Gdzie i kiedy pogrzeb papieża? Nietypowa prośba Franciszka

Watykan ogłosił oficjalną datę pogrzebu papieża Franciszka, który niespodziewanie zmarł w poniedziałek w wieku 88 lat, po udarze mózgu i zatrzymaniu akcji serca.
Reklama
Pogrzeb papieża Franciszka
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę o godzinie 10:00 rano na Placu św. Piotra, a publiczne pożegnanie z papieżem rozpocznie się już w środę rano w Bazylice św. Piotra. Tłumy żałobników, poruszonych nagłą śmiercią Ojca Świętego, zaczęły już gromadzić się w sercu Watykanu, by oddać hołd przywódcy Kościoła katolickiego, który przez lata pełnił swój urząd w duchu otwartości, reform i dialogu. Atmosfera zadumy i modlitwy ogarnęła Plac św. Piotra, na którym wierni, duchowni oraz oficjalne delegacje z całego świata szykują się do uroczystego pożegnania.
Papież inny niż wszyscy
Franciszek, pierwszy papież pochodzący z Ameryki Południowej, zapisał się w historii jako duchowny, który dążył do zmiany oblicza Kościoła, podkreślając potrzebę miłosierdzia, troski o ubogich oraz ochrony środowiska. Jego pontyfikat cechował się otwartością na dialog z innymi religiami, próbami pojednania w obszarach społecznych i moralnych oraz próbą znalezienia nowego języka w kontaktach Kościoła ze współczesnym światem. Mimo że często spotykał się z krytyką ze strony środowisk bardziej konserwatywnych, jego styl bycia – prosty, serdeczny, przystępny – przysporzył mu milionów zwolenników na całym świecie. Decyzje, które podejmował jako papież, wielokrotnie zaskakiwały opinię publiczną i hierarchów kościelnych, jednak nie sposób odmówić mu odwagi w podejmowaniu trudnych tematów.
Reklama
Nietypowa prośba Ojca Świętego
Co znamienne, papież Franciszek zdecydował się również na nietypowy przebieg własnych uroczystości pogrzebowych. Zgodnie z jego wolą, nie będzie on pochowany w złoconej trumnie, lecz w prostej, drewnianej, symbolizującej jego przywiązanie do skromności i pokory. Zamiast standardowego miejsca spoczynku papieskiego w Bazylice św. Piotra, Franciszek zostanie pochowany w Bazylice Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore), nieopodal Watykanu – miejscu bliskim jego sercu, do którego często udawał się na modlitwę. Ta decyzja, podobnie jak wiele innych podejmowanych przez niego w czasie pontyfikatu, stanowi odejście od tradycyjnych form i wyraz jego głębokiego przekonania, że istotą Kościoła powinno być służenie, a nie wynoszenie.
Transmisja z pogrzebu papieża
Watykan spodziewa się obecności dziesiątek tysięcy wiernych oraz licznych delegacji z całego świata. Ceremonia pogrzebowa będzie transmitowana na żywo w mediach na całym globie, a setki kamer skierują swoje obiektywy na Plac św. Piotra, by uwiecznić to historyczne wydarzenie.
Reklama
As world mourns, cardinals prepare pope's funeral.
— AFP News Agency (@AFP) April 22, 2025
Cardinals will meet Tuesday to decide the date for Pope Francis's funeral, starting a process that will culminate in the election of a new Catholic leader within three weekshttps://t.co/PqlB14YsrC pic.twitter.com/vOmvNHfX6A
Wierni już teraz składają kwiaty, modlitwy i znicze przy ogrodzeniach bazyliki, a w wielu kościołach na całym świecie organizowane są nabożeństwa w intencji zmarłego papieża. Dla wielu osób odejście Franciszka to nie tylko strata duchowego przywódcy, ale również symboliczny koniec epoki pełnej nadziei na zmianę i większe otwarcie Kościoła na świat współczesny.
Reklama
Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.
źródło: media, X
autor: KZ | 22.04.2025, 12:58