Wyścig zbrojeń w AI trwa, dołączają inne kraje
OpenAI jest na dobrej drodze do wygenerowania 1 miliarda dolarów przychodów rocznie od firm korzystających z ChatGPT, najbardziej znanego narzędzia firmy udostępnianego za opłatą. Według raportów startup zarabia około 80 milionów dolarów miesięcznie. Ogromne zyski są doskonałą zachętą dla innych krajów i firm, aby dołączyć do wyścigu o swój kawałek tortu.
Reklama
Walka gigantów
Najnowsze informacje finansowe zostały opublikowane dzień po uruchomieniu przez OpenAI korporacyjnej wersji ChatGPT z większą liczbą funkcji i ulepszoną ochroną prywatności, co stanowi największy w historii wysiłek mający na celu zwiększenie sprzedaży.
Mimo że przychody OpenAI rosną, nie jest jasne, czy firma zbliża się do progu rentowności. Ze względu na wysokie koszty operacyjne związane ze szkoleniem dużych modeli językowych, usługi takie jak ChatGPT i inne są bardzo drogie w użyciu. W rezultacie start-upy zajmujące się sztuczną inteligencją mają nieograniczone zapotrzebowanie na finansowanie. Zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu rundy finansowania o wartości 270 milionów dolarów rywal OpenAI, Cohere, jest podobno w trakcie zbierania dodatkowych funduszy. Z drugiej strony OpenAI zebrało dotychczas ponad 10 miliardów dolarów, głównie od Microsoft Corp.
Rozwój technologii
Możliwa jest dalsza eskalacja światowego wyścigu zbrojeń napędzanego sztuczną inteligencją. Firma Baidu Inc. otrzymała zgodę Chin, aby konkurować z amerykańskimi firmami, takimi jak OpenAI. Podobną zgodę otrzymała również także SenseTime Group Inc., udostępniając ogółowi społeczeństwa narzędzia generatywnej sztucznej inteligencji.
Kolejne wyzwania
Sposób, w jaki rządy powinny reagować na rozwój sztucznej inteligencji, jest wciąż przedmiotem dyskusji. Ustawodawcy w Wielkiej Brytanii wzywają naród do zwiększenia ochrony przed zagrożeniami związanymi ze sztuczną inteligencją, w tym przed zagrożeniami ze strony nikczemnych postaci, które mogą wykorzystać tę technologię do oszukania opinii publicznej.
Reklama
Chuck Schumer reportedly to host Elon Musk, Mark Zuckerberg at AI forum https://t.co/wLvmHGiLFw pic.twitter.com/froPhtTbev
— New York Post (@nypost) August 28, 2023
Tymczasem senator Chuck Schumer w Waszyngtonie zaprosił Elona Muska i Marka Zuckerberga, a także innych dyrektorów generalnych znanych firm technologicznych, na spotkanie 13 września, które ma się odbyć za zamkniętymi drzwiami w celu omówienia skutków sztucznej inteligencji przed rozważeniem ewentualnych regulacji.
Reklama
Kto zyska
Postęp w dziedzinie technologii od zawsze niósł za sobą wyjątkowe możliwości typowe dla tej branży. Nie inaczej było również z jedną mała karaibska wyspą która z racji posiadania domen .ai przynosi obecnie nieoczekiwane zyski. Kwota pieniędzy zarobiona w tym roku od osób i firm rejestrujących się w tych domenach może przekroczyć 30 milionów dolarów dla Anguilli, jednej z wysp nalężących do Wielkiej Brytanii. Tego rodzaju sumy zwiastują, że w grze pojawią się kolejni gracze, a wspomniane wyspiarskie domeny będą nadal w cenie bez względu na to kto wygra wyścig w dziedzinie sztucznej inteligencji.
źródło: media
autor: KZ | 02.09.2023, 15:22
tagi: Aktualności, Technologie, Biznes