Będzie łatwiej o kredyt. Zdolność kredytowa na lepszych warunkach po decyzji KNF
Dobre wieści dla zainteresowanych kredytem. Szykują się zmiany.
Reklama
Decyzja zapadła
Rzecznik prasowy UKNF, Jacek Barszczewski, poinformował we wtorek, że Urząd Komisji Nadzoru Finansowego obniżył wymagania dotyczące określania zdolności kredytowej. Ponadto KNF wskazuje, że najniższy, minimalny poziom bufora (2,5 p.p.) powinien być stosowany zarówno do kredytów o oprocentowaniu zmiennym, jak i kredytów o oprocentowaniu przejściowo stałym. Bufor ten należy odpowiednio podnieść.
„Poziom ten, traktowany jako minimalny, powinien podlegać weryfikacji i ewentualnej redefinicji przez bank. Właściwie dobrany poziom powinien być zróżnicowany ze względu na czynniki ryzyka rozpoznawane przez bank, a także powinien odpowiadać charakterystyce produktu. Obowiązek stosowania bufora nie dotyczy kredytów mieszkaniowych o oprocentowaniu ustalonym na stałym poziomie w umowie kredytowej na cały okres kredytowania” – napisał Jacek Barszczewski do PAP Biznes.
Ocena zdolności kredytowej
Zgodnie z zapisami obowiązującej Rekomendacji S, minimalna zmiana oprocentowania, jaką należy zastosować w procedurze oceny zdolności kredytowej przy zatwierdzaniu kredytów oprocentowanych zmienną i okresowo stałą stopą procentową, wynosi nadal 2,5 p.p.
„Powodem złagodzenia przyjętego prawie rok temu podejścia nadzoru jest obecnie niższe prawdopodobieństwo znacznego wzrostu stóp procentowych. Zmiana podejścia wpływa też stymulująco na wprowadzanie przez banki do oferty kredytów mieszkaniowych opartych o okresowo stałą stopę procentową” – napisał Barszczewski w odpowiedzi do PAP
Reklama
🔸 Stanowisko @uknf skierowane do Prezesów Zarządów Banków oraz Dyrektorów oddziałów instytucji kredytowych ws. oceny zdolności kredytowej przy udzielaniu kredytów oprocentowanych zmienną i okresowo stałą stopą procentową: https://t.co/K7P6wBaEjB pic.twitter.com/coIm2h0udY
— Urząd KNF (@uknf) February 7, 2023
Jak do tego doszło
Kredyty mieszkaniowe załamały się w ostatnich miesiącach. Pod tym względem początek 2023 r. też zapowiada się bardzo źle. W styczniu popyt na kredyty hipoteczne spadł o 56 punktów, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. W styczniu o 52,7% mniej osób ubiegało się o kredyt mieszkaniowy r/r. Zaostrzone rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące bufora oceny zdolności kredytowej powtarzane, zdaniem rzecznika, przede wszystkim przez deweloperów i współpracujących z nimi analityków, nie są główną przyczyną spadku dynamiki akcji kredytowej w ostatnich miesiącach.
Reklama
Dostosowanie do sytuacji
Rzecznik UKNF wyjaśnił ponadto, że wspomniane wcześniej działania nadzorcze były efektem ostatnich zmian w otoczeniu makroekonomicznym. Utrzymuje on, że ryzyko kredytowe związane z ekspozycjami zabezpieczonymi hipotecznie, które wcześniej było niematerialne, jest nadal bardzo wysokie. Jacek Barszczewski przekazał, że urząd kończy obecnie prace nad propozycjami zmian w Rekomendacji S, które w całości ustosunkują się do kwestii bufora oceny zdolności kredytowej.
Miejmy nadzieję, że zmiany wpłyną pozytywnie na ogólną sytuację na rynku, która na tę chwilę, delikatnie mówiąc, nie jest najlepsza nie tylko dla kredytobiorców. Na zmiany liczą również pogrążeni w kryzysie wszyscy zainteresowani sprzedażą, czyli deweloperzy oraz cała branża budowlana.
źródło: PAP Biznes
autor: KZ | 07.02.2023
tagi: Aktualności, Biznes