Chorwacja pożegnała kunę i weszła do strefy Schengen
Dzisiaj o północy Chorwacja stała się członkiem strefy Schengen, a dodatkowo pożegnała się ze swoją dotychczasową, narodową walutą i od teraz oficjalnie znalazła się w strefie państw Unii, których oficjalną walutą jest euro.
Reklama
Droga Chorwatów do Unii Europejskiej
Chorwacja znalazła się w Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r., czyli 10 lat temu, na mocy tzw. Traktatu akcesyjnego podpisanego 9 grudnia 2011 r., ale faktyczny proces integracji Chorwacji rozpoczął się w 2005 roku, z chwilą złożenia wniosku o członkostwo w UE.
Happy New Year - and a very special day for #Croatia! 🎉
— Croatia in the EU (@CroatiaInEU) December 31, 2022
Today we proudly became the 20th member of #euro area and the 27th member of #Schengen area!
In our 10th year of EU membership, Croatia is now part of the closest EU integration benefiting our citizens & economy. pic.twitter.com/ub8EzpxVNJ
Reklama
Od teraz Chorwacja w strefie Schengen
Kilka tygodni temu Chorwacja uzyskała zgodę wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej i tym samym od północy 1 stycznia 2023 weszła do strefy Schengen. Znikają kontrole graniczne, szczególnie uciążliwe w sezonie letnim, kiedy długie kolejki turystów musiały czekać na przejściach. Do strefy Schengen nie udało się wejść Rumunii i Bułgarii.
Chorwaci również w strefie euro
Państwo pożegnało swoją dotychczasową, narodową walutę kunę i przyjęło euro, wchodząc tym samym w skład 20 unijnych krajów, znajdujących się w strefie euro. Chorwacką walutą będzie można płacić jeszcze przez dwa tygodnie, potem kuny bezpłatnie będą wymieniane na euro w urzędach pocztowych i w bankach.
Unia Europejska składa się z 27 państw członkowskich i chociaż do unii gospodarczej i walutowej (UGW) należą wszystkie kraje UE, to euro jest walutą obowiązującą tylko w 20 krajach członkowskich:
- Austria,
- Belgia,
- Chorwacja,
- Cypr,
- Estonia,
- Finlandia,
- Francja,
- Grecja,
- Hiszpania,
- Holandia,
- Irlandia,
- Litwa,
- Luksemburg,
- Łotwa,
- Malta,
- Niemcy,
- Portugalia,
- Słowacja,
- Słowenia,
- Włochy.
Reklama
O co chodzi ze strefą Schengen
Strefa Schengen to jeden z filarów integracji europejskiej i powstała w 1995 r., czyli gdy wewnątrz strefy Schengen zniesiono kontrole paszportowe, a swoboda przemieszczania się między państwami członkowskimi stała się faktem dla obywateli UE. Swobodny przepływ osób daje mieszkańcom UE prawo do życia, nauki, pracy i emerytury w dowolnym miejscu w UE. Obywatele UE mogą przebywać w innym państwie członkowskim w celach turystycznych do trzech miesięcy; jedynym wymogiem jest posiadanie ważnego dowodu tożsamości lub paszportu. Mogą też mieszkać i pracować w innym kraju członkowskim i mają prawo do takiego samego traktowania jak obywatele tego kraju. Przedsiębiorcy korzystają ze swobody przedsiębiorczości, czyli prawa do prowadzenia działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim. Studenci mają prawo do studiowania w innych państwach UE.
Jakie kraje w Schengen
Do strefy Schengen należy 27 krajów: 23 z Unii Europejskiej i 4 spoza. Członkami strefy Schengen są wszystkie kraje UE poza czterema: Irlandia, Bułgaria, Cypr i Rumunia. Cztery kraje spoza UE należące do strefy Schengen to: Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Polska znajduje się w strefie Schengen od grudnia 2007 roku, ale do tej pory oficjalną walutą jest polski złoty.
źródło: wikipedia, EU Council
autor: KZ | 01.01.2023
tagi: Aktualności, Biznes, Styl życia, Podróże