Dalsza cyfryzacja szkół pod znakiem zapytania

Dalsza cyfryzacja szkół pod znakiem zapytania

Jednym z kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy jest zakup szeroko rozumianego sprzętu komputerowego i wyposażenie polskich szkół w komputery stacjonarne, laptopy, tablety oraz sprzęt multimedialny. Na ten cel ma być przeznaczone ponad 0,55 mld euro. Problemem może być jednak sfinansowanie tych zakupów, ponieważ środki na zakup są obecnie zamrożone.

Dalsza cyfryzacja szkół pod znakiem zapytania
Foto: Annie Spratt / unsplash.com

Reklama

Cyfryzacja szkół jednym z kamieni milowych KPO

W czerwcu 2022 r. Komisja Europejska zaakceptowała KPO dla Polski, jednak postawiła warunki, których spełnienie jest konieczne do uruchomienia wypłat środków pieniężnych. Te warunki to tzw. kamienie milowe, a wśród nich te dotyczące edukacji, w tym m.in. te dotyczące rozwijania kompetencji cyfrowych. Póki co, pieniądze są wstrzymane, ponieważ Polska musi uporać się najpierw z reformami w sądownictwie. KPO przewiduje wyposażenie nauczycieli i uczniów w odpowiedni sprzęt komputerowy i multimedialny, w tym komputery stacjonarne, laptopy, tablety do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Minimalne wymagania zostały zdefiniowane na podstawie danych otrzymanych ze szkół i w porozumieniu z branżą IT.

Zakupy w 2023 pod znakiem zapytania

W ramach KPO aż ponad 0,55 mld euro ma zostać przeznaczone na wyposażanie placówek oświatowych w sprzęt komputerowy. Celem realizacji tego kamienia milowego jest umożliwienie wykorzystania technologii cyfrowych w nauce w każdej szkole podstawowej i ponadpodstawowej w Polsce. Przedstawiciele KPRM informują, że pierwsze dostawy trafią do szkół już we wrześniu 2023 r. Oczywiście, najpierw Komisja Europejska musi zgodzić się na wypłatę Polsce tych środków. W ramach tego kupione zostaną komputery z oprogramowaniem dla co najmniej 90%. nauczycieli oraz tyle komputerów dla uczniów, by przynajmniej jeden przypadał na sześciu z nich.

Cel zapisany w KPO zakłada dostawę w sumie 465 tys. sztuk komputerów dla nauczycieli jeszcze w 2023 r. oraz w sumie 735 tys. sztuk komputerów przenośnych dla uczniów. Dostawa komputerów dla uczniów ma się zakończyć w 2025 r. Wszystko to oznacza zakup ok. 1,2 mln notebooków.

Reklama

Szkoły „skazane” na konfiguracje sprzętu wpisane w KPO

Samorządy, które będą ogłaszać przetargi na dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych, będą musiały przeprowadzać je zgodnie z odgórnymi wytycznymi, czyli MEiN. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został już opublikowany i obecnie jest konsultowany. Jednak zdaniem samorządowców, według tego dokumentu, gminy będą musiały stosować wytyczne nie tylko do przetargów dotyczących sprzętu zakupionego w ramach KPO, ale do wszystkich postępowań zakupowych dot. komputerów dla szkół. Zaznaczono, że jeżeli rozporządzenie MEiN wejdzie w życie w takiej formie, to przełoży się to także na sprzęt w ramach ewentualnych darowizn dla szkół, bo zawsze będzie musiał to być sprzęt wysokiej klasy z odpowiednimi urządzeniami peryferyjnymi. Jednak, jak twierdzi przedstawiciel KPRM, nie można już zmienić wymagań dla komputerów, które zostaną zakupione dla szkół w ramach KPO.

 

źródło: rcl.gov.pl, mein.gov.pl, media

autor: KZ | 23.12.2022

tagi: Aktualności, Technologie

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama

W tematem.pl

Reklama