Matura pisemna i ustna w piątek 12 maja. Francuski i matematyka oraz język polski
W piątek siódmy dzień matur. Tego dnia uczniowie zdają pisemne egzaminy na poziomie rozszerzonym i, w przypadku języka francuskiego, dwujęzycznym. 12 maja jest również trzecim dniem egzaminów ustnych z języka polskiego, które potrwają do 23 maja.
Reklama
Sprawdź szczegółowy harmonogram egzaminów maturalnych 2023 r. W jakich dniach i o której godzinie odbywają się egzaminy główne i poprawkowe oraz, które przedmioty są obowiązkowe. Z tego artykułu dowiesz się również jak długo trwają egzaminy maturalne z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej i ustnej oraz kiedy zostaną ogłoszone wyniki.
12 maja egzamin pisemny z języka francuskiego i matematyki
Pisemna matura z matematyki na poziomie rozszerzonym rozpocznie się 12 maja 2023 r. o godzinie 9:00, natomiast egzamin z języka francuskiego na poziomie rozszerzonym i dwujęzycznym startuje o godzinie 14:00.
Matura 2023 z języka polskiego – część ustna
Matura ustna z języka polskiego w 2023 roku jest obowiązkowym egzaminem dla każdego ucznia. Matura ustna z języka polskiego w terminie głównym odbywa się zgodnie z harmonogramem szkół od 10 do 23 maja 2023 r. (z wyjątkiem 14 i 21 maja). Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 5 do 7 czerwca 2023 r, a egzamin w terminie poprawkowym w poniedziałek 21 sierpnia 2023 r.
Co będzie na maturze ustnej z języka polskiego
W formule 2015 maturzyści podczas trwania egzaminu maturalnego z języka polskiego losują jedno zadanie, które składa się z polecenia i tekstu. W Formule 2023 zestaw zadań egzaminacyjnych będzie składał się z dwóch zadań:
Reklama
- zadania jawnego (pula pytań jest publikowana na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej), które sprawdza znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej;
- zadania, które dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki, a osoba zdająca omawia je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu literackiego, nieliterackiego lub tekstu ikonicznego.
Ile trwa matura ustna z języka polskiego
Matura ustna z języka polskiego w 2023 roku trwa 30 minut, w tym:
- 15 minut – przygotowanie do odpowiedzi
- 15 minut – wypowiedź monologowa i rozmowa z zespołem przedmiotowym
Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę ustną
W przypadku matur ustnych w formule 2023 roku obowiązuje próg zdawalności i jest on taki sam, jak na egzaminach pisemnych, a więc wynosi 30 procent. Maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć to 30, żeby więc zdać maturę ustną, uczeń musi zdobyć przynajmniej 9 punktów.
Reklama
Harmonogram egzaminu maturalnego
Reklama
W jakich dniach egzamin maturalny 2023
Termin główny – od 4 do 23 maja 2023 r.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 23 maja.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).
Termin dodatkowy – od 1 do 19 czerwca 2023 r.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 19 czerwca.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 7 czerwca.
Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.
Termin poprawkowy – 21–22 sierpnia 2023 r.
- Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 22 sierpnia.
Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej. Szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE.
Reklama
Czas trwania egzaminu maturalnego w części pisemnej
Kiedy wyniki matury 2023
Wyniki matury 2023 zostaną ogłoszone przez CKE w systemie ZIU w piątek 7 lipca 2023 r. o godz. 8:30. Tego samego dnia szkołom zostaną wydane świadectwa oraz aneksy. Osoby poprawiające maturę 21 i 22 sierpnia o wynikach dowiedzą się 8 września 2023 r.
Reklama
Które egzaminy w 2023 są obowiązkowe
W 2023 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do:
- dwóch egzaminów w części ustnej, tj.:
1) egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu)
2) egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)
- czterech egzaminów w części pisemnej, tj.:
1) egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)
2) egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)
3) egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)
4) egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym), przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.
Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości w części pisemnej (na poziomie podstawowym).