Jak opiekować się osobą z chorobą Alzheimera
Szacuje się, że obecnie na chorobę Alzheimera na świecie choruje nawet 21 milionów ludzi, a w Polsce liczba ta przekroczyła już 350 tysięcy. Liczba chorych rośnie w takim tempie, że według organizacji Alzheimer’s Disease International (ADI), w 2050 roku na różnego rodzaju demencje będzie cierpieć ok. 130 milionów ludzi w skali globu. W grupie po 65 roku życia częstotliwość występowania zachorowania określa się na 10 proc., a bliżej 80 roku życia aż na ok. 50 proc. Jednak choroba ta coraz częściej dotyka również ludzi młodych.
Reklama
Dowiedz się więcej o chorobie Alzheimera
Choroba Alzheimera objawia się narastającym otępieniem umysłowym, niszczy komórki mózgowe i wpływa na myśli, pamięć i zachowanie osoby. Chory zaczyna mieć trudności w wykonywaniu codziennych czynności, wykazuje zaburzenia pamięci oraz dezorientację co do czasu i miejsca. Dodatkowo, możemy zauważyć zaburzenia językowe, zmiany osobowościowe, utratę inicjatywy, a także kłopoty w ocenie sytuacji. Z czasem chory przestaje rozpoznawać bliskich, nie może wykonać żadnej czynności samodzielnie, nie potrafi określić, w jakim jest miejscu, nie panuje nad czynnościami fizjologicznymi. Choroba składa się z trzech etapów: łagodnego, umiarkowanego i ciężkiego, a objawy nasilają się wraz z jej postępem.
Etapy Alzheimera
Etap łagodny
Osoby z łagodnym lub wczesnym stadium choroby Alzheimera mogą nadal funkcjonować niezależnie. Mogą uczestniczyć w zajęciach zawodowych i społecznych. Na tym etapie chorzy mogą mieć trudności z koncentracją lub zapamiętywaniem ostatnich wydarzeń. Mogą również zapominać pewnych słów lub imion. Można również zauważyć trudności z pisaniem i rozwiązywaniem problemów.
Etap umiarkowany
Umiarkowana choroba Alzheimera obejmuje znaczną utratę pamięci, dezorientację i objawy fizyczne.
Osoby na tym etapie mogą wykazywać trudności w rozpoznaniu członków rodziny. Występują trudności w organizacji. Chory ma kłopoty z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak np. ubieranie się, wykazuje zmiany osobowości, może błąkać się lub gubić. Może wystąpić nietrzymanie moczu lub stolca.
Reklama
Etap ciężki
Osoby w końcowej fazie choroby Alzheimera potrzebują pomocy w prawie wszystkich podstawowych czynnościach życiowych, takich jak chodzenie, siadanie i jedzenie. Na tym etapie ludzie mogą stracić zdolność do prowadzenia rozmowy. Mogą mieć trudności z żuciem lub połykaniem. Wiele osób z ciężką postacią choroby Alzheimera nie jest w stanie rozpoznać członków swojej rodziny i traci świadomość swojego otoczenia.
Stwórz bezpieczne środowisko dla chorego
Przebieg choroby osłabia zdolność oceny sytuacji i rozwiązywania problemów, zwiększając ryzyko obrażeń. Aby zachować bezpieczeństwo:
- zainstaluj zamki na szafkach, które zawierają potencjalnie niebezpieczne przedmioty, takie jak środki czyszczące, niebezpieczne narzędzia, lekarstwa itp.,
- unikaj porozrzucanych dywaników, przedłużaczy i bałaganu, który mógłby spowodować upadek, zainstaluj poręcze w kluczowych miejscach,
- trzymaj zapałki i zapalniczki poza zasięgiem, upewnij się, że gaśnica jest dostępna, a czujniki dymu i czadu mają świeże baterie.
- opuść termostat na podgrzewaczu wody, aby zapobiec poparzeniom.
Bądź elastyczny w planowaniu dnia
Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera wymaga przede wszystkim cierpliwości i elastyczności. Rola opiekuna w wykonywaniu codziennych zadań będzie wzrastać wraz z postępem choroby. Warto postawić na praktyczny rozkład dnia, w którym kluczową rolę będzie odgrywała osoba chora i jej zaangażowanie w codzienne zadania. Z biegiem czasu osoba z demencją stanie się bardziej zależna, dlatego dostosuj swoją rutynę zgodnie z potrzebami. Przewiduj, że codzienne zadania jak wizyta u lekarza czy kąpiel mogą trwać dłużej niż kiedyś i zaplanuj na nie więcej czasu.
Reklama
Spraw, aby osoba chora miała możliwość dokonywania drobnych wyborów np. przygotuj kilka ubrań do wyboru, zapytaj, czy woli zimny czy gorący napój, czy woli obejrzeć film lub iść na spacer. Osoby z demencją najlepiej rozumieją jasną, jednoetapową komunikację. Podczas posiłków i rozmów wyłącz telewizor i radio, a także zminimalizuj inne czynniki rozpraszające, aby ułatwić choremu koncentrację. Unikaj wielokrotnych lub przedłużających się drzemek w ciągu dnia, ponieważ pomoże to zminimalizować ryzyko odwrócenia dnia i nocy.
Opiekunie, pamiętaj również o sobie
Stała opieka nad chorym na Alzheimera wymaga wyjątkowego wysiłku zarówno fizycznego jak i psychicznego. W walce z chorobą najskuteczniejszym wsparciem dla osób chorych i ich rodzin jest wiedza, współczucie, cierpliwość i miłość. Ciężar opieki medycznej, socjalnej i finansowej nad osobami, które tracą umiejętność do samodzielnego życia, przejmują bliscy. Potrzebują jednak wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia, informacji oraz fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię, jakim jest opieka nad osobą przewlekle chorą i tracącą pamięć.
Chociaż opiekunowie mogą przedkładać dobro ukochanej osoby ponad swoje własne, ważne jest, aby pamiętać, że wysokiej jakości opieka zaczyna się od zdrowego ciała i umysłu. Opiekunowie mogą potrzebować pomocy innych członków rodziny lub profesjonalnej opieki zdrowotnej w miarę postępu choroby ich bliskiej osoby. Opiekunowie mogą zapobiegać niekorzystnym skutkom odczuwanego stresu, budując silną sieć wsparcia i chroniąc swoje zdrowie fizyczne.
💡Ważne wskazówki
- nie bagatelizuj początkowych objawów choroby, zwracaj uwagę, czy i jak często się powtarzają,
- nie wahaj się szukać pomocy u lekarzy specjalistów, porzuć poczucie wstydu czy strachu – im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na spowolnienie przebiegu choroby,
- edukuj się – im więcej wiesz nt. choroby, tym łatwiej będzie Ci przewidywać i znosić trudności z nią związane,
- odwiedź stronę Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i kliknij: alzheimer-waw.pl
Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.
źródło: wikipedia.org, zdrowie.um.warszawa.pl
autor: KZ | aktualizacja 05.04.2024, 15:33
tagi: Aktualności, Zdrowie