Przepis na oryginalne spaghetti carbonara
Carbonara jest jednym z najbardziej znanych włoskich dań. Gorący makaron z kremowym sosem z jaj i Pecorino Romano, podkreślony chrupiącymi kawałkami guanciale i wykończony startym serem oraz świeżo zmielonym pieprzem – zachwyci niejedno podniebienie.
Reklama
Kuchnia włoska najlepsza na świecie
Kuchnia włoska została okrzyknięta przez Taste Atlas najlepszą kuchnią świata 2022. To ona zyskała pierwsze miejsce w rankingu z oceną 4,78 na 5 możliwych punktów. Zamiłowanie do włoskich potraw wynika pewnie z prostoty przygotowania i łatwej dostępności produktów. Ponadto, za sprawą migracji Włochów, ich kuchnia znana jest na całym świecie.
Historia oryginalnej potrawy
Carbonara jest najbardziej kojarzona z Rzymem i regionem Lacjum. Niemniej, niektórzy łączą tę potrawę z pasta cacio e uova – neapolitańskim daniem z makaronu wymieszanego ze stopionym smalcem, ubitymi surowymi jajkami i serem, a przepis ten jest zawarty w neapolitańskiej książce kucharskiej Ippolito Cavalcantiego z 1839 roku. Inni wywodzą to danie z wyzwolenia Rzymu przez aliantów w 1944 r., kiedy to amerykańscy żołnierze przynosili dzienną porcję jajek i bekonu do lokalnych restauracji, aby dodać je do ograniczonego włoskiego menu. Potwierdzeniem tej historii jest wzmianka w gazecie La Stampa z 1950 roku, gdzie carbonara została opisana, jako potrawa ceniona przez amerykańskich żołnierzy.
Przepis na doskonałe spaghetti alla carbonara
Przedstawiamy tradycyjny przepis na oryginalne spaghetti alla carbonara. Jeśli przygotujesz je chociaż raz zgodnie z naszą recepturą, to już nigdy nie sięgniesz po inną wariację tej potrawy. Inaczej dopadną cię Włosi;) Przepis jest doskonały w swojej prostocie, jak cała kuchnia włoska. Chociaż carbonara jest również przyrządzana z makaronami: fettuccine, linguine lub bucatini, to spaghetti pozostaje kanonicznym kształtem makaronu do carbonary, a klasyczny przepis nie zawiera grama ,masła, śmietany ani czosnku.
Reklama
Składniki (porcja dla 4 osób)
- 400 gramów makaronu
- 3 całe jaja,
- 1 żółtko,
- 250 gramów guanciale,
- 200 g startego sera pecorino,
- pieprz do smaku.
Dla 4 osób, które chcą się najeść proponujemy 500 gramów spaghetti.
Błędy, których należy unikać
Są dwa błędy, których według Włochów należy bezwzględnie unikać: użycia boczku (pancetty) zamiast guanciale oraz jajko nigdy nie może mieć kontaktu z ogniem ani gorącą patelnią. Absolutnie unikaj mieszania wszystkiego w garnku, w którym ugotowałeś i odcedziłeś makaron, ponieważ uzyskasz „omlet spaghetti”.
Przygotowanie
- Po pokrojeniu guanciale w paski (nie w kostkę!) należy je roztopić na patelni na średnim ogniu.
- Gdy guanciale jest podsmażone i zaczyna wyciekać z niego tłuszcz, przyspieszamy proces smażenia na dużym ogniu, aby było bardziej chrupiące, ale unikamy przypalenia.
- W międzyczasie, w naczyniu żaroodpornym rozbijamy jajka wraz z żółtkami i po ubiciu ich z dodatkiem sera pecorino, czekamy na ugotowanie naszego spaghetti.
Reklama
4. Odcedzamy spaghetti i wrzucamy go na patelnię do przygotowanego wcześniej guanciale i podsmażamy razem przez około trzydzieści sekund na dużym ogniu. Spaghetti wraz z guanciale wrzucamy do jajek rozbitych w naczyniu i startego sera pecorino i delikatnie mieszamy, aby składniki połączyły się dokładnie.
5. Przed podaniem należy dobrze wszystko wymieszać i posypać na talerzu pieprzem i serem pecorino.
Smacznego!
źródło: lookatdish.com
autor: KZ | aktualizacja 05.04.2024
tagi: Kulinaria, Styl życia