Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy mogą wnioskować o wakacje składkowe w ZUS

Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy mogą wnioskować o wakacje składkowe w ZUS

Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy mogą wnioskować o wakacje składkowe w ZUS
Foto: ZUS ul. Czerniakowska Warszawa

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS? Możesz wnioskować o jednomiesięczne wakacje składkowe. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić i jak uzyskać zwolnienie. Co powinieneś wiedzieć i kto może skorzystać z usługi.

Reklama

Czym są wakacje składkowe

Od 1 listopada 2024 roku przedsiębiorcy mogą wnioskować o wakacje składkowe. Jest to zwolnienie z opłacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Zwolnienie jest dobrowolne i obejmuje jeden, dowolnie wybrany miesiąc w roku kalendarzowym.

Zwolnienie dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy. To oznacza, że za czas zwolnienia musisz zapłacić składki osób, które ubezpieczasz (na przykład twoich pracowników lub zleceniobiorców).

Zwolnienie z opłacenia składek:

  • obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe,
  • Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy,
  • dobrowolne ubezpieczenie chorobowe – jeśli podlegałeś ubezpieczeniu chorobowemu w miesiącu złożenia wniosku o zwolnienie oraz w miesiącu, który go poprzedzał.

Uwaga! Wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W czasie wakacji składkowych możesz normalnie prowadzić działalność gospodarczą. Zwolnienie nie oznacza przerwy w działalności.

Kto może skorzystać z wakacji składkowych

Możesz skorzystać z wakacji składkowych, jeśli jesteś przedsiębiorcą i w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o zwolnienie:

  • podlegałeś dobrowolnie lub obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej
  • ubezpieczałeś (w ubezpieczeniu emerytalnym, rentowych i wypadkowym lub zdrowotnym) nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym siebie)
  • w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o zwolnienie osiągnąłeś roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub nie osiągnąłeś żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych
  • w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia tego wniosku i w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywałeś pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy.

Byłym pracodawcą jest podmiot, na rzecz którego – w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym – wykonywałeś czynności (w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy) wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Pomoc de minimis

Uwaga! Zwolnienie w ramach wakacji składkowych stanowi tak zwaną pomoc de minimis. To oznacza, że  nie możesz z niego skorzystać, jeśli wyczerpałeś limit otrzymanej pomocy 300 tysięcy euro w okresie trzech lat.

Kiedy powinieneś załatwić sprawę

Złóż wniosek w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem. Przykładowo, jeśli chcesz uzyskać zwolnienie z opłacania składek ZUS za grudzień, złóż wniosek w listopadzie.

Uwaga! Jeśli złożysz wniosek w innym terminie niż wskazany w przepisach, nie zostanie on rozpatrzony.

Gdzie załatwisz sprawę

Wniosek możesz złożyć tylko przez internet na profilu płatnika w e-ZUS/ PUE ZUS. Zaloguj się i przejdź na Konto płatnika. Z bocznego menu wybierz [Kreatory wniosku] → [Kreator wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc – RWS (wakacje składkowe)].

Wniosek RWS przygotujesz w kreatorze, do którego będą pobrane twoje dane identyfikacyjne płatnika składek. Domyślnie będzie wypełniony również okres zwolnienia (miesiąc złożenia wniosku +1). Wniosek podpiszesz profilem zaufanym, profilem PUE lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Reklama

ZUS sprawdzi twój wniosek

Jeżeli wniosek ma braki formalne – na przykład nie ma wszystkich wymaganych informacji, albo dokumentów – urząd wezwie cię do ich uzupełnienia. Będziesz mieć na to co najmniej 7 dni, licząc od dnia otrzymania wezwania. Jeśli nie poprawisz błędów w wyznaczonym terminie, twoja sprawa nie będzie dalej rozpatrywana. Jeśli twój wniosek odpowiada wymogom formalnym, a ty spełniasz warunki do uzyskania zwolnienia, ZUS poinformuje cię o jego

Jak możesz się odwołać

Jeżeli ZUS odmówi ci zwolnienia lub uwzględni twój wniosek tylko w części, otrzymasz decyzję. Od decyzji przysługuje odwołanie za pośrednictwem Oddziału (Inspektoratu) ZUS do Sądu Okręgowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych właściwego ze względu na twoje miejsce zamieszkania. Na odwołanie będziesz mieć miesiąc, licząc od dnia doręczenia decyzji – zgodnie z pouczeniem zawartym w decyzji.

Reklama

Warto wiedzieć

Czy wakacje składkowe wpływają na świadczenia z ZUS

Wakacje składkowe nie mają wpływu na uprawnienie do korzystania ze świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe za miesiąc objęty zwolnieniem są finansowane z budżetu państwa.

Czy za miesiąc objęty zwolnieniem trzeba składać deklaracje

Wakacje składkowe nie zwalniają cię z obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania ze zwolnienia.

Jeżeli otrzymasz odmowę bez względu na to, czy złożysz odwołanie od decyzji czy nie, musisz złożyć za miesiąc, o który wnioskowałeś, dokumenty rozliczeniowe z rozliczonymi składkami na zasadach ogólnych. Musisz też opłacić należne składki.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych
  • Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw

 

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.

źródło: gov.pl, X

autor: KZ | 04.11.2024, 20:51

tagi: Podatki, Aktualności, Biznes

NIE PRZEGAP

Reklama