Alternatywne źródła ciepła. Sprawdź jak najtaniej ogrzać dom
Ogrzewanie domu, szczególną tą zimą, może być wyzwaniem dla naszego komfortu, a przede wszystkim budżetu. Jeśli zastanawiasz się, czy inny rodzaj ogrzewania może być lepszy dla twoich potrzeb, lub jeśli budujesz lub przebudowujesz dom, sprawdź jakie opcje są dostępne obecnie na rynku. Oto kilka alternatywnych źródeł ogrzewania, które mogą pomóc obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Ogrzewanie solarne
Jeśli uważasz, że ogrzewanie słoneczne jest przeznaczone tylko dla zielonych domów o dużym budżecie, zdecydowanie powinieneś zrewidować swoje poglądy. Systemy ogrzewania słonecznego z roku na rok zyskują na popularności. Co prawda, charakteryzują się wyższymi nakładami inwestycyjnymi, które de facto mogą być refundowane – o czym pisaliśmy w artykule Fotowoltaika. Czy warto? Fotowoltaika w warunkach domowych zwraca się zwykle już po 5-7 latach. Należy jednak zaznaczyć, że na okres zwrotu z inwestycji w bardzo dużej mierze wpływają między innymi koszty montażu, rodzaj i parametry instalacji oraz ewentualne dofinansowania. Systemy ogrzewania słonecznego wykorzystują energię cieplną ze słońca zamiast energii elektrycznej, oleju lub gazu ziemnego. Większość systemów składa się z kolektora słonecznego, izolowanych rurociągów i zasobnika ciepłej wody. Kolektory słoneczne montuje się na zewnątrz domu, najczęściej na ścianie z ekspozycją południową. Systemy słoneczne są formą energii odnawialnej, która może pomóc zmniejszyć zależność od importowanych paliw i narażenie na wzrost cen paliw kopalnych. Dodatkowo, wykorzystywanie paneli solarnych zmniejsza zanieczyszczenie, dlatego uważa się je za przyjazne dla środowiska.
Ogrzewanie geotermalne
Geotermalne pompy ciepła wymieniają ciepło z ziemią zamiast wykorzystywać temperaturę powietrza z zewnątrz. Proces ten pozwala właścicielom domów zaoszczędzić energię i koszty ogrzewania, mimo że początkowa instalacja systemu geotermalnego może być znacznie droższa niż tradycyjne systemy grzewcze. Istnieją jednak różne dotacje, a także preferencyjne pożyczki i kredyty, które mogą wesprzeć finansowo taką inwestycję. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił program Czyste Powietrze. Dofinansowanie do pomp ciepła kierowane jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Warunkiem uzyskania dotacji jest wyeliminowanie nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, a następnie zastąpienie ich instalacjami zapewniającymi mniejszą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. W porównaniu z tradycyjnymi pompami ciepła, geotermalne pompy ciepła są cichsze i nie zależą od temperatury powietrza z zewnątrz. Systemy te wymagają niewielkiej konserwacji i mają długą żywotność, wykorzystując przy tym temperaturę ziemi, która pozostaje na dość stałym poziomie, zaledwie kilka stóp pod powierzchnią.
Reklama
Ogrzewanie promiennikowe
Energooszczędne i wygodne ogrzewanie promiennikowe jest obecnie jedną z preferowanych metod ogrzewania stosowaną w wielu domach i mieszkaniach. Większość urządzeń jest instalowana w panelach ściennych lub sufitowych. Podczas gdy tradycyjne kaloryfery ogrzewają powietrze, które niemal natychmiast jest transportowane do górnych partii pokoju, w przypadku promienników, efekty ogrzewania są zauważalne niemal natychmiast. Przy tym rozwiązaniu nie występują żadne rejestratory ani grzejniki, które zakłócałyby aranżację mebli lub przepływ ruchu. Jednym z powodów, dla których ogrzewanie promiennikowe jest bardziej wydajne niż niektóre inne rodzaje ogrzewania, jest eliminacja ciepła traconego przez kanały. Metoda ta jest również mniej podatna na dystrybucję alergenów niż systemy z wymuszonym obiegiem powietrza, a przed wszystkim jest cicha w działaniu. Wiele osób błędnie uważa, że systemy ogrzewania promiennikowego można zainstalować tylko wtedy, gdy dom jest w budowie, ale w rzeczywistości istnieją innowacje, które umożliwiają łatwą modernizację systemów ogrzewania promiennikowego w istniejących domach. Według dostawców ogrzewania promiennikowego, takie rozwiązanie zużywa nawet dwa i pół razy mniej energii od standardowego ogrzewania gazowo-wodnego.
Ogrzewanie drewnem
Piece opalane drewnem mogą być używane jako dodatkowe ogrzewanie, aby zmniejszyć zależność od innych rodzajów energii lub nawet mogą ogrzać cały dom. Oprócz tego, że jest odnawialne, to drewno jest zwykle tańsze niż inne źródła ciepła, takie jak gaz, ropa lub energia elektryczna. Często ogrzewanie na drewno pojawia się w domu pod postacią kominka, który w salonie jest montowany głównie dla walorów dekoracyjnych. Jednak kominek może wiązać się z całkiem dużym wydatkiem, nawet kilkunastu tysięcy złotych, dlatego można umożliwić sobie ogrzewanie całego domu, montując albo system dystrybucji gorącego powietrza albo kominek z płaszczem wodnym, który jest podłączany do domowej wodnej instalacji CO. Na rynku są dostępne różne rodzaje drewna opałowego. Przede wszystkim drewno powinno być sezonowane, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 15%. Wpływa to wymiernie na kaloryczność paliwa. Duży wpływ na komfort użytkowania materiału ma też jego łupliwość. Słaba łupliwość drewna może sprawić wiele kłopotów podczas przygotowania materiału do spalania. Najlepszym rodzajem jest drewno liściaste. Zawiera ono mniej żywicy niż drewno iglaste. Przez to, podczas spalania tworzy się mniej dymu. Należy wyraźnie zaznaczyć, że nie wolno spalać drewna impregnowanego, lakierowanego, sklejek, płyt itp.
autor: KZ | 01.10.2022
tagi: Technologie, Biznes