Największa upadłość amerykańskiego banku od 2008 roku
Kłopoty Silicon Valley Bank rozpoczęły się od groźby obniżenia ratingu, a obecnie mamy do czynienia z największą upadłością od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.
Reklama
Zaczęło się od obniżenia wiarygodności kredytowej
W połowie ubiegłego tygodnia agencja Moody’s Investors Service Inc przekazała SVB Financial Group, spółce dominującej Silicon Valley Bank, niepokojące wieści. Firma ratingowa przygotowywała się do obniżenia wiarygodności kredytowej banku. Ta sytuacja zapoczątkowała proces prowadzący do piątkowego spektakularnego upadku pożyczkodawcy skoncentrowanego na start-upach, największej bankructwa banku od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.
Piątkowy upadek wywołał zamieszanie na światowych rynkach i wstrząsnął akcjami banków. Inwestorzy obawiają się, że agresywne podwyżki stóp procentowych Fed w celu walki z inflacją obnażają słabości systemu finansowego. Szczegóły nieudanej reakcji Silicon Valley Bank na perspektywę obniżenia ratingu, o których po raz pierwszy poinformował Reuters, pokazują, jak szybko może dojść do erozji zaufania do instytucji finansowych.
Efekt podwyżki stóp procentowych
Wezwanie Moody’s pojawiło się po tym, jak wartość obligacji, w których bank ulokował swoje pieniądze, spadła z powodu wyższych stóp procentowych. Obawiając się, że obniżenie ratingu może podważyć zaufanie inwestorów i klientów do kondycji finansowej banku, zespół prezesa Grega Beckera zadzwonił do bankierów Goldman Sachs Group Inc po poradę i poleciał do Nowego Jorku na spotkania z Moody’s i innymi firmami ratingowymi, podają źródła. Źródła poproszono o nieujawnianie ich tożsamości, ponieważ są związani umowami o zachowaniu poufności.
Reklama
Próba wyjścia z potrzasku
Silicon Valley Bank pracowało przez weekend nad planem zwiększenia wartości swoich udziałów. Zakładał on sprzedaż niskodochodowych obligacji o wartości ponad 20 miliardów dolarów i reinwestowanie wpływów w aktywa, które przynoszą wyższe zwroty. Transakcja przyniosłaby stratę, ale gdyby SVB mogło wypełnić tę dziurę w finansowaniu, sprzedając akcje, uniknęłoby to wielostopniowego obniżenia ratingu, podają źródła. Jednak, plan się nie powiódł.
Wiadomość o sprzedaży akcji wystraszyła klientów, przede wszystkim startupy technologiczne, które śpieszyły się z wycofywaniem depozytów, hamując pozyskanie kapitału. Regulatorzy wkroczyli w piątek, zamykając bank i wprowadzając go w stan upadłości.
NEW: Silicon Valley Bank CEO Greg Becker sold $3.6 million of company stock under a trading plan less than two weeks before the firm disclosed extensive losses that led to its failure https://t.co/3Taaj0HmRe
— Bloomberg (@business) March 11, 2023
Reklama
Kulisy upadłości banku
Kiedy dyrektorzy SVB debatowali o kontynuacji lokowania pieniędzy, usłyszeli od Moody’s, że obniżenie ratingu nastąpi w tym tygodniu, podają źródła. SVB wkroczyło do akcji w nadziei na złagodzenie ciosu. Jak podają źródła, General Atlantic zgodziło się kupić 500 milionów dolarów ze sprzedaży akcji o wartości 2,25 miliarda dolarów, podczas gdy inny inwestor powiedział, że nie może dojść do porozumienia w terminie wyznaczonym przez bank. Do środy SVB sprzedał portfel obligacji ze stratą w wysokości 1,8 miliarda dolarów. Moody’s obniżył rating banku, ale tylko nieznacznie, ze względu na sprzedaż portfela obligacji i plan podwyższenia kapitału. Niestety, sprzedaż akcji nie została zakończona przed otwarciem rynku w czwartek, ponieważ nie było to możliwe, biorąc pod uwagę napięty harmonogram.
To była ostatnia deska ratunkowa
SVB nie wykonała prac przygotowawczych niezbędnych do podpisania umów o zachowaniu poufności z inwestorami, którzy zobowiązali się do zawarcia transakcji na taką skalę. Akcje SVB spadły na wieść o sprzedaży akcji, kończąc czwartek na 60% spadku do 106,04 USD. Bankowcy Goldman Sachs nadal mieli nadzieję, że uda im się zamknąć sprzedaż po cenie 95 dolarów, podają źródła. Potem nadeszły wieści o firmach venture capital, które doradzały start-upom, w które zainwestowały, wycofanie pieniędzy z Silicon Valley Bank. General Atlantic i inni inwestorzy odeszli, a sprzedaż akcji upadła. Kalifornijskie organy nadzoru bankowego zamknęły bank w piątek i wyznaczyły syndyka Federalnej Korporacji Ubezpieczeń Depozytów (FDIC).
źródło: Reuters
autor: KZ | 11.03.2023, 14:49
tagi: Biznes, Aktualności