Cillian Murphy jako Oppenheimer. Polska premiera kinowa filmu Christophera Nolana
Przed nami premiera najgorętszego filmu tego sezonu. Oppenheimer to długo oczekiwane dzieło Christophera Nolana, który podjął temat jednego z najważniejszych odkryć ostatniego stulecia.
Reklama
O czym jest film Oppenheimer
Oppenheimer to amerykańsko-brytyjski film biograficzny z 2023 roku w reżyserii Christophera Nolana. Scenariusz filmu oparty został na nagrodzonej Pulitzerem książce Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej autorstwa Kaia Birda i Martina J. Sherwina. Film opowiada historię amerykańskiego naukowca J. Roberta Oppenheimera i jego roli w stworzeniu bomby atomowej.
Gwiazdorska obsada w filmie Christophera Nolana
Na ekranie, obok Cilliana Murphy’ego, pojawiają się między innymi Emily Blunt, Robert Downey Jr., Matt Damon, Florence Pugh, Gary Oldman, Kenneth Branagh, Rami Malek, Benny Safdie, David Krumholtz, Alden Ehrenreich, David Dastmalchian, Jason Clarke, Dane DeHaan i Jack Quaid
Strajk aktorów i Cillian Murphy opuszczający premierę
Obsada thrillera Oppenheimer promowała swój film podczas premiery w Londynie w środę 12 lipca. Organizatorzy londyńskiej premiery najnowszego filmu Christophera Nolana zdecydowali się na przyspieszenie imprezy o godzinę z powodu możliwego strajku aktorów. Jak podało BBC, powołując się na reżysera Christophera Nolana, gwiazdy filmu Oppenheimer Emily Blunt i Cillian Murphy opuścili czwartkową premierę filmu w Londynie.
Ostatnie rozmowy mogące doprowadzić do uspokojenia sytuacji miedzy związkiem zawodowym amerykańskich aktorów (SAG-AFTRA) zrzeszającym 160 tysięcy członków, a organizacją zrzeszającą producentów filmowych (AMPTP) nie przyniosły rozwiązania. W tej sytuacji rozpoczęcie strajku aktorów jest właściwie nieuniknione i zagrożona jest nowojorska premiera Oppenheimera, która zaplanowana jest na 17 lipca. Związkowcy domagają się większych wynagrodzeń oraz regulacji kwestii związanych z rozwojem sztucznej inteligencji i jej wpływu na branżę filmową
Reklama
Kim był Oppenheimer
J.Robert Oppenheimer (1904-1967) był amerykańskim fizykiem teoretycznym, a także jednym z kluczowych naukowców zaangażowanych w projekt Manhattan, który doprowadził do stworzenia pierwszej bomby atomowej.
Oppenheimer urodził się 22 kwietnia 1904 roku w Nowym Jorku. Uzyskał doktorat z fizyki na Uniwersytecie Harvarda i szybko zyskał uznanie jako wybitny teoretyk. Przez wiele lat pracował jako profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Jego największym osiągnięciem było kierowanie tajnym projektem Manhattan podczas II wojny światowej. Projekt ten miał na celu opracowanie i skonstruowanie pierwszej bomby atomowej. Oppenheimer pełnił funkcję dyrektora naukowego Laboratorium Los Alamos, gdzie naukowcy pracowali nad konstrukcją bomby.
Wpływ projektu Manhattan na losy świata
Badania Oppenheimera i jego zespół miały ogromny wpływ na losy świata. Wynalezienie bomby atomowej zmieniło nie tylko oblicze wojny, ale także spowodowało rewolucję w dziedzinie technologii jądrowej. Wykorzystanie bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki w 1945 roku przyczyniło się do zakończenia wojny na Pacyfiku, ale również zapoczątkowało okres zimnej wojny i wyścig zbrojeń jądrowych.
Reklama
Po zakończeniu wojny Oppenheimer kontynuował pracę naukową, ale również zaangażował się w debaty na temat kontroli zbrojeń jądrowych. Jego postawa krytyczna wobec rozwoju broni atomowej i głoszenie potrzeby ograniczeń w dziedzinie jądrowej wywołały kontrowersje, a w końcu doprowadziły do odebrania mu dostępu do tajnych informacji przez rząd Stanów Zjednoczonych.
J. Robert Oppenheimer zmarł 18 lutego 1967 roku, pozostawiając trwałe dziedzictwo jako jeden z najważniejszych naukowców XX wieku i jednocześnie postać, która miała znaczący wpływ na rozwój broni jądrowej i globalne kwestie związane z jej kontrolą.
Kiedy polska premiera kinowa Oppenheimera
Światowa premiera filmu zapowiedziana jest na 21 lipca 2023 roku i tego samego dnia zobaczymy go również w polskich kinach.
źródło: PAP, BBC, wikipedia, tematem.pl
autor: KZ | 15.07.2023, 15:54
tagi: Aktualności, Kultura, Filmy