Zadbaj o zdrowy kręgosłup. Pamiętaj jak ważna jest profilaktyka i dobre nawyki
Ból kręgosłupa to obecnie jeden z najczęściej pojawiających się problemów zdrowotnych na świecie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na całym świecie około 1,71 miliarda ludzi cierpi na schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Przeczytaj, jak zadbać o kręgosłup na co dzień, aby zniwelować wpływ niekorzystnych czynników.
Reklama
Codzienne praktyki pielęgnacyjne
Niezależnie od tego, czy chodzi o codzienne, złe nawyki, takie jak długie siedzenie w niewłaściwej pozycji, czy kucanie podczas podnoszenia przedmiotu z podłogi, ból pleców nie jest już wyłącznie domeną ludzi starszych. Trzeba przede wszystkim też wiedzieć, że ta dolegliwość nie dotyka ludzi na zawsze, a skutki wynikające ze złej kondycji naszej kręgosłupa, da się leczyć. Ale zanim zaczniesz odczuwać ból i staniesz przed koniecznością konsultacji z lekarzem specjalistą, zadbaj o zdrowy kręgosłup, dzięki codziennej profilaktyce, w której tak ważne jest przestrzeganie kilku codziennych praktyk pielęgnacyjnych.
Wyeliminuj złe nawyki
Ból kręgosłupa jest powszechny zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet, na różnych etapach życia i jest spowodowany wieloma czynnikami. Jednak to złe nawyki mają ogromny wpływ na stan naszego kręgosłupa, zwłaszcza kiedy przez lata są praktykowane i lekceważymy sygnały jakie nam wysyła. Czego więc należy unikać, aby uczynić nasz kręgosłup zdrowszym:
– nadmierny wysiłek,
– siedzący tryb życia lub częste przebywanie w jednej pozycji,
– złe odżywianie,
– otyłość,
– nieumiejętne podnoszenie ciężkich przedmiotów,
– palenie papierosów.
Jak zadbać o kręgosłup – profilaktyka
Pamiętaj, że zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą utrzymać zdrowy kręgosłup:
Często zmieniaj pozycję ciała
Zapewnienie przerw między jedną a drugą pozycją, niezależnie od trybu – siedzącego czy stojącego, pomaga utrzymać zdrowy kręgosłup. Pozostawanie w tej samej pozycji przez długi czas może być męczące, więc spróbuj rozciągać się i wielokrotnie zmieniać układ ciała w ciągu dnia.
Reklama
Zwróć uwagę na to, jak podnosisz ciężary
Weźmy praktyczny przykład, kiedy kucasz, aby podnieść przedmiot, który spadł na ziemię. W takim przypadku nigdy nie zginaj kręgosłupa, ale ugnij kolana. Siła podnoszenia przedmiotu musi być skoncentrowana na nogach.
Zwróć uwagę na swoją postawę podczas jazdy autem
Używaj oparcia siedzenia ustawionego w pozycji 100 stopni. Ważne jest, aby siedzenie nie było ustawione ani zbyt daleko do tyłu, ani zbyt daleko do przodu od deski rozdzielczej samochodu. Unikaj również skręcania szyi podczas jazdy za kierownicą, zawsze korzystaj z lusterek.
Zwróć uwagę na swoją pozycję podczas snu lub leżenia
Kiedy śpisz na plecach, umieść jedną poduszkę pod głową, a drugą pod kolanami. Kiedy śpisz na boku, użyj poduszki, aby wypełnić przestrzeń między ramionami a uszami, aby głowa nie opadała ani nie unosiła się podczas snu. Kiedy wstajesz z łóżka, ugnij kolana, a następnie wyprostuj nogi i podnieś ręce, aby się podnieść.
Zwróć uwagę na wysokość ekranu komputera
Bardzo ważne jest, aby ekran komputera znajdował się na wysokości oczu, ponieważ pochylanie głowy w dół może przeciążać kręgosłup. Stanie w niewygodnej pozycji w stosunku do monitora może również powodować ból szyi.
Rozciąganie
Rozciąganie pomaga zmniejszyć ryzyko kontuzji i zmęczenia mięśni poprzez rozszerzenie zakresu ruchu i utrzymanie funkcji stawów. Wykonuj nawet proste ćwiczenia na rozciąganie.
Zadbaj o odpowiednią dietę
W twojej diecie powinny znaleźć się produkty bogate w omega 3 tj. oliwa z oliwek, olej lniany, a przede wszystkim ryby, które ponadto zawierają witaminę D dobrą dla kości. Warzywa i produkty roślinne są w stanie zapobiegać zwyrodnieniom i opóźniać starzenie się stawów. Pamiętaj także o produkty mleczne takich jak ser żółty czy świeże mleko bogatych w wspomnianą już witaminę D.
Rozsądnie korzystaj z toreb i plecaków
Ważne jest, aby nie nosić zbyt dużego ciężaru w torebce lub plecaku. Kolejną ważną wskazówką jest podzielenie wagi na dwie paczki, jeśli to możliwe. W przypadku plecaków rozważ regulację pasków, aby nie były zbyt luźne z tyłu, przeciążając ciężar.
Reklama
Nie pal papierosów
Nie od dziś wiadomo, że palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, w tym również na kręgosłup. Palenie tytoniu zagęszcza krew, co utrudnia dostarczanie składników odżywczych. Składniki te są bardzo ważne dla krążków międzykręgowych, nazywanych potocznie dyskami.
Zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze
Ból pleców jest powszechny, kiedy występuje od czasu do czasu, ale jeśli staje się częsty i uciążliwy, powinieneś zwrócić się o pomoc do lekarza, który może zidentyfikować problem i doradzić odpowiednie leczenie. Przyjęcie odpowiednich nawyków może poprawić nie tylko zdrowie kręgosłupa, ale także ogólny stan naszego zdrowia.
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.
źródło: gov.pl, X
autor: KZ | 21.03.2024, 14:36
tagi: Zdrowie, Styl życia