W e-commerce dodatkowe raporty dla skarbówki od 2024
Celem jest wykrycie nieuczciwych sprzedawców w e-handlu.
Reklama
Obowiązek raportowania przez portale od 1 stycznia 2024
Już wkrótce serwisy ecommerce będą miały obowiązek raportować skarbówce transakcje poszczególnych sprzedawców, którzy przekroczą rocznie 2 tys. euro obrotu przy sprzedaży co najmniej 20 przedmiotów. Są to warunki łączne w ramach jednego serwisu. Zatem sprzedawca handlujący na kilku platformach i dokonując na każdej z nich transakcji poniżej 2 tys. euro, sprzedawca nie będzie objęty takim obowiązkiem Obowiązek ma wejść w życie z początkiem 2024 r. Ruszyły konsultacje w tej sprawie, które potrwają do 1 marca br.
Jak wygląda to dzisiaj
Obecnie platformy sprzedaży muszą przekazywać dane dotyczące e-sprzedawców na żądanie odpowiednich organów, ale w ramach toczących się postępowań, podczas gdy nowe przepisy wprowadzają taki obowiązek z automatu dla wskazanych limitów. Według Ministerstwa Finansów, rozwiązanie ma ograniczyć szarą strefę w e-handlu. Nowe przepisy wdrażają unijną dyrektywę DAC7, co oznacza że sprzedawcy w całej Unii Europejskiej muszą liczyć się z nowym obowiązkiem i kontrolą. Działania mają na celu wyłapanie przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą bez jej zarejestrowania, a przede wszystkim nie odprowadzają od obrotów należnego podatku. Ministerstwo Finansów szacuje, że raportowaniem z platform e-commerce może być objęte nawet 17 mln Polaków dokonujących transakcji w kraju i w Unii Europejskiej.
Reklama
Rząd przyjął już projekt ustawy uszczelniającej VAT
Zgodnie z nowymi przepisami banki i pośredniczące instytucje finansowe będą przechowywać i raportować do szefa Krajowej Administracji Skarbowej ewidencję określonych transakcji płatniczych. Ustawa obejmuje płatności transgraniczne, jeżeli dostawca usług płatniczych zrealizuje w ciągu kwartału więcej niż 25 płatności na rzecz tego samego odbiorcy. Projekt ustawy implementuje unijną dyrektywę z 2020 r., a zgromadzone dane będą przechowywane także w unijnym systemie CESOP (Central Electronic System of Payment information), który będzie zbierać dane przekazywane przez wszystkie kraje UE. Celem tych działań jest dostarczenie organom podatkowym krajów członkowskich instrumentów do wykrywania oszustw związanych z VAT w e-handlu. Nowe regulacje należy wdrożyć z początkiem 2024 r. Według szacunku MF w ciągu 10 lat dochody budżetu państwa mają wzrosnąć o ok. 2,5 mld zł.
źródło: media
autor: KZ | 19.02.2023, 14:02
tagi: Aktualności, Biznes, Technologie