Ruszają bezpłatne szczepienia przeciw HPV
Przeczytaj, kiedy ruszą bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców.
Reklama
Wirus brodawczaka
Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się ponad 200 pokrewnych wirusów, z których niektóre rozprzestrzeniają się poprzez kontakt płciowy, najczęściej po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Typy HPV przenoszone drogą płciową dzielą się na grupy niskiego ryzyka i wysokiego ryzyka. HPV niskiego ryzyka w większości nie powodują choroby. Jednak kilka typów HPV niskiego ryzyka może powodować brodawki na lub wokół narządów płciowych, odbytu, jamy ustnej lub gardła. Większość zakażeń HPV na szczęście ma charakter bezobjawowy i przemijający. U niektórych osób nie dochodzi do samoistnego usunięcia wirusa. Wtedy zakażenie przetrwałe może w kolejnych latach prowadzić do procesu powstania nowotworu i wywołać zagrażającą życiu chorobę.
Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców
„1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi #HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Właśnie podpisałem obwieszczenie w tej sprawie. Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce – po zakupie szczepionek” – taką informację przekazał na Twiterze Minister Zdrowia.
Drogą zakażenia HPV są głównie kontakty seksualne. I to jest ważna informacja w odniesieniu do szczepień. Ponieważ szczepionka ma chronić przed zakażeniem wirusem, szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną, jeszcze przed potencjalnym kontaktem z HPV. Dlatego szczepienie nastolatków przynosi najwięcej korzyści. Po pierwsze – wyprzedza wtedy ewentualne zakażenie wirusem HPV, a po drugie – badania wykazały, że w tym wieku odpowiedź poszczepienna jest znacznie lepsza.
Reklama
Szczepienia przeciw HPV dla dorosłych
Szczepienia według prowadzonych badań eliminują w znacznym stopniu ryzyko zachorowania. Szczepionkę można podać również osobom dorosłym w wieku od 27 do 45 lat, które nie otrzymały wcześniej wszystkich dawek szczepionki. Dorośli w tej grupie wiekowej odnoszą mniejsze korzyści ze szczepionki, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że byli już wcześniej narażeni na HPV. Dlatego szczepienia nie są rutynowo zalecane dla osób w tej grupie wiekowej. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych i odbytu. Dotychczas były dostępne odpłatnie (szczepionka 2-walentna z 50% refundacją) i tylko w niektórych miastach i gminach realizowano programy szczepień finansowane ze środków samorządowych.
Refundacja szczepionki
Od dnia 1 listopada 2021 r. szczepionka przeciw HPV – Cervarix jest częściowo refundowana i dostępna w polskich aptekach z 50% dopłatą pacjenta. Szczepionka będzie refundowana we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: u osób od ukończenia 9. roku życia do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).
źródło: tematem.pl, szczepienia.pzh.gov.pl
autor: KZ | 28.02.2023 | 21:05
tagi: Zdrowie, Aktualności, Styl życia