21 grudnia najkrótszym dniem roku 2022
Najkrótszy dzień, nazywany jest również przesileniem zimowym, wypada w tym roku 21 grudnia i rozpoczyna astronomiczną zimę. Każdy dzień po przesileniu zimowym będzie coraz dłuższy, aż do przesilenia letniego, które w 2023 r. wypadnie 21 czerwca.
Reklama
Czy przesilenie zimowe co roku wypada w ten sam dzień?
Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie ma stałej daty. Początek astronomicznej zimy w tym roku rozpoczyna się dzień wcześniej od tej kalendarzowej, która z kolei jest datą stałą. Wynika to z różnicy między rokiem kalendarzowym, a rokiem zwrotnikowym, dlatego co cztery lata mamy lata przestępne, które niejako przesuwają czas przesilenia zimowego. W 2023 roku najkrótszy dzień wypadnie 22 grudnia. W tym krótkim okresie, noc trwa ponad 16 godzin, dlatego moment przesilenia zimowego dla wielu osób może być ponury i przygnębiający.
Dziś o g. 22:48 przypada początek zimy astronomicznej. Słońce będzie wtedy górowało nad zwrotnikiem Koziorożca.
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) December 21, 2022
Dziś przypada też najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku na półkuli północnej. Długie zimowe noce sprzyjać będą obserwacjom astronomicznym nieba.#IMGWmeteo #zima pic.twitter.com/ctkti3T7Q3
Reklama
Zjawisko przesilenia
Przesilenie zimowe ma swój cykliczny wymiar zarówno dla półkuli północnej jak i południowej, ale nas, ze zrozumiałych względów, interesuje głównie północna część globu. Właśnie na niej przypadają obecnie najkrótsze dni w ciągu wszystkich dwunastu miesięcy. Dzieje się tak, ze względu na słońce górujące w zenicie na jednym ze zwrotników, a dokładniej na zwrotniku Koziorożca.
Kultura północna
Półkula północna, której jesteśmy częścią, od tysięcy lat wiązała ten okres ze świętami. Obrzędy te początkowo nazywano „odradzaniem słońca”, a w czasach starożytnego Rzymu i panowania rzymskiego w Europie – Satumaliami, co oznaczało świętowanie na cześć boga rolnictwa. Święta te przypadały na okres od 17 do 23 grudnia. Następnie, skrócono święta do 3 dni, na co mogło mieć wpływ zawieszanie pracy na ich czas.
Przesilenie zimowe w Polsce
W kulturze polskich i czeskich Słowian, święto to było określane jako Kraczun, czy też Kolęda – święto Godowe, w którego przeddzień celebrowano Szczodry Wieczór, który był pełen zabaw. Święta te określano, jako zwycięstwo światła nad ciemnością, za sprawą dłuższych dni, które po nich przychodziły. Od tych wydarzeń, które trwały po kilkanaście dni, zaczynał się nowy rok.
autor: KZ | 21.12.2022
tagi: Aktualności, Styl życia