Czerwony alert. Susze w Europie
Czerwony alert. Susze w Europie
Europa zmaga się obecnie z wieloma problemami, a jednym z nich jest susza, która daje o sobie znać od maja bieżącego roku. Negatywne skutki braku opadów i rekordowych temperatur mają swoje przełożenie nie tylko na rolnictwo, ale także na sektor energetyczny.
Brak regularnych opadów
Sierpień nie przyniósł ratunku. Pogoda w tym miesiącu miała raczej skrajne oblicze. Deszcz pojawił się w niektórych rejonach Europy przy okazji burz, które ze względu na swoją obfitość i intensywność, miały raczej negatywny wpływ, powodując straty. Niemniej, intensywność w kontekście brak regularności deszczu przyczyniła się tylko do pogłębienia suszy w Europie.
Rejony dotknięte suszą
W obecnej sytuacji, praktycznie cała Europa zmaga się z posuchą. W zasadzie łatwiej jest wymienić kraje, których problem ten nie dotyczy niż te, które muszą się z nim zmagać. Wolne od zagrożenia klęski suszy wydają się być jedynie Litwa, Łotwa i Białoruś. Natomiast, najbardziej dotkniętymi suszą krajami na starym kontynencie są m.in. Włochy, Francja, Hiszpania, Rumunia, Mołdawia, Serbia, ale też Węgry, Niemcy czy Wielka Brytania.
Skutki
Ten rok był wyjątkowo słaby dla rolnictwa nie tylko ze względu na pogodę, ale również ze względu na wojnę w Ukrainie. Rosyjska inwazja wpłynęła bardzo negatywnie na zbiory słonecznika i kukurydzy, a pogoda sprawiła, że zbiory tych zbóż, a także soi, były bardzo niskie na całym naszym kontynencie.
Brak opadów, a co za tym idzie niskie stan rzek i zbiorników wodnych, miał swoje negatywne przełożenie także na sektor energetyczny. Energia wytwarzana dzięki spiętrzaniu wody nie była tak mocna jak zawsze, ze względu na mała ilość wody w zbiornikach na zaporach wodnych. Brak odpowiednich poziomów wody miał także negatywny wpływ na inne typy elektrowni, gdzie woda jest odpowiedzialna za chłodzenie.
Reklama
Prognozy na kolejne miesiące
Meteorolodzy przewidują kolejne suche miesiące. Prognozy nie wyglądają zatem pozytywnie, zwłaszcza, że ten stan może utrzymać się do listopada. Czy najbliższe trzy miesiące będą zgodne z przewidywaniami specjalistów? Oby nie. Prognozy długoterminowe mają to do siebie, że nie zawsze się sprawdzają. Oblicze pogody może się zmienić w kilka dni, choćby za sprawą nieprzewidzianych frontów i mas powietrza. Pozostaje nam trzymać kciuki i wierzyć, że wraz z ochłodzeniem przyjdą również opady, które ustabilizują sytuację pogodową w Europe.
autor: KZ | 24.08.2022
Źródło:
https://edo.jrc.ec.europa.eu/documents/news/GDO-EDODroughtNews202208_Europe.pdf
tagi: Biznes, Styl życia