Fotowoltaika. Czy warto zainwestować?

Fotowoltaika. Czy warto zainwestować?

Zielona energia słoneczna jest wciąż popularna w Polsce mimo zmian, które nadeszły 1 kwietnia 2022 r., ze względu na mniej korzystny system rozliczeń z dostawcami prądu. Niemniej, czynnik ekonomiczny to wciąż główny argument, który przemawia za fotowoltaiką, a unijne dopłaty i szybki zwrot z inwestycji, który może nadejść już po 4 latach, dodatkowo powinny nas zachęcić. Praktycznie oszczędzasz na kosztach energii od pierwszego dnia, produkując własną energię słoneczną. Inwestując w system solarny, zyskujesz niezależność od stale rosnących cen energii elektrycznej. Fotowoltaika to nie tylko korzyści ekonomiczne, ale także korzyści technologiczne, a co za tym idzie ekologiczne i społeczne.

Fotowoltaika. Czy warto zainwestować?
Foto: Los Muertos Crew pobrane z Pexels

Wciąż rosnące zainteresowanie

Fotowoltaika w ostatnich 3 latach czasie bije rekordy popularności w Polsce. Według danych Agencji Rynku Energii moc zainstalowanej fotowoltaiki w naszym kraju wyniosła w październiku 2021 r. 6687,451 MW, a liczba nowych instalacji w tym okresie to ponad 39 tys. i oznacza to wzrost o ponad 190 proc. w stosunku do października 2020 r. Warto zauważyć, że odnawialne źródła energii mają 29 proc. udziału we wszystkich rodzajach źródeł – konwencjonalnych i odnawialnych, z czego fotowoltaika zajmuje drugie miejsce z 42-proc. udziałem. Jedną z głównych przyczyn popularności tego sektora OZE jest według ekspertów system dofinansowań (programy ogólnopolskie i lokalne), dzięki któremu inwestycja w energię słoneczną stała się bardziej przystępna.

Czy mogę wykonać instalację samodzielnie?

Według prawa w Polsce możesz samodzielnie instalować panele fotowoltaiczne na swojej posesji. W Polsce nie istnieją żadne przepisy prawne, które zabraniają samodzielnego montażu instalacji fotowoltaicznej. Jednak każde urządzenie fotowoltaiczne przekraczające moc znamionującą 50 kW musi uzyskać pozwolenie na budowę. Dlatego zazwyczaj, jedyne co musisz zrobić, to poinformować lokalnego dostawcę energii o zamiarze podłączenia instalacji do sieci.

Zaprojektowanie systemu, zakup wszystkich niezbędnych części, a w międzyczasie uzyskanie ewentualnego dofinansowania. Po drodze pojawiają się pytania, jak dużego systemu potrzebuję? Ile to będzie kosztować? Faktem jest, że wszystkie te działania możesz wykonać sam, ale możesz również skorzystać z pomocnego doradcy i wsparcia technicznego, których na rynku jest naprawdę wielu. Nie ma prawa, które mówiłoby, że osoby prywatne nie mogą zatrudnić specjalisty od energii słonecznej do pomocy w określonych aspektach ich projektu, takich jak tworzenie specyfikacji projektu lub wybór sprzętu. Jednak pamiętaj, że instalowanie własnych paneli słonecznych nie jest procesem, na który warto iść na skróty i jeśli zdecydujesz się na samodzielną instalację warto postawić przynajmniej na fachową literaturę i instrukcje.

Dopłaty rządowe

W 2019 r. ogłoszono rządowy program Mój Prąd. Od początku jego istnienia udzielono ponad 230 tys. dotacji na instalacje o łącznej mocy 1326 MW, ale w październiku 2021 r. zakończono przyjmowanie nowych wniosków ze względu na wyczerpanie się budżetu. Obecnie, od 15.04.2022 r. do 22.12.2022 r. (z możliwością przedłużenia) trwa kolejny nabór wniosków w ramach Programu Priorytetowego Mój Prąd Część 1) Program Mój Prąd na lata 2021 – 2023. W nowej odsłonie, poza instalacjami fotowoltaicznymi, wspierane są dodatkowe elementy, takie jak: magazyny energii lub ciepła/chłodu, stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy inteligentne systemy zarządzania energią w domu.

Program dofinansowań to nie tylko Mój Prąd, ponieważ osoby zainteresowane fotowoltaiką mogą także skorzystać np. z dotacji z programu Czyste Powietrze lub z ulgi termomodernizacyjnej. Programy dofinansowań nie są jednak stworzone wyłącznie z myślą o gospodarstwach domowych, ale są kierowane również do przedsiębiorców jak Energia Plus, czy rolników – Agroenergia.

Ekologia

Mądrze jest zacząć myśleć już dziś o tym, w jaki sposób można zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w sposób zrównoważony i opłacalny. Nasi zachodni sąsiedzi odchodzą nawet od energii atomowej na rzeczy źródeł odnawialnych. Dzięki systemowi słonecznemu możesz produkować własną czystą energię i wykorzystywać ją do urządzeń gospodarstwa domowego, ładowania samochodu elektrycznego lub dowolnego innego obciążenia energetycznego.

💡Ostrzeżenie

  • Systemy fotowoltaiczne są z natury niebezpieczne. Jako instalator i właściciel systemu musisz rozumieć, szanować i ograniczać ryzyko związane ze wszystkimi zadaniami instalacyjnymi i konserwacyjnymi,
  • zwróć szczególną uwagę na ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa, a także na wszystkie wymagania lokalnego dostawcy energii, przepisy budowlane oraz instrukcje obsługi sprzętu.

autor: KZ | 15.11.2022

 

tagi: Biznes, Technologia

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama