Stało się. Elon Musk kupił Twittera

Stało się. Elon Musk kupił Twittera

28 października 2022 r. Elon Musk zatłitował „the bird is freed”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza, że ptak został uwolniony. Tym samym najbogatszy człowiek na świecie zakomunikował przejęcie Twittera.

Stało się. Elon Musk kupił Twittera
Foto: kiquebg / pixabay.com

Formalne przejęcie za nami

Zakup Twittera kosztował Elona Muska 44 miliardy dolarów. Do tej pory, podobno zwolniono kilku członków kadry kierowniczej, w tym dotychczasowego szefa, Paraga Agrawala. Według doniesień amerykańskich mediów, dyrektor finansowy Ned Segal i Vijaya Gadde – dyrektor ds. prawnych i polityki firmy, odchodzą razem z Agrawalem. Sfinalizowanie transakcji oznacza koniec miesięcy prawnych sporów, ale wywołało pytania dotyczące przyszłego kierunku platformy. W czwartek złożono wniosek w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, potwierdzający przejęcie. Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych poinformowała w piątek, że obrót akcjami Twittera został zawieszony, podając powód jako „fuzja skuteczna”.

Kulisy transakcji

Jeszcze do niedawna wydawało się, że transakcja może się nie udać. Po zdobyciu udziałów w Twitterze na początku 2022, Musk złożył w kwietniu swoją ofertę o wartości 44 miliardów dolarów, co było ceną, która wydawała się zbyt wysoka. Powiedział, że kupuje serwis, ponieważ chce, aby cywilizacja miała wspólne cyfrowe forum i, że planuje oczyścić konta spamowe i stworzyć miejsce dla wolności słowa. Ale do lata zmienił zdanie na temat zakupu, powołując się na obawy, że liczba fałszywych kont na platformie była wyższa niż twierdził Twitter. Ostatecznie dyrektorzy Twittera podjęli kroki prawne, aby zatrzymać Muska przy pierwotnej ofercie i chociaż niedawno przyznał, że on i inni inwestorzy zaangażowani w transakcję przepłacili, to wydaje się, że transakcja została sfinalizowana.

Reklama

Przyszły właściciel ostro krytykuje

Współzałożyciel Twittera, Biz Stone, potwierdził odejście kluczowych dyrektorów. W tweecie podziękował wszystkim trzem za „wspólny wkład w Twittera”, nazywając ich „ogromnymi talentami”. Niemniej, Elon Musk mocno skrytykował dotychczasowe zarządzanie Twitterem i jego politykę moderacji, a także oskarżył Twittera o dostarczanie mylących informacji na temat liczby użytkowników. Na początku tego roku krótko zasiadał w zarządzie Twittera i ostro skrytykował strategię firmy. W prywatnych wiadomościach ujawnionych w aktach sądowych Musk mówił o tym, jak Agrawal nie rozumiał, jak rozwiązać problemy platformy.

Miejsca pracy do likwidacji

Nie jest jeszcze jasne, czy zmiany w kadrze kierowniczej wyższego szczebla są zwiastunem redukcji zatrudnienia w całej firmie. Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że 75% pracowników firmy miałoby stracić pracę, ale te raporty były niedokładne. Jednak, Musk może chcieć zlikwidować menedżerów produktu i zakończyć projekty, które wg niego nigdzie nie zmierzają.

Głębokie zmiany

Musk zapowiedział, że cofnie zakazy zawieszonych użytkowników, w tym byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, którego konto wstrzymano po zamieszkach na Kapitolu w styczniu 2021 roku. Twitter uzasadniał decyzję, że istnieje ryzyko, że Trump będzie zachęcał do dalszej przemocy. Musk określił zakaz po prostu jako „głupi”, a wcześniej stwierdził, że nie chce, aby platforma stała się miejscem nienawiści i podziałów. Jednocześnie, napisał na Twitterze że: „Twitter oczywiście nie może stać się ogólnodostępnym piekłem, w którym można powiedzieć wszystko bez żadnych konsekwencji!”. Przejęcie wywołało burzliwą dyskusję wśród użytkowników Twittera na temat tego, jak platforma będzie wyglądać pod jurysdykcją Muska.

Reklama

Wolność słowa

Istnieją obawy, że łagodniejsza polityka wobec wolności słowa oznaczałaby, że osoby zablokowane za mowę nienawiści lub dezinformację mogą zostać ponownie zaproszone na platformę. Taka praktyka może objąć również ekstremistów politycznych, czy negujących istnienie Covid-19. Jednakże, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, Thierry Breton, napisał na Twitterze: „W Europie ptak będzie latał zgodnie z naszymi unijnymi przepisami”, sugerując, że organy unijne zajmą twarde stanowisko przeciwko złagodzeniu polityki Twittera w tym względzie.

Elon Musk – najbogatszy człowiek świata

Musk, oprócz tego, że jest najbogatszym człowiekiem na świecie z 250 miliardami dolarów na swoim koncie, to jest postacią kontrowersyjną. Dorobił się fortuny dzięki firmie Tesla, produkującej samochody elektryczne i firmie zajmującej się badaniem kosmosu, czyli Space X. Ale dodatkowo zwrócił na siebie uwagę swoim wypowiedziami na Twitterze podejmując tematy od kwestii geopolitycznych, po biznesowe, a nawet lifestylowe. Niektórzy obserwatorzy uważają, że sam przejmie stery w firmie i rolę tę będzie musiał zrównoważyć ze swoimi stanowiskami kierowniczymi zarówno w Tesli, jak i SpaceX.

źródło: bbc.com

autor: KZ | 04.11.2022

 

tagi: Biznes, Technologie

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama