Japonia. Zaplanuj podróż do Kraju Kwitnącej Wiśni
Podczas pierwszej podróży do Japonii możesz poczuć się zdezorientowany, więc przed startem lepiej zapoznaj się z kulturą i zwyczajami tego fascynującego kraju. Warto rzucić oko na panujące zwyczaje, transport, pogodę, oraz to co można, a czego lepiej unikać w miejscach publicznych.
Reklama
Monarchia w bogatym kraju wyspiarskim
Japonia położona jest na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji. Archipelag składa się z czterech głównych wysp: Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu oraz 6848 mniejszych wysp. Powierzchnia kraju wynosi 377 975 km², i jest niewiele większa od Niemiec, z czego większość pokryta jest górami, a najwyższym szczytem jest wulkan Fudżi (3776 m). Z tego powodu prawie połowa ludności zamieszkuje nadmorski pas nizin rozciągający się między stolicą kraju – Tokio, a Osaką i Nagoją.
Japonia jest monarchią parlamentarną z cesarzem i dwuizbowym parlamentem, wybieranym w wyborach powszechnych i należy do grupy krajów wysoko rozwiniętych. Jest jedną z czołowych potęg gospodarczych świata. Pod względem liczby ludności wynoszącą około 126,5 mln osób, kraj ten zajmuje dziesiąte miejsce na świecie. Według danych WHO i ONZ przeciętna długość życia jest najwyższa na naszym globie.
Kultura i zwyczaje w Japonii
Dla odwiedzających kraj po raz pierwszy, Japonia może wydawać się zarówno niezwykle przyjazna, jak i też nieco obca. Jeśli dowiesz się trochę więcej o zwyczajach danego regionu lub miejsca, pomoże to w bezproblemowym zwiedzaniu.
Zwyczaj kłaniania się jest głęboko osadzony w japońskiej kulturze i może być pełen skomplikowanych niuansów, szczególnie w świecie biznesu. Na co dzień jest to miły, dodatkowy gest, aby okazać szacunek lub podziękować. Etykieta w miejscach publicznych jest traktowana bardzo poważnie, powszechne poszanowanie tych zasad jest prawdopodobnie głównym powodem, dla którego megalopolis takie jak Tokio może tak sprawnie funkcjonować. Ogólnie rzecz biorąc, zdrowy rozsądek jest na porządku dziennym. Okazuj szacunek miejscom, w których przebywasz i ludziom, którzy się tam znajdują, zwłaszcza w transporcie publicznym. Jeśli nosisz telefon, trzymaj go w trybie cichym i unikaj rozmów.
Jak zachować się podczas jedzenia
Obecnie pałeczki można znaleźć na stołach na całym świecie, więc większość turystów nie będzie zaskoczona. Jeśli jednak czujesz się niekomfortowo podczas ich używania i wolisz inny rodzaj przyborów, po prostu zapytaj personel. Pamiętaj jednak, że alternatywa może nie być dostępna — zwłaszcza w bardziej tradycyjnych miejscach. Jeśli masz ochotę na sushi, pamiętaj, że możesz je zjeść rękoma. Podnieś kawałek, zanurz go w misce sosu sojowego i ciesz się najlepszym smakiem. Kiedy jesz różnorodne dania z makaronu, lokalna kultura nakazuje siorbać, a nie żuć. Niektórzy powiedzą ci, że to nawet poprawia smak. To, czy zdecydujesz się siorbać, czy nie, zależy od ciebie, po prostu nie przejmuj się, jeśli stół obok ciebie robi trochę więcej hałasu.
Reklama
Hotele pełne nakazów?
Większość hoteli w Japonii stosuje te same praktyki, których można się spodziewać na całym świecie (z wyjątkiem napiwków). Jednak bardziej tradycyjne hotele ryokan nadal przestrzegają uświęconego tradycją kodeksu postępowania. Od zdejmowania butów przy wejściu, do spania na futonach na podłodze. Stroje Yukata, które zwykle znajdziesz w swoich pokojach, czasami można nosić na zewnątrz, a czasami nie. To samo dotyczy kapci. Lista nakazów i zakazów ozdobi ściany wspólnych łazienek czy jadalni.
Trzęsienia ziemi
Japonia położona jest na styku płyt tektonicznych, w obrębie „ognistego pierścienia Pacyfiku”. Stałym zagrożeniem są więc trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów i fale tsunami. Stąd wynikają różnice danych podających liczbę wysp i odmienną wielkość powierzchni kraju. W sierpniu i wrześniu nad archipelagiem istnieje wzmożone ryzyko występowania tajfunów, powstających z reguły na zachodnim Pacyfiku.
Ile kosztuje podróż z Polski i co można zobaczyć
Bezpośredni lot z Warszawy do Tokio trwa 10-12 godzin i w klasie ekonomicznej kosztuje ok. 4-5 tysięcy złotych w obydwie strony. Oczywiście, loty z przesiadkami są tańsze i z powodzeniem można znaleźć tego typu transport nawet dwa razy taniej, a wszystko zależy od preferencji, budżetu oraz okresu wyprawy. Jak już mamy bilet w ręku, to przed tak daleką i fascynującą podróżą warto zaplanować, co zobaczymy na miejscu, ponieważ atrakcji jest co nie miara. Historyczna Hiroszima, pałace i świątynie Kioto, Nara – pierwsza stolica Japonii, Wyspa Miyajima, Shinkansen – czyli superszybkie japońskie pociągi, Tęczowy Most i Shibuya muszą znaleźć się na liście każdego turysty.
Kiedy podróżować do Japonii
Obszar lądowy Japonii rozciąga się od najbardziej wysuniętej na północ wyspy Hokkaido, w pobliżu Rosji, do podzwrotnikowej Okinawy. Pogoda jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu, więc sprawdź prognozę pogody dla obszarów, do których będziesz podróżować.
Każda pora roku w Japonii ma swój urok, który przynoszą sezonowe zmiany temperatury, ale to wiosna postrzegana jest jako ta najpiękniejsza. To właśnie wtedy, zaczynając od południa i stopniowo przesuwając się na północ, od marca do maja, kwitną wiśniowe drzewa, którymi wręcz zalana jest cała Japonia. Chłodna i rześka wiosna, to też wygodny czas na zwiedzanie miast i wsi. Natomiast, pora deszczowa zaczyna się na przełomie maja i czerwca.
Reklama
Unikalne krajobrazy
Wzdłuż wybrzeży i płaskich obszarów znajdziesz wiele dużych miast, w wielu przypadkach zbudowanych na terenach zrekultywowanych. Na półwyspie tego kraju jest wiele pięknych plaż ze świetnymi miejscami do surfowania – Półwysep Boso , Półwysep Izu , i półwysep Kii, a także wiele miejsc do nurkowania. Kierując się dalej na południe, dotrzesz do podzwrotnikowej Okinawy i peryferyjnych wyspy. W parkach narodowych i chronionych strefach ekologicznych znajduje się szereg wyróżniających się dzikich zwierząt i punktów geograficznych, od Parku Narodowego Akan-Mashu w dziczy Hokkaido, do wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Wysp Ogasawara, położonych 1000 kilometrów na południe od Tokio, na Oceanie Spokojnym.
Praktyczne wskazówki
Wymagania wizowe
Na postawie umowy dwustronnej z 1999 roku o częściowym zniesieniu obowiązku wizowego, w przypadku wyjazdów turystycznych trwających do 90 dni oraz wyjazdów służbowych (konferencje, spotkania biznesowe itp.), wiza dla turystów z Polski nie jest wymagana. Wiza wymagana jest, gdy wjeżdżający otrzymuje w Japonii wynagrodzenie. Dotyczy to zarówno wyjazdów do pracy, na stypendia i na szkolenia.
Darmowa woda
Jeśli jesz w restauracji, większość miejsc oferuje wodę z kranu bez dodatkowych opłat. Po prostu zapytaj personel. W rzeczywistości woda z kranu jest powodem do dumy wielu górskich regionów Japonii, ponieważ chłodna, czysta woda pochodzi z okolicznych szczytów.
Międzynarodowy podatek turystyczny
Odwiedzający Japonię płacą podatek wjazdowy w wysokości 1000 jenów na rozbudowę i poprawę infrastruktury turystycznej kraju.
Wi-Fi i łączność
Duże miasta w Japonii mają rozbudowane hotspoty bezprzewodowe, a jest ich około 400 tysięcy w całym kraju, więc nie musisz się martwić, że zabraknie Ci łączności. Jeśli jednak podróżujesz do bardziej odległych obszarów, zaleca się zakup dostępu do sieci internet, a 1 GB danych na 30 dni to wydatek rzędu 3000 jenów.
Prąd i zasilanie
Napięcie prądu w Japonii wynosi 100 woltów. Istnieją dwie główne częstotliwości, 50 Hz na wschodzie Japonii i 60 Hz na zachodzie.
Napiwki
Kultura napiwków w Japonii jest trochę inna, ponieważ nie ma zwyczaju ich dawania. Może to być szczególnie zaskakujące, ponieważ standard obsługi klienta w Japonii jest często uważany za najlepszy na świecie. Jeśli odwiedzasz bary, kawiarnie lub restauracje, jeździsz taksówką lub zatrzymujesz się w hotelach, po prostu nie musisz dawać napiwków. Są jednak przypadki, w którym napiwki mogą być odpowiednie. Jeśli masz prywatnego przewodnika lub tłumacza – kogoś, kto jest przyzwyczajony do zachodnich praktyk – może on przyjąć od ciebie napiwek, chociaż z pewnością nie jest to oczekiwane.
Tatuaże
Kwestia tatuaży jest w Japonii bardzo drażliwa. Wiele publicznych basenów, łaźni, kurortów i siłowni zabrania wstępu każdemu z tatuażami, ze względu na historyczne skojarzenia z przestępczością zorganizowaną. W niektórych miejscach, zasady nieco się rozluźniają, dlatego możesz być po prostu poproszony o zakrycie tatuaży.
Palenie papierosów
Palenie jest dozwolone w większości restauracji i barów, jednak palenie poza wyznaczonymi miejscami jest zabronione. Ta zasada jest ściśle przestrzegana – zwłaszcza w głównych miastach kraju – i może skutkować grzywną, więc najlepiej znajdź miejsce przeznaczone dla palących.
Spożywanie alkoholu
Picie alkoholu na zewnątrz nie narusza żadnych praw, a w rzeczywistości jest to część kultury, zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy pikniki pod kwitnącymi wiśniami są bardzo powszechne. Jednak, głośne i hałaśliwe zachowanie nie jest częścią japońskiej kultury. Pamiętaj też, aby zabierać ze sobą śmieci.
Środki niedozwolone
Nie ma tolerancji dla wszelkiego rodzaju narkotyków i środków odurzających. Należy pamiętać, że konopie indyjskie są traktowane tak samo, jak inne narkotyki. Posiadanie niewielkiej ilości marihuany może skutkować karą pozbawienia wolności, więc lepiej nie przywozić marihuany; nawet jeśli jest przepisana przez lekarza w twoim kraju pochodzenia.
źródło: japan.travel
autor: KZ | aktualizacja 20.02.2024, 20:58
tagi: Podróże, Styl życia