Od 1 czerwca bezpłatne szczepienia przeciw HPV

Od 1 czerwca bezpłatne szczepienia przeciw HPV

Od 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Zapisy ruszyły 27 maja.

Od 1 czerwca bezpłatne szczepienia przeciw HPV
foto: Gustavo Fring / pexels

Reklama

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla 12 i 13-latków

„Ponad 2,5 tys. kobiet w Polsce walczy z rakiem szyjki macicy – niestety ponad połowa przegrywa tę walkę. – Mam nadzieję, że już wkrótce to się zmieni dzięki temu, że wdrażamy program szczepień przeciw HPV – zapowiedział Minister Zdrowia. „Będziemy systematycznie szczepić kolejne roczniki dziewcząt i chłopców. Zaczynamy od dzieci 12 i 13-letnich. Zapisy ruszą 27 maja. Od godz. 7:00 będzie działać specjalna infolinia, pod numerem 989. Można też zapisać dziecko przez internet”.

Do kogo kierowany jest Program

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. W roku 2023 ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Dlaczego szczepienie nastolatków

Drogą zakażenia HPV są głównie kontakty seksualne. I to jest ważna informacja w odniesieniu do szczepień. Ponieważ szczepionka ma chronić przed zakażeniem wirusem, szczepienie powinno zostać przeprowadzone w okresie poprzedzającym inicjację seksualną, jeszcze przed potencjalnym kontaktem z HPV. Dlatego szczepienie nastolatków przynosi najwięcej korzyści. Po pierwsze – wyprzedza wtedy ewentualne zakażenie wirusem HPV, a po drugie – badania wykazały, że w tym wieku odpowiedź poszczepienna jest znacznie lepsza.

Reklama

Szczepienia dla dorosłych

Szczepienia według prowadzonych badań eliminują w znacznym stopniu ryzyko zachorowania. Szczepionkę można podać również osobom dorosłym w wieku od 27 do 45 lat, które nie otrzymały wcześniej wszystkich dawek szczepionki. Dorośli w tej grupie wiekowej odnoszą mniejsze korzyści ze szczepionki, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że byli już wcześniej narażeni na HPV. Dlatego szczepienia nie są rutynowo zalecane dla osób w tej grupie wiekowej. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych i odbytu. Dotychczas były dostępne odpłatnie (szczepionka 2-walentna z 50% refundacją) i tylko w niektórych miastach i gminach realizowano programy szczepień finansowane ze środków samorządowych.

Reklama

Czy szczepionka jest refundowana

Od dnia 1 listopada 2021 r. szczepionka przeciw HPV – Cervarix jest częściowo refundowana i dostępna w polskich aptekach z 50% dopłatą pacjenta. Szczepionka będzie refundowana we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach: u osób od ukończenia 9. roku życia do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu) oraz raka szyjki macicy i raka odbytu związanych przyczynowo z określonymi onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

źródło: tematem.pl, szczepienia.pzh.gov.pl

autor: KZ | 02.06.2023

tagi: Zdrowie, Aktualności, Styl życia

Przeczytaj więcej: Wirus HPV i rak szyjki macicy

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama