Idą święta. Zadbaj o wątrobę

Idą święta. Zadbaj o wątrobę

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów w naszym organizmie. To drugi co do wielkości organ w naszym ciele i odpowiada za około 200 różnych funkcji. Pewnie nie raz po wigilijnej kolacji zastanawiałeś się jak zregenerować wątrobę. Sprawdź zatem, jak o nią zadbać, szczególnie w perspektywie nadchodzących świąt i towarzyszących im obżarstwa oraz alkoholu.

Idą święta. Zadbaj o wątrobę
Foto: Nicole Michalou / pexels.com

Reklama

Za co odpowiada wątroba

Najważniejszą funkcją wątroby jest produkowanie glukozy, czyli cukru, bez którego nie jest w stanie działać mózg, oraz magazynowanie ważnych dla życia substancji, jak witaminy, czy żelazo. Wątroba usuwa także wszystkie toksyny i zanieczyszczenia, usuwa leki z organizmu, a także metabolizuje, czyli rozkłada całe spożyte jedzenie. Reguluje również poziom cholesterolu, buduje białka i wytwarza żółć, która pomaga wchłaniać tłuszcze. Wątroba reguluje poziom hormonów i przechowuje cukier, uwalniając go, kiedy naprawdę go potrzebujesz. Gdyby wątroba przestała działać, toksyny gromadziłyby się i nie moglibyśmy trawić jedzenia. Oznaczałoby to dla organizmu powolną śmierć.

Co szkodzi wątrobie

Choroby wątroby zazwyczaj są konsekwencją nadmiernego spożywania alkoholu oraz zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Dodatkowym czynnikiem wyniszczającym jest nadwaga i otyłość, których najczęstszą przyczyną jest nadmiar cukru w diecie. Uszkodzenie wątroby może być też spowodowane niewłaściwą dietą i stałym przyjmowaniem dużej ilości leków.

Czym może objawiać się chora wątroba?

Do objawów w postaci bólu, mogą prowadzić toczące się w wątrobie procesy chorobowe, które powodują powiększenie objętości narządu i podrażnienia błony otaczającej wątrobę. Z kolei świąd skóry może być objawem zaburzenia związanego z odpływem żółci z wątroby do przewodu pokarmowego. Żółtaczka to zażółcenie powłok skórnych oraz gałek ocznych i jest spowodowane uwolnieniem do krwi barwnika produkowanego w wątrobie – bilirubiny. Siniaki i skłonność do zasinień są kolejnymi, skórnymi objawami chorej wątroby. Żabi brzuch jest cechą charakterystyczną zaawansowanego etapu niewydolności wątroby, czyli marskości wątroby. Nagromadzenie dużej ilości płynów w jamie brzusznej prowadzi do znacznego powiększenia obwodu brzucha, dając charakterystyczny wygląd rozlanego brzucha. Odpluwanie krwi oraz wymioty świeżą krwią mogą występować w przebiegu zaawansowanej choroby wątroby i wynikającego z niej nadciśnienia wrotnego. Do pozostałych objawów chorób wątroby zaliczamy utratę apetytu i spadek masy ciała, zaburzenia neurologiczne i psychiatryczne, przewlekłe zmęczenie, nudności i wymioty oraz słabą odporność.

Reklama

Idą święta, jak nie obciążyć wątroby

Jednymi z czynników najbardziej obciążających twoją wątrobę w okresie świąt są alkohol i niewłaściwe, niezdrowe jedzenie. Jeżeli w święta jemy tłusto i ostro, a dodatkowo pijemy więcej alkoholu, to możemy być pewni, że odbije się to negatywnie na wątrobie. W myśl zasady, lepiej zapobiegać niż leczyć, sprawdź, na co zwrócić uwagę szczególnie w czasie świąt i jak regenerować wątrobę po świętach. Pamiętaj również, jak ważne są okresowe badania profilaktyczne wątroby, dlatego, jeśli masz jakieś podejrzenia nieprawidłowości lub odczuwasz dyskomfort, przy najbliższej wizycie powinieneś porozmawiać ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu i poprosić o odpowiednie skierowanie.

Jak zadbać o wątrobę po alkoholu

Jeśli myślisz, że na marskość wątroby zapadają tylko alkoholicy, to się mylisz. Zaledwie cztery kieliszki mocnego alkoholu dziennie dla mężczyzn i dwa w przypadku kobiet mogą zacząć powodować blizny na wątrobie. Napoje alkoholowe mogą powodować wiele problemów zdrowotnych, mogą uszkadzać lub niszczyć komórki wątroby. Jak dbać o wątrobę i trzustkę? Możesz porozmawiać ze swoim lekarzem o tym, jaka ilość alkoholu jest dla ciebie odpowiednia. Niemnie, należy pamiętać, że jednorazowe obciążenie wątroby alkoholem wiąże się z odczekaniem 1-2 dni na odbudowę tego gruczołu. Z owoców i warzyw szczególnie pomagają w regeneracji awokado, karczochy i cykoria.

Stosuj zbilansowaną dietę

Unikaj wysokokalorycznych posiłków, tłuszczów nasyconych, rafinowanych węglowodanów, takich jak biały chleb, biały ryż i zwykły makaron oraz cukrów. Jeśli chcesz zjeść chleb, to niech to będzie chleb razowy na zakwasie. Zwykły makaron możesz zastąpić zdrowszym makaronem pełnoziarnistym. Tradycyjne, słodkie ciasta możesz zastąpić niskokalorycznym ciastem dietetycznym, które łatwo możesz wykonać samodzielnie. Dla dobrze zbilansowanej diety spożywaj błonnik, który możesz pozyskać np. ze świeżych warzyw, owoców, pieczywa pełnoziarnistego i płatków zbożowych. Możesz spożywać nabiał, a właściwie mleko o niskiej zawartości tłuszczu oraz niewielkie ilości sera, a także dobre tłuszcze, takie jak oleje roślinne, ryby, nasiona i orzechy. Jedz także mięso, ale ogranicz ilość czerwonego mięsa. Nawodnienie to podstawa, więc pij dużo wody.

Reklama

Utrzymuj zdrową wagę

Jeśli jesteś otyły lub nawet masz lekką nadwagę, niestety grozi ci stłuszczenie wątroby, które może prowadzić do niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby (NAFLD). Jest to jedna z najszybciej rozwijających się postaci chorób wątroby. Konsekwentne trzymanie odpowiednio zbilansowanej diety i ćwiczenia pomagają zredukować wagę, a tym samym spalać tkankę tłuszczową również w wątrobie. Pamiętaj, że wątroba się regeneruje, więc nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć zdrowy, sportowy tryb życia.

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.

źródło: wikipedia.org

autor: KZ | aktualizacja: 13.12.2023 r.

tagi: Zdrowie, Styl życia, Kulinaria

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama