Jak obchodzimy Halloween w Polsce
Halloween jest tradycją, która sięga czasów celtyckich i dotyczy relacji między żywymi, a umarłymi. Obrzęd ten wyewoluował ze starożytnych rytuałów oznaczających przejście od lata do zimy, tym samym kojarząc go z przemianą, która de facto jest centralnym tematem święta.
Reklama
Halloween 2023
Na czym polega ten zwyczaj
Obchody święta Halloween związane są z maskaradą i mają miejsce w wielu krajach, zawsze w wieczór 31 października, czyli w przeddzień katolickiej uroczystości Wszystkich Świętych. Nawiązania do Halloween są często widoczne w popkulturze, głównie amerykańskiej, gdyż święto to ma tło zabawowe i humorystyczne tzn. lekko traktuje temat przemijania. Mimo, że dzień ten nie jest świętem urzędowym, to cieszy się ogromną popularnością. Zwyczaj ten najhuczniej jest obchodzony w krajach anglosaskich, czyli Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Australii, ale w ostatnich latach zawitał również do Polski. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach dziewięćdziesiątych. Głównym symbolem tej tradycji jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi oczami i zębami. Inne popularne motywy to trupie czaszki, duchy, czarownice, wampiry, pajęczyny, nietoperze, czarne koty itp.
Cukierek albo psikus
Cukierek albo psikus to tradycyjne zabawy dzieci w Halloween. Dzieci przebierają się w różne kostiumy, najczęściej związane z duchami, i chodzą od domu do domu, prosząc o smakołyki, a czasem pieniądze, z pytaniem „cukierek albo psikus?”. Psikus oznacza żartobliwą groźbę wyrządzenia krzywdy właścicielom domów, jeśli nie zostaną przekazane żadne podarki. Dzieci odwiedzają domy zazwyczaj po zmroku, co nadaje wydarzeniu mistycznego znaczenia. Takie zabawy praktykowane są również w Polsce, gdzie dzieci odwiedzają sąsiednie mieszkania i domy prosząc o łakocie. Popularne czynności związane z Halloween obejmują jeszcze wróżby, płatanie figli, odwiedzanie nawiedzonych miejsc, opowiadanie przerażających historii i oglądanie horrorów lub filmów o tematyce Halloween.
Geneza Halloween
Halloween przypada na wigilię Wszystkich Świętych. Jedna z teorii głosi, że tradycja ta jest odzwierciedleniem wpływów celtyckich dożynek, zwłaszcza gaelickiego święta Samhain , które uważa się za mające pogańskie korzenie. Niektórzy idą dalej i sugerują, że Samhain mógł zostać schrystianizowany jako Dzień Wszystkich Świętych, wraz z jego wigilią, przez wczesny Kościół. Zaś inni badacze uważają, że Halloween zaczęło się wyłącznie jako święto chrześcijańskie, będące wigilią Wszystkich Świętych.
Reklama
W Irlandii i Szkocji tradycja jest praktykowana jest już od wieków, a irlandzcy i szkoccy imigranci przenieśli wiele zwyczajów Halloween do Ameryki Północnej w XIX wieku. Następnie, dzięki wpływom amerykańskim, Halloween rozprzestrzeniło się na inne kraje pod koniec XX i na początku XXI wieku.
Halloween jest tradycją, która sięga czasów celtyckich i dotyczy relacji między żywymi, a umarłymi. Obrzęd ten wyewoluował ze starożytnych rytuałów oznaczających przejście od lata do zimy 🎃👻🐈⬛🪦#Halloween #Polska #aktualności #lifestylehttps://t.co/D0C4pdqNTQ
— tematem.pl (@tematemPL) October 31, 2023
Jak to wygląda w Polsce
Oczywiście cukierek albo psikus nie jest powszechną zabawą w całej Polsce, choćby z tego względu, że Halloween jest świętem, które przywędrowało do nas zaledwie trzydzieści lat temu i nie jest zakorzenione w tradycji polskiej, tak samo jak w krajach anglosaskich. Niemniej, z roku na rok, tradycja zyskuje coraz większą popularność i sympatię, a temat święta podejmowany jest również w przedszkolach i szkołach, gdzie maluchy i starsze dzieci zapoznają się z tematem zmarłych i przemijania w zabawowy i przystępny do zrozumienia sposób. Halloween jest przyczynkiem do edukacyjnych zabaw, przebieranek, czy występów artystycznych, które dają młodzieży olbrzymią frajdę. Halloween jak najbardziej praktykowane jest również przez dorosłych, którzy bawią się w przebieranie w duchy, mumie, czarownice, a nawet bohaterów kreskówek z krwawymi atrybutami.
Reklama
Domówki i imprezy w klubach
Popularne są domówki, ale również imprezy w klubach, czy koncerty, podczas których ludzie po prostu dobrze się bawią, niejako celebrując stan żywota. Halloween w Polsce, to też dość kontrowersyjny temat, ponieważ niektórzy hierarchowie i przedstawiciele kościoła katolickiego, w sposób głośny i zdecydowany potępiają obchody tego święta, nazywając je wprost pogańskim, deprawującym i odwracającym uwagę od powagi święta Wszystkich Świętych i następującego po nich Dnia Zmarłych. Jednak, śmiało można stwierdzić, że dzisiaj Halloween jest bardziej tradycją, zjawiskiem kulturowym, czy nawet kreatywnym okresem w marketingu, ale nie staje w kontrze do obchodów katolickich świąt, przypadających na ten okres. Ten dzień po prostu ma przynosić ludziom radość.
źródło: media, wikipedia.org
autor: KZ | 31.10.2024, 13:39
tagi: Aktualności, Kultura, Styl życia