Kryptoaktywa już niedługo w europejskich bankach
Reklama
Jeśli Europa chce dotrzymać uzgodnionego na całym świecie terminu, surowe zasady kapitałowe dla banków posiadających aktywa kryptograficzne muszą zostać przyspieszone zgodnie z obowiązującym prawem bankowym Unii Europejskiej.
Nowe regulacje w bankach
Globalny Komitet Bazylejski, grupa regulatorów bankowych z głównych światowych centrów finansowych, na styczeń 2025 r. wyznaczył termin na wdrożenie wymogów kapitałowych dla ekspozycji banków na kryptoaktywa, takie jak stablecoiny i bitcoiny. Ponieważ w 2024 r. wejdą w życie odrębne unijne przepisy dotyczące handlu kryptowalutami, opóźnienie może oznaczać, że banki będą musiały dłużej czekać na wejście na rynek kryptowalut. Standardy bazylejskie są stosowane przez prawo w UE.
EU seeks to expedite crypto capital laws
— CryptoElite (@CryptoEliteNews) February 20, 2023
The European Union's pending banking law proposes a slew of tough new capital rules for banks holding crypto assets.#capital #law #cryptoasset #bankhttps://t.co/RoyRYMJNMq
Reklama
Unia i kryptowaluty
Ostateczny tekst prawa bankowego, który może zawierać zapisy dotyczące kryptoaktywów, będzie negocjowany na równych prawach przez Parlament i kraje UE. Zapewniłoby to właściwe rozważenie ryzyka związanego z ekspozycją na kryptowaluty i dałoby bankom jasność, co do ich wymogów dotyczących ekspozycji. Jednak, uchwalenie nowej ustawy na 2025 r. będzie trudne ze względu na wybory śródroczne do parlamentu w 2024 r. Dokument Komisji sugeruje, aby Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) i Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych UE (ESMA) współpracowały w celu zapewnienia właściwej kategoryzacji kryptoaktywów. W przypadku niezabezpieczonych kryptowalut, takich jak bitcoin, Bazylea ustanowiła karne opłaty kapitałowe; w przypadku stablecoinów, które są zabezpieczone aktywami lub fiducjarnymi, opłaty są mniej surowe.
źródło: media, wikipedia.org
autor: KZ | 20.02.2023, 19:42
tagi: Aktualności, Biznes, Technologie