Kolejny bank w potrzebie i obawy inwestorów
Inwestorzy obawiają się, że pomoc dla banków nie będzie wystarczająca, co widać po ich ruchach. Na rynkach wszyscy wstrzymują oddech, bo każdy dzień może okazać się niespodzianką, a na tapecie pojawia się kolejny bank.
Reklama
Koło ratunkowe
Linia ratunkowa w wysokości 30 miliardów dolarów dla First Republic Bank została ogłoszona 17 marca, co rozwiało obawy rynku dotyczące zbliżającego się załamania sektora bankowego, ale późne spadki akcji borykającego się z problemami amerykańskiego pożyczkodawcy ujawniły, że inwestorzy nadal obawiają się pęknięć w sektorze. Główne amerykańskie banki w czwartek wstrzyknęły pieniądze do banku z siedzibą w San Francisco, przybywając mu na ratunek, ponieważ kryzys, w którym się znajdował, pogłębiał się z powodu upadku dwóch innych średniej wielkości amerykańskich pożyczkodawców w poprzednim tygodniu.
Źródło posiadające wiedzę na temat negocjacji powiedziało, że porozumienie zostało osiągnięte w tym tygodniu przez wpływowe osobistości, w tym sekretarz skarbu USA Janet Yellen, prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella i dyrektora generalnego JPMorgan Chase Jamiego Dimona. Sprawa została dopięta niecały dzień po szwajcarskim banku Credit Suisse. Po pracowitym tygodniu dla akcji banków, czwartkowe i piątkowe transakcje pomogły uspokoić światowe rynki.
Płynność i koszty
Akcje First Republic spadły w obrocie giełdowym o 17% po tym, jak bank ogłosił, że przestanie wypłacać dywidendy, ujawnił swoją sytuację gotówkową i wymaganą kwotę awaryjnej płynności, mimo że ich akcje zamknęły się na poziomie 10% na wieść o ratunek. Analitycy twierdzą, że chociaż władze wydają się chętne do natychmiastowego zajęcia się ryzykiem systemowym, obawiają się, że możliwość kryzysu bankowego wciąż żywa.
„Będą trzymać pieniądze w First Republic, aby utrzymać je w swoich własnych interesach, aby powstrzymać atak na bank. Następnie będą je stopniowo odbierać, a bank będzie powoli umierał”, według Mathana Somasundarama, założyciela firmy badawczej Deep Data Analytics z siedzibą w Sydney. Somasundaram powiedział, że Yellen dała jasno do zrozumienia poprzedniej nocy, że wszystkie depozyty bankowe są bezpieczne bez względu na to w jakim stanie będzie bank.
Reklama
First Republic Bank, facing a crisis of confidence from investors and customers, is actively discussing options for a lifeline, a person familiar with the matter told CNN https://t.co/0LISlbDuyG
— CNN (@CNN) March 16, 2023
Czy grozi nam powtórka z kryzysu w 2008
Inwestorzy byli zaskoczeni spóźnionymi ujawnieniami dotyczącymi pozycji gotówkowej banku First Republic, nawet po zastrzyku gotówki. Wychodzi na to, że bank i inne firmy w znacznej mierze polegały na wsparciu Fed. Mimo, że wsparcie to powstrzymało załamanie w najbliższej przyszłości trudno jest przewidzieć kolejny dzień, zwłaszcza, że czekanie na pomoc Państwa nie jest dobrym prognostykiem. Na razie władze są zdania, że system bankowy jest odporny i podjęły wysiłek, aby podkreślić, czym ten kryzys różni się od tego, który miał miejsce 15 lat temu, ponieważ banki są dziś lepiej dokapitalizowane, a fundusze są łatwiej dostępne.
Reklama
NEW: Bank run in Los Angeles at a First Republic Bank branch.
— Collin Rugg (@CollinRugg) March 12, 2023
Biden’s America: Bank lines today, bread lines tomorrow.pic.twitter.com/Gkme05ssIa
Sytuacja na świecie
Europejski Bank Centralny nalegał w czwartek na podwyżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych, twierdząc, że banki w strefie euro są zdrowe i że przejście na wyższe stopy procentowe powinno zwiększyć ich marże. Nasza uwaga skupia się obecnie na decyzji Fed w sprawie polityki pieniężnej w przyszłym tygodniu i na tym, czy będzie on kontynuował szybkie podwyżki stóp procentowych w celu kontrolowania inflacji.
Reklama
W Azji Singapur, Australia i Nowa Zelandia stwierdziły, że obserwują rynki finansowe, ale są przekonane o sile banków swojego kraju i ich zdolności do wytrzymania poważnych wstrząsów.
Bank centralny, ministerstwo finansów i regulator finansowy Japonii zapowiedzieli spotkanie na ten piątek w celu omówienia zmian na rynkach finansowych.
Wymuszone ruchy
Z powodu strat na obligacjach, które nagromadziły się wraz ze wzrostem stóp procentowych w zeszłym roku, akcje banków na całym świecie spadły od czasu upadku Silicon Valley Bank w zeszłym tygodniu, budząc obawy o to, co jeszcze może czaić się w największym systemie bankowym. W ciągu kilku dni Credit Suisse znalazł się w zawirowaniach rynkowych, które wymagały pożyczki ze szwajcarskiego banku centralnego. Gdy główne banki wzmocniły swoje poparcie dla First Republic, lokalnego pożyczkodawcy, w czwartek ponownie w centrum uwagi znalazły się Stany Zjednoczone. Od 6 marca akcje banku spadły o ponad 70%.
żródło: tematem.pl, media
autor: KZ | 17.03.2023
tagi: Aktualności, Biznes