Latające samochody już za kilka lat odmienią świat
Projekty tego typu powstawały od lat i mimo, że rozpalały naszą wyobraźnię, nie udało się im, jak dotąd, osiągnąć poziomu technologicznego, dającego podstawy do masowej produkcji. To jednak ma się zmienić już w najbliższych latach.
Reklama
Nowa epoka w transporcie
Już w połowie lat 50-tych ubiegłego wieku inżynierowie tworzyli pierwsze tego typu projekty, które, mimo swoich niedoskonałości, dawały nadzieję i inspirację do pracy kolejnym konstruktorom. Obecnie, prace nad tego typu maszynami trwają w wielu krajach, na kilku kontynentach, a testy wskazują, że kolejny skok technologiczny jest coraz bliżej. Latające samochody mają uwolnić nas od korków oraz mają pozwolić ominąć ograniczenia i problemy w transporcie, typowe dla tradycyjnych samochodów. Trwające prace mają na celu wyprodukowanie pierwszej latającej taksówki, która mogłaby zostać wprowadzona docelowo głównie, aby uszczuplić ruch naziemny w dużych miastach, a w przyszłości być może całkowicie rozwiązać kwestie związane z przemieszczaniem.
Christmas is coming. Thank you for always supporting us. #XPENGAEROHT #XPENGX2 #FlyingCar #Christmas2022 pic.twitter.com/Xlv7jVbXxE
— XPENG AEROHT (@XPENG_AEROHT) December 22, 2022
Reklama
W wyścigu o pierwszy podniebny samochód, zdolny uzyskać wszystkie pozwolenia i wypełnić wszystkie regulacje, umożliwiające bezpieczne i efektywne podróżowanie są m.in. Amerykanie, Chińczycy i Słowacy. Co ciekawe, mówi się, że to właśnie Ci ostatni dysponują najbardziej rozwiniętym projektem. Jednak rywalizujące ze Słowakami firmy również nie pozostają w tyle, o czym mogą świadczyć ostatnie testy na wschodniej półkuli.
Chiński Xpeng Aeroht
Niedawno swoje osiągnięcia zaprezentował Xpeng Aeroht, należący do Chińczyków. Azjaci, powiązani z firmą Xpeng Inc. z sektora samochodowego, przeprowadzili pokazy w Emiratach i rodzimych Chinach, gdzie mogli zaprezentować efekty swoich prac. Przedmiotem pokazów w tym roku były modele oznaczone jako X2 i X3.
Czy ostatnie postępy odmienią świat
W Dubaju, a dokładnie w okolicy Palm Jumeirah – sławnej, sztucznej wyspy, przeprowadzono 90-sekundowy lot. Zebrani podczas pokazu obserwatorzy byli pod ogromnym wrażeniem lotu, który odbył się bez żadnych zakłóceń. Kolejne ćwiczenia wykonywano w Chińskim Kantonie, a dokładniej w Guangzhou, gdzie konstruktorzy pochwalili się kolejnymi postępami. Latająca taksówka posiada Inteligentny system kontroli lotu, co ma w znacznym stopniu podnieść bezpieczeństwo tej nowoczesnej konstrukcji, a także jej funkcjonalność. Ponadto, samochód jest wyposażony w odpowiednią dla tych modeli sygnalizację świetlną i szereg urządzeń, mających kontrolować odpowiedni sposób lotu, a tym samym ułatwić transport. System ma być w pełni automatyczny, a jego obsługa ma się odbywać za pośrednictwem komputera pokładowego z ekranem dotykowym. Zapewni to automatyzm w każdym stadium lotu, czyli podczas startu, podczas lotu w kierunku docelowym, a także przy lądowaniu maszyny. Nie bez przyczyny jedną z lokalizacji przeznaczonych do testów i prezentacji jest wspomniany wcześniej Dubaj. Mieści się tam jedno z biur firmy, a miasto to położyło szczególny nacisk na wprowadzenie jednostki komunikacji nowego typu, jako jedno z pierwszych miast na globie.
Reklama
Flying car X3(internal code name)'s test vehicle made its maiden flight successfully. We are one step closer to the future of 3D mobility.#XPENGAEROHT #FlyingCar #MaidenFlight #FutureMobility pic.twitter.com/2nb6LAGij4
— XPENG AEROHT (@XPENG_AEROHT) October 24, 2022
Ile będą kosztować drony transportowe
Według informacji znanych na tę chwilę, gotowy produkt chińskiej firmy ma kosztować od 140 tyś. do 160 tyś. dolarów amerykańskich, ale jest to tylko cena orientacyjna, nie uwzględniająca inflacji, czy innych czynników ekonomicznych i gospodarczych, które mogą wpłynąć na ostateczną cenę.
Reklama
Kiedy latające samochody będą dostępne
Chińczycy prognozują, że tego typu samochody mogą wejść do użytku za ok. 5 lat, chyba że wyprzedzą ich Amerykanie lub Słowacy, którzy, jak już wspomnieliśmy, również zajmują się zaawansowanymi pracami w tym kierunku. Należy jednak pamiętać, że bez względu, kto zakończy jako pierwszy technologiczny wyścig, pozwalający na masową produkcję, będzie musiał przejść długą drogę o dopuszczenie auta do ruchu.
autor: KZ | 23.12.2022
źródło: media, twitter @XPENG_AEROHT
tagi: Aktualności, Technologie, Styl życia