Matura pisemna z matematyki w poniedziałek 8 maja
W poniedziałek trzeci dzień matur. Do rozwiązywania poleceń zawartych w egzaminacyjnych arkuszach zasiądzie ponad 270 tys. maturzystów – 160 tys. absolwentów liceów i 120 tys. absolwentów techników.
Sprawdź szczegółowy harmonogram egzaminów maturalnych 2023 r. W jakich dniach i o której godzinie odbędą się egzaminy główne i poprawkowe oraz, które przedmioty są obowiązkowe. Z tego artykułu dowiesz się również jak długo trwają egzaminy maturalne z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej.
Reklama
Zmiany w egzaminie maturalnym w 2023
W tym roku Ministerstwo Edukacji wprowadziło wiele zmian w kontekście egzaminu maturalnego. Mimo, że to matematyka zawsze była przedmiotem, który uczniowie zdawali drugiego dnia, to w tym roku, dzień po pisemnym egzaminie z języka polskiego, uczniowie zmierzyli się z językiem angielskim. Tym razem egzamin pisemny z matematyki odbywa się w poniedziałek 8 maja.
8 maja egzamin z matematyki
Matura z matematyki odbędzie się 8 maja 2023 r., o godzinie 9:00. Na poziomie podstawowym jest to egzamin obowiązkowy, a więc wynik z niego jest szalenie ważny i decyduje o zdaniu matury, a co za tym idzie – wpływa na to, czy uczeń będzie mógł rozpocząć wybrane studia. Aby zdać maturę z matematyki wystarczy 30 procent możliwych do zdobycia punktów, jednak tylko z pozoru wydaje się to proste, ponieważ dla wielu uczniów wcale takie nie jest. Według tegorocznych zasad, uczniowie mieli dodatkowe 2 dni, aby przygotować się do egzaminu, który w ostatnich latach sprawia najwięcej kłopotów.
Reklama
Jaki jest termin egzaminu maturalnego w 2023
Termin główny – od 4 do 23 maja 2023 r.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 23 maja.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).
Termin dodatkowy – od 1 do 19 czerwca 2023 r.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 19 czerwca.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 7 czerwca.
Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.
Termin poprawkowy – 21–22 sierpnia 2023 r.
- Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 22 sierpnia.
Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej. Szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE.
Reklama
Harmonogram egzaminu maturalnego
Reklama
Które egzaminy w 2023 są obowiązkowe
W 2023 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do:
- dwóch egzaminów w części ustnej, tj.:
1) egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu)
2) egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)
- czterech egzaminów w części pisemnej, tj.:
1) egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)
2) egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)
3) egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)
4) egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym), przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.
Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości w części pisemnej (na poziomie podstawowym).