Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy w 2023. Europejczycy za czasem letnim

Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy w 2023. Europejczycy za czasem letnim

Zmiana czasu z letniego na zimowy to coroczne zjawisko, które ma na celu dostosowanie się do zmieniających się warunków oświetleniowych i sezonowych w Polsce. Dlaczego zmiana czasu jest wprowadzana, kiedy ma miejsce, z czym się wiąże i jakie są plany związane z tym zjawiskiem.

Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy w 2023. Europejczycy za czasem letnim
Foto: Andrea Piacquadio / Pexels

Reklama

Dlaczego zmieniamy czas

Zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie ma na celu optymalizację korzystania z naturalnego światła słonecznego. W Polsce, jak i wielu innych krajach, zmieniając czas z letniego na zimowy, przechodzimy na czas standardowy. Jest to środek mający na celu zaoszczędzenie energii elektrycznej oraz poprawę ogólnego efektywnego wykorzystania dnia. W okresie letnim, kiedy dni są dłuższe, przesunięcie wskazówek zegara o godzinę do przodu (z czasu standardowego na czas letni) pozwala wydłużyć dzień roboczy, co oznacza, że mniej ludzi korzysta z sztucznego oświetlenia w godzinach wieczornych. To przekłada się na oszczędności energii i korzyści ekologiczne.

Kiedy ma miejsce zmiana czasu

Zmiana czasu w Polsce obecnie następuje dwukrotnie w roku:

Ostatnia niedziela marca

W tej daty przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu, przechodząc z czasu standardowego na czas letni. To oznacza, że dni stają się dłuższe, a wieczory jaśniejsze.

Ostatnia niedziela października

W październiku wracamy z powrotem do czasu standardowego, przesuwając zegar o godzinę do tyłu. Dni stają się krótsze, a wieczory wcześniejsze.

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2023

W tym roku zmienimy czas z letniego na zimowy w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października 2023 roku. Wskazówki zegarów przestawimy z godziny 3.00 na 2.00, co oznacza, że będziemy mogli spać o godzinę dłużej.

Reklama

Zmiana czasu – korzyści i kontrowersje

Zmiana czasu wywołuje różne opinie. Zwolennicy argumentują, że pozwala to zaoszczędzić energię elektryczną i poprawia bezpieczeństwo na drogach dzięki lepszemu oświetleniu podczas jazdy do pracy lub szkoły. Jednakże przeciwnicy podkreślają, że zmiana czasu może wpływać negatywnie na zdrowie, zaburzać rytm dobowy organizmu i prowadzić do problemów ze snem. Kontrowersje wokół tej kwestii trwają, a niektóre kraje podjęły już działania w celu zrezygnowania z przestawiania zegarów.

Zmiana czasu w Unii Europejskiej

W wielu krajach, w tym również w Polsce, trwają debaty na temat przyszłości zmiany czasu. Unia Europejska już od kilku lat rozważa zniesienie przestawiania zegarów, co, według preferencji większości przebadanych Europejczyków, oznaczałoby stały czas letni. Decyzja w tej sprawie może mieć wpływ na codzienne życie obywateli, a także na wiele aspektów gospodarek i społeczeństw krajów członkowskich, dlatego jej podjęcie i wdrożenie wymaga głębokich analiz.

Europejczycy za czasem letnim

W 2018 r. Komisja Europejska, na wniosek Parlamentu Europejskiego podjęła działania w kierunku rewizji ustaleń dotyczących stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej czasu letniego. Przeprowadzone w tym zakresie otwarte konsultacje publiczne wykazały, że wśród udzielonych odpowiedzi zdecydowana większość wskazuje na negatywne doświadczenia ze zmianami czasu (76% wszystkich odpowiedzi) oraz jest za rezygnacją ze zmian czasu (84% wszystkich odpowiedzi). W związku z tym, że były to konsultacje w których wzięła udział największa, jak dotychczas, liczba osób z państw członkowskich UE (4,6 mln) – ich wyniki stanowiły silny argument dla Komisji Europejskiej do zajęcia się tym tematem.

Reklama

Zielone światło do podjęcia działań

Wyniki konsultacji społecznych, a także poparcie większości krajów członkowskich dają zielone światło do podjęcia działań zmierzających do rewizji dyrektywy 2000/84/WE – jako zgodnej z oczekiwaniami społecznymi. Niemniej jednak, od początku prac nad zmianą przedmiotowej dyrektywy, delegaci krajów członkowskich UE i przedstawiciele KE wskazywali na konieczność zachowania harmonizacji w kwestii przyjmowania ustaleń dotyczących czasu obowiązującego w danym kraju UE oraz zauważali potrzebę kompleksowej analizy korzyści i skutków społeczno-ekonomicznych odstąpienia od okresowych zmian czasu.

Brak jednoznacznego stanowiska państw członkowskich

Aktualnie wśród państw członkowskich UE nie zostało wypracowane jednoznaczne stanowisko, ani co do rezygnacji ze zmian czasu, ani co do wyboru opcji czasu, ani co do zmiany czy wyboru konkretnej strefy czasowej lub grupy stref czasowych.

W październiku 2021 r. Komisja Europejska wydała komunikat ws. zmian czasu w latach 2022–2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie EU „muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu”.

źródło: GUM

autor: KZ | 24.09.2023 | aktualizacja: 27.10.2023

tagi: Aktualności, Kultura, Styl życia

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama