Fed podnosi stopy procentowe. Złe wieści dla rynków

Fed podnosi stopy procentowe. Złe wieści dla rynków

Badania mówią, że podwyżki stóp procentowych przez Fed mogą spowodować recesję.

Fed podnosi stopy procentowe. Złe wieści dla rynków
Foto: Alexander Grey / unsplash.com

Reklama

Dalsze podnoszenie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną

Czy Rezerwa Federalna może nadal podnosić stopy procentowe i pokonać najgorszy atak inflacji w kraju od 40 lat, nie powodując recesji? Nie – według nowego artykułu badawczego, który stwierdza, że taka „nieskazitelna dezinflacja” nigdy wcześniej nie miała miejsca. Artykuł został opracowany przez grupę czołowych ekonomistów, a dwóch przedstawicieli Fed 24 lutego odniosło się do tych wniosków we własnych uwagach. Kiedy inflacja gwałtownie rośnie, jak to miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat, Fed zwykle reaguje podwyższeniem stóp procentowych, często agresywnie, aby spróbować schłodzić gospodarkę i spowolnić wzrost cen. Z kolei wyższe stopy procentowe Fed powodują, że kredyty hipoteczne, kredyty samochodowe, karty kredytowe i kredyty biznesowe są droższe.

Inflacja w USA rośnie najszybciej od czerwca

Preferowany wskaźnik inflacji Rezerwy Federalnej wzrósł w zeszłym miesiącu w najszybszym tempie od czerwca, co może skłonić Fed do dalszego podnoszenia stóp procentowych jeszcze w tym roku. Od grudnia do stycznia ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,6%. W ujęciu r/r ceny w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 5,4%, w porównaniu z rocznym wzrostem o 5,3% w grudniu. Wyłączając zmienne ceny żywności i energii, tzw. inflacja bazowa wzrosła od grudnia o 0,6%, w porównaniu do wzrostu o 0,4% w poprzednim miesiącu. Dla porównania, w Polsce w ujęciu r/r inflacja w Polsce w styczniu 2023 r. wyniosła 17,2% rok, jak podał GUS. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły aż o 2,4%. Niektórzy analitycy twierdzą, że szczyt inflacji wyraźnie się spłaszczył.

Reklama

Ostrzeżenie o recesji

Czasami presja inflacyjna okazuje się trwała i wymaga coraz wyższych stóp procentowych, aby ją okiełznać. Rezultatem są droższe kredyty, co może zmusić firmy do anulowania nowych projektów i redukcji miejsc pracy, a konsumentów do ograniczenia wydatków. Wszystko to składa się na doskonałą receptę na recesję. I to, jak konkluduje artykuł badawczy, właśnie miało miejsce w poprzednich okresach wysokiej inflacji. Naukowcy przeanalizowali 16 epizodów od 1950 r., kiedy to bank centralny, taki jak Fed, podniósł koszty pożyczek w celu walki z inflacją w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech i Wielkiej Brytanii. W każdym przypadku nastąpiła recesja.

Reklama

Jaki wpływ ma FED na rynki światowe

Bank FED, oficjalnie Federal Reserve System, jest amerykańskim bankiem centralnym, który jest odpowiedzialny za regulowanie polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Jednym z najważniejszych narzędzi, którymi dysponuje bank, jest kontrola stóp procentowych. Rezerwa Federalna może regulować stopy procentowe, wprowadzając na rynek nowe pieniądze lub redukując podaż pieniądza. Działania te mają na celu wpływanie na poziom inflacji, bezrobocia i wzrostu gospodarczego w USA.

Wpływ FED na światowe stopy procentowe jest złożony. Ponieważ dolar amerykański jest jedną z najważniejszych walut na świecie, decyzje podejmowane przez FED mogą wpłynąć na decyzje innych banków centralnych. Na przykład, jeśli bank FED zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, może to spowodować umocnienie dolara i wpłynąć na stopy procentowe innych walut.

źródło: Associated Press, tematem.pl

autor: KZ | 25.02.2023, 21:34

tagi: Aktualności, Biznes

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama