Zielona granica Agnieszki Holland z nagrodą specjalną na MFF w Wenecji
Zielona granica to film dramatyczny z 2023 w reżyserii Agnieszki Holland opowiadający o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Film został nominowany do Złotego Lwa, który został wręczony podczas 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie 5 września 2023 Zielona granica miała swoją premierę.
Reklama
Nagroda specjalna dla filmu Agnieszki Holland
Jury pod przewodnictwem Damiena Chazelle, w skład którego wchodzą Saleh Bakri, jane Campion, Mia Hansen-Løve, Gabriele Mainetti, Martin McDonagh, Santiago Mitre, Laura Poitras i Shu Qi, po obejrzeniu wszystkich 23 filmów biorących udział w konkursie, zdecydowało o przyznaniu nagrody specjalnej dla filmu Zielona granica Agnieszki Holland.
„To nie był łatwy film do zrealizowania. Niektóre powody możecie sobie wyobrazić, niektórych nie” — powiedziała polska reżyserka tuż po odebraniu nagrody specjalnej na Festiwalu Filmowym w Wenecji.
Zielona granica jest 20. filmem fabularnym w reżyserskim dorobku Agnieszki Holland. To trzeci film Polki, który znalazł się w rywalizacji o Złotego Lwa. Dwa wcześniejsze to „Olivier, Olivier” oraz „Julia wraca do domu”
Kontrowersje wokół filmu Zielona granica
W swoim najnowszym filmie Agnieszka Holland przygląda się jednemu z największych globalnych wyzwań – kryzysowi migracyjnemu. Punktem odniesienia dla fabuły jest kryzys humanitarny na terenach przy granicy polsko-białoruskiej, który w 2021 roku w cyniczny sposób wywołał białoruski dyktator Aleksandr Łukaszenka. Zielona granica to opowieść o dramatycznie trudnych wyborach, przed którymi stanęli Polacy z różnych środowisk. To opowieść widziana ich oczami.
Reklama
#BiennaleCinema2023 #Venezia80 pic.twitter.com/GbxwWlzHBN
— La Biennale di Venezia (@la_Biennale) September 9, 2023
Film, jeszcze przed obejrzeniem, krytykowali związkowcy z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Ocenili, że obraz „jest produktem propagandowym” i przedstawia państwo polskie jako „niehumanitarną dyktaturę, a polskich żołnierzy i funkcjonariuszy jako bezduszne psy łańcuchowe opresyjnego reżimu”.
Laureaci Konkursu Głównego 80. MFF w Wenecji
- Złoty Lew – „Poor Things” reż. Yorgos Lanthimos,
- Srebrny Lew – Wielka Nagroda Jury – „Aku wa Sonzai Shinai” reż. Ryusuke Hamaguchi,
- Srebrny Lew za najlepszą reżyserię – Matteo Garrone „Io Capitano”,
- Nagroda za najlepszy scenariusz – Pablo Larraín i Guillermo Calderón „El Conde” (reż. Pablo Larraín),
- Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki – Cailee Spaeny za rolę w „Priscilla” Sofii Coppoli,
- Puchar Volpiego dla najlepszego aktora – Peter Sarsgaard za rolę w filmie „Memory” Michela Franco,
- Nagroda Specjalna Jury – „Zielona granica” reż. Agnieszka Holland,
- Nagroda Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora – Seydou Sarr za rolę w „Io Capitano” w reż. Matteo Garrone.
Reklama
80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji
Tegoroczny 80. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji został zorganizowany przez La Biennale di Venezia i wyreżyserowany przez Alberto Barberę. Odbywał się w Venice Lido od 30 sierpnia do 9 września 2023 roku. Festiwal jest oficjalnie uznawany przez FIAPF, Międzynarodową Federację Stowarzyszenia Producentów Filmowych.
Celem festiwalu jest podnoszenie świadomości i promowanie międzynarodowego kina we wszystkich jego formach jako sztuki, rozrywki i przemysłu, w duchu wolności i dialogu. Festiwal organizuje również retrospektywy i hołdy dla najważniejszych postaci, aby przyczynić się do lepszego zrozumienia historii kina.
źródło: media, La Biennale di Venezia
autor: KZ | 10.09.2023, 16:07
tagi: Filmy, Styl życia, Aktualności, Kultura