Pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA nazywa tiktok koniem trojańskim
Popularna aplikacja do udostępniania wideo TikTok jest chińskim „koniem trojańskim”, według ROB Joyce, dyrektora działu cyberbezpieczeństwa w amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.
Reklama
Joyce uważa, że platforma stwarza długoterminowe, strategiczne zagrożenie dla bezpieczeństwa cybernetycznego.
Działania agencji i rządu USA
Jak donosi Bloomberg, Stany Zjednoczone by zapobiec potencjalnemu incydentowi bezpieczeństwa „za pięć, 10 lub 20” lat, a nie bezpośredniemu „taktycznemu” zagrożeniu, Joyce powiedział, że rząd USA musi działać już dziś. Joyce uważa, że warto już teraz mieć oko na ByteDance, chińską firmę, która jest właścicielem TikTok.
Na konferencji Silverado Accelerator w poniedziałek (27 marca) w Napa w Kalifornii Joyce zadał pytanie: „Dlaczego miałbyś prowadzić konia trojańskiego do fortecy”? Dlaczego mielibyście wprowadzać tę możliwość do Stanów Zjednoczonych, skoro Chińczycy mogliby zmieniać dane, które widzimy, dodając lub usuwając treści, które przedstawiają ich negatywnie i których nie chcieliby ujawniać Amerykanom?
Politycy i specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa wielokrotnie wyrażali obawy, że firma macierzysta TikTok ma zbyt duży dostęp do 150 milionów amerykańskich użytkowników, których ma miesięcznie, i twierdzą, że kroki podjęte przez aplikację w celu oddzielenia danych są niewystarczające, aby powstrzymać ją przed wtrącaniem się rząd Pekinu.
Reklama
TikTok poses a long-term, strategic cybersecurity concern, says the head of the US spy agency’s cyber arm.
— Bloomberg Quicktake (@Quicktake) March 28, 2023
It’s critical that the US government monitor the app's Chinese parent ByteDance to avoid a security incident later on, Rob Joyce warns https://t.co/zvPqMGoGVV pic.twitter.com/JLTCJYKUtk
Komisja ws. TikTok-a
Podczas przesłuchania przed komisją American House w zeszłym tygodniu, dyrektor generalny TikTok, Shou Chew, stanął w ogniu ciężkich i konkretnych pytań, próbując chronić swoją firmę przed potencjalnym zakazem lub przymusową sprzedażą z powodu obaw, że aplikacja może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.
Reklama
W trakcie przesłuchania w zeszłym tygodniu Chew twierdził, że TikTok nie jest bardziej niebezpieczny niż inne znane platformy mediów społecznościowych, takie jak Google YouTube i Instagram Meta Platform, oraz że jego firma podjęła więcej środków ostrożności niż którykolwiek z jej zachodnich podmiotów.
źródło: Bloomberg
autor: KZ | 28.03.2023, 10:54
tagi: Aktualności, Technologie, Biznes, Styl życia