Historia Konkursu Piosenki Eurowizji

Historia Konkursu Piosenki Eurowizji

Historia Konkursu Piosenki Eurowizji
The Eurovision Song Contest trophy EBU - autor: Louise Bennett źródło: eurovision.tv

Konkurs Piosenki Eurowizji w 2023 roku odbędzie się w dniach 9 maja-13 maja 2023. Podczas gdy czekamy na wyłonienie polskiego reprezentanta w tegorocznym konkursie, przypominamy najciekawsze informacje dotyczące festiwalu.

Reklama

Początki Konkursu

Konkurs Piosenki Eurowizji to coroczna impreza muzyczna, która przyciąga publiczność z całego świata. Został zapoczątkowany w 1956 roku przez Europejską Unię Nadawców, jako sposób na promowanie kultury muzycznej w Europie oraz integrację europejskich państw. Pierwszy konkurs odbył się w Szwajcarii, a wzięło w nim udział siedem państw. Zwycięzcą została reprezentująca Szwajcarię Lys Assia z piosenką „Refrain”. Od tamtej pory festiwal stał się jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Europie i na świecie, a liczba uczestniczących krajów wzrastała z każdym rokiem. W latach 60. i 70. konkurs cieszył się ogromną popularnością, a zwycięskie piosenki były wielokrotnie grane w rozgłośniach radiowych na świecie. W tym czasie konkurs stał się również platformą dla artystów, którzy mieli możliwość zaprezentowania swojego talentu szerokiej publiczności.

Końcówka oraz przełom XX i XXI wieku

W latach 80. konkurs doświadczył pewnego spadku popularności, jednak w latach 90. i na początku XXI wieku powrócił na szczyt swojej popularności. W 1994 roku do Eurowizji przystąpiła Polska. W 2001 roku dołączyli do niego reprezentanci krajów, które nie znajdowały się w Europie, co spowodowało zwiększenie liczby uczestników i jeszcze większą popularność.

Reklama

Wyjątkowość Eurowizji

W kolejnych latach konkurs Piosenki Eurowizji nie przestaje zaskakiwać publiczności i zawsze przynosi ze sobą nowe niespodzianki. Niektóre występy i piosenki zostają zapamiętane na zawsze, a artyści stają się gwiazdami na całym świecie. Eurowizja to wyjątkowe wydarzenie, które łączy ludzi z całej Europy i promuje kulturę muzyczną na światową skalę. Warto także zwrócić uwagę na rekordy Eurowizji. Najwięcej razy konkurs wygrała Irlandia – siedem razy. Najwięcej punktów w historii zdobył reprezentant Norwegii Alexander Rybak, który w 2009 roku otrzymał 387 punktów za swoją piosenkę „Fairytale”. W ciągu ponad sześćdziesięciu lat historii Eurowizji wiele piosenek i artystów przeszło do historii. Warto zwrócić uwagę na takie hity jak „Waterloo” grupy ABBA, czy „Volare” Domenico Modugno.

Kontrowersje dotyczące festiwalu

Konkurs nie był jednak pozbawiony kontrowersji. W 1974 roku zdarzył się skandal, gdy reprezentant Hiszpanii Salomé został oskarżony o oszustwo i fałszowanie wyników. W 1998 roku Izrael reprezentowała Dana International, która była pierwszą transpłciową artystką występującą na Eurowizji. W 2006 roku w konkursie wystąpił zespół Lordi z Finlandii, którego członkowie byli przebrani za potwory. Wykonawcy zagrali metalowy kawałek „Hard Rock Hallelujah”. W 2014 roku Austrię reprezentowała Conchita Wurst – drag queen, którą nazywano kobietą z brodą, ze względu na sceniczny image. Artystka ostatecznie wygrała konkurs. Z kolei w 2019 roku kontrowersje wzbudziła reprezentantka Islandii, Hatari, która podczas występu zaprezentowała flagę palestyńską.

Reklama

Polacy w Konkursie Piosenki Eurowizji

Polska od 1994 roku bierze udział w konkursie Eurowizji. Nasz kraj reprezentowało wielu popularnych oraz mniej lub bardziej kontrowersyjnych artystów i zespołów. Oto kilkoro z nich:

Edyta Górniak

Jest jedną z najbardziej znanych polskich wokalistek, która w 1994 roku reprezentowała Polskę na konkursie Eurowizji w Dublinie. Jej piosenka „To nie ja!” zdobyła drugie miejsce, co do dziś pozostaje najwyższym wynikiem Polski w historii konkursu.

Zespół Ich Troje

Liderem zespołu był Michał Wiśniewski, być może najbardziej kontrowersyjny uczestnik Eurowizji z Polski. W 2003 roku wystąpili na konkursie z piosenką „Keine Grenzen – Żadnych granic”, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony niemieckiej publiczności ze względu na niepoprawność polityczną. Mimo to, zespół zdobył wysokie, siódme miejsce.

Sylwia Grzeszczak

W 2011 roku wzięła udział w krajowych eliminacjach do konkursu z piosenką „Niepewność”. Utwór zdobył dużą popularność i zajął drugie miejsce, ale sam fakt, że wokalistka nie została wybrana na reprezentantkę Polski, wywołał kontrowersje wśród fanów Eurowizji.

Donatan i Cleo

W 2014 roku Polskę reprezentował duet Donatan i Cleo z piosenką „My Słowianie”. Utwór zyskał ogromną popularność głównie dzięki charakterystycznej prezentacji utworu na scenie, z udziałem wydekoltowanych modelek ubranych w tradycyjne, polskie stroje ludowe, co spotkało się zarówno z aplauzem, jak i krytyką ze strony europejskiej publiczności. Utwór zajął 14. miejsce w konkursie.

Tulia

W 2019 roku na Eurowizji wystąpił zespół Tulia, który zaprezentował piosenkę „Fire of Love” (Pali się). Utwór zyskał popularność ze względu na nietypowe brzmienie i wykonanie, ale zespół nie odniósł sukcesu na konkursie, zajmując 11. miejsce w swoim półfinale. Do finału awansowało 10 artystów.

autor: KZ | 26.02.2023, 19:49

źródło: tematem.pl, wikipedia.org

tagi: Aktualności, Kultura, Muzyka

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama