Ropa naftowa tanieje na globalnym rynku wraz ze wzrostem zapasów
Ceny ropy naftowej w dół drugi dzień z rzędu, wykazując tendencję spadkową na rynku surowców energetycznych. Spadek cen był wynikiem doniesień o rosnących zapasach ropy w Stanach Zjednoczonych, największym na świecie konsumenci tego surowca. Producenci ropy nie zapowiadają zmiany polityki produkcyjnej na zbliżającym się spotkaniu technicznym, co dodatkowo obniża ceny.
Reklama
Aktualne ceny surowca
W środę, majowe kontrakty terminowe na ropę Brent zanotowały spadek o 1,0%, osiągając poziom 85,42 dolarów za baryłkę. Podobnie, kontrakt czerwcowy na ropę Brent, będący bardziej aktywny, również zanotował spadek o 0,9%, osiągając wartość 84,84 USD za baryłkę. Ceny na rynku WTI również spadły, gdzie kontrakty terminowe na ropę WTI z dostawą w maju obniżyły się o 1,0%, osiągając poziom 80,84 dolarów – poinformowała agencja Reuters. Analitycy wskazują, że spadki cen są wynikiem nie tylko wzrostu zapasów ropy w USA, ale także oczekiwań, że Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz jej sojusznicy (znani jako OPEC+) nie podejmą żadnych działań dotyczących polityki produkcyjnej na zbliżającym się spotkaniu technicznym.
Sytuacja na rynku
Analitycy powołują się na dane Amerykańskiego Instytutu Naftowego, które wskazują na wzrost zapasów ropy naftowej o 9,3 mln baryłek w tygodniu zakończonym 22 marca. Mimo to, zapasy surowca w USA spadły o 4,4 mln baryłek. Perspektywa ograniczonej reakcji OPEC+ na wzrost zapasów ropy oraz brak nowych działań w sprawie polityki produkcyjnej przez największych producentów ropy przyczynia się do spadków cen na rynku.
Crude oil inventories in the United States rose this week by 9.337 million barrels for the week ending March 22, according to The American Petroleum Institute (API). The API reported a 1.519-million-barrel drop in crude inventories in the week prior.https://t.co/1jadZAbSST
— OilPrice.com (@OilandEnergy) March 26, 2024
Warto jednak zauważyć, że choć ceny spadły w krótkim okresie, to nadal pozostają one wyższe o około 3% w porównaniu do średniej ceny zamknięcia na początku marca. Oczekuje się, że sytuacja na rynku ropy będzie nadal monitorowana, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się posiedzenia pełnego gabinetu OPEC+ oraz ewentualnych działań podjętych w celu stabilizacji cen.
Reklama
Co w drugim kwartale
Na rynku ropy naftowej w drugim kwartale każdego roku można zauważyć pewne cechy wspólne oraz tendencje cen, które są typowe dla tego sektora surowcowego. Oto kilka z tych cech i tendencji:
Popyt sezonowy
Drugi kwartał często charakteryzuje się wzrostem popytu na ropę naftową, szczególnie w krajach o umiarkowanym klimacie, gdzie sezon letni przynosi zwiększone zapotrzebowanie na paliwa do transportu, w tym benzynę i olej napędowy. To zwiększone zapotrzebowanie może prowadzić do wzrostu cen surowca.
Sezonowa konserwacja
W niektórych regionach naftowych, zwłaszcza na morzu, drugi kwartał może być okresem planowej konserwacji i remontów instalacji wydobywczych, co może prowadzić do tymczasowego zmniejszenia podaży ropy na rynku. To z kolei może wpłynąć na wzrost cen.
Decyzje OPEC+
Drugi kwartał może być okresem, w którym Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) oraz jej sojusznicy podejmują decyzje dotyczące polityki produkcji ropy. Analitycy i inwestorzy często śledzą te decyzje, ponieważ mogą one wpłynąć na globalne podaże i ceny ropy naftowej.
Podaż z USA
USA odgrywają istotną rolę na rynku ropy naftowej, a dane dotyczące produkcji i zapasów ropy w tym kraju mogą wpływać na tendencje cen w drugim kwartale. Na przykład, zwiększona produkcja z amerykańskich złóż łupkowych może prowadzić do wzrostu globalnej podaży i obniżenia cen.
Wahania rynkowe
Kolejne miesiące mogą być okresem wzmożonych wahań cen ropy naftowej ze względu na różne czynniki, takie jak geopolityczne napięcia, zmiany polityki energetycznej kluczowych graczy na rynku, czy nieprzewidywalne zdarzenia na rynkach finansowych.
Reklama
Drugi kwartał każdego roku na rynku ropy naftowej charakteryzuje się różnymi cechami wspólnymi i tendencjami cen, które wynikają z sezonowych czynników popytu i podaży, decyzji politycznych oraz zmienności rynkowej. Inwestorzy i uczestnicy rynku śledzą te czynniki, aby podejmować świadome decyzje inwestycyjne w tym sektorze surowcowym.
Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.
źródło: Reuters
autor: KZ | 27.03.2024, 10:35
tagi: Aktualności, Biznes