Rak jelita grubego. Lekarze alarmują, jak ważna jest diagnostyka

Rak jelita grubego. Lekarze alarmują, jak ważna jest diagnostyka

Nowotwory przewodu pokarmowego stanowią 30% wszystkich nowotworów. Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji. Szacuje się, że profilaktyka zmniejsza śmiertelność z jego powodu o 50-60%. Ryzyko zachorowania na nowotwór rośnie po 50. roku życia, jednak ta granica w profilaktyce ciągle się obniża, jako że zagrożeni chorobą są również ludzie młodsi.

Z tego artykułu dowiesz się, jakie dostępne są programy NFZ, w ramach których wykonasz bezpłatne badania przesiewowe.

Rak jelita grubego. Lekarze alarmują, jak ważna jest diagnostyka
Foto: Kindel Media / pexels

Reklama

Nie unikaj kolonoskopii

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych. Odpowiednia profilaktyka pozwala zmniejszyć śmiertelność choroby nawet o połowę. Ten rodzaj raka rozwija się w ostatnim odcinku przewodu pokarmowego z polipów, które tworzą się w jelicie. Polipy są łagodnymi zmianami, które łatwo usunąć. To pozwala zapobiec rozwojowi choroby – pod warunkiem odpowiednio wczesnego wykrycia.

Czynniki ryzyka

Pomyśl o badaniach profilaktycznych, zwłaszcza jeśli:

  • masz 50 lat lub więcej
  • masz uwarunkowania genetyczne – w Twojej najbliższej rodzinie są osoby, które chorowały na raka jelita grubego
  • masz polipy w jelicie grubym
  • chorujesz na choroby zapalne jelit
  • prowadzisz siedzący tryb życia, nie uprawiasz aktywności fizycznej
  • masz nadwagę, stosujesz nieprawidłową dietę
  • nadużywasz alkoholu i palisz papierosy.

Choruje coraz więcej młodszych osób

Jeśli masz mniej niż 50 lat i doświadczasz objawów, takich jak biegunka, ból brzucha, krwawe stolce lub niedokrwistość, możesz poddać się badaniu przesiewowemu w kierunku nowotworu. To dlatego, że posiadanie tylko jednego z tych objawów wiąże się z prawie dwukrotnie większym ryzykiem raka u dorosłych poniżej 50 roku życia, zgodnie z nowym badaniem opublikowanym w amerykańskim Journal of the National Cancer Institute.

Ryzyko wzrasta

W przypadku dwóch z tych objawów ryzyko raka okrężnicy wzrasta ponad trzykrotnie. A przy co najmniej trzech z tych objawów ryzyko jest ponad 6 razy wyższe. Uznając rosnącą liczbę przypadków wśród młodszych dorosłych, amerykańska grupa zadaniowa ds. usług prewencyjnych w 2021 r. zrewidowała swoje zalecenia dotyczące badań przesiewowych, aby zachęcić ludzi do rozpoczęcia badań w kierunku tego nowotworu w wieku 45 lat, zamiast czekania do 50. roku życia. W Polsce program jest dla osób w wieku: od 50 do 65 lat, lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Reklama

Objawy choroby

1 na 5 osób z nowotworem jelita grubego doświadczyło co najmniej jednego z następujących objawów w okresie od trzech miesięcy do dwóch lat przed rozpoznaniem raka:

  • Niedokrwistość
  • Krwawe stolce
  • Biegunka
  • Ból brzucha

Około połowa osób z tym nowotworem doświadczyła tych objawów w ciągu trzech miesięcy przed diagnozą.

Badania

Żeby wykryć chorobę, zgłoś się na badania:

Reklama

Kolonoskopia – najskuteczniejsze badanie, które pozwala dokładnie zbadać całe jelito. Wymaga przygotowań (środek przeczyszczający, który oczyszcza jelito z zawartości) i bywa wykonywane w znieczuleniu (w zależności od pacjenta i decyzji lekarza). Nie trzeba się go obawiać – korzyści są dużo większe niż ewentualny dyskomfort! Możesz je wykonać bezpłatnie w ramach programu badań przesiewowych.

Badania kału w kierunku krwi utajonej – czułość badania wynosi od 50 do 80%. Skierowanie na nie może Ci wystawić lekarz POZ, jeśli są po temu wskazania. Ważne jest, aby ludzie byli świadomi, że ten rodzaj raka nie zdarza się tylko starszym ludziom, dlatego w razie potrzeby otrzymasz je także w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS.

Program badań przesiewowych raka jelita grubego

Jeżeli jesteś w wieku 50–65 lat (lub 40–49 lat i posiadasz krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano ten nowotwór) oraz nie wykonywałeś kolonoskopii w okresie ostatnich 10 lat i nie masz objawów sugerujących nowotwór jelita grubego – zgłoś się do programu badań przesiewowych. Zbadaj się i poznaj stan swojego zdrowia.

Do udziału w programie nie jest wymagane skierowanie, a program jest bezpłatny.

Sprawdź, gdzie możesz wykonać badanie, które ratuje życie. Potrzebne informacje znajdziesz w serwisie pacjent.gov.pl

Reklama

Profilaktyka raka jelita grubego

„Lepiej zapobiegać niż leczyć” sprawdza się także i w tym przypadku. Żeby zadbać o zdrowie swojego układu pokarmowego:

  • dbaj o prawidłową masę – pilnuj odpowiedniego BMI (proporcji wagi do wzrostu) i stałej wagi (bez wahań)
  • uprawiaj regularną aktywność fizyczną – to pobudza ruchy robaczkowe jelit, co zapobiega zaparciom i poprawia pracę układu pokarmowego
  • stosuj odpowiednią dietę
  • unikaj czerwonego mięsa, produktów przetworzonych i alkoholu
  • nie pal
  • badaj się profilaktycznie

 

źródło: pacjent.gov.pl, nfz.gov.pl

autor: KZ | 06.05.2023 | 19:57

tagi: Zdrowie, Styl życia

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama