Matura pisemna i ustna w poniedziałek 22 maja. Informatyka i język hiszpański
W poniedziałek ciąg dalszy egzaminu maturalnego. Tego dnia uczniowie zdają pisemne egzaminy – informatyka na poziomie rozszerzonym oraz język hiszpański na poziomie rozszerzonym oraz dwujęzycznym. 22 maja jest również kolejnym dniem egzaminów ustnych z języka polskiego, które potrwają już tylko do wtorku 23 maja. Przeczytaj, co będzie na maturze z informatyki.
Reklama
Sprawdź szczegółowy harmonogram egzaminów maturalnych 2023 r. W jakich dniach i o której godzinie odbywają się egzaminy główne i poprawkowe oraz, które przedmioty są obowiązkowe. Z tego artykułu dowiesz się również jak długo trwają egzaminy maturalne z poszczególnych przedmiotów w części pisemnej i ustnej oraz kiedy zostaną ogłoszone wyniki.
22 maja egzamin pisemny z informatyki i języka hiszpańskiego
Pisemna matura z informatyki na poziomie rozszerzonym rozpocznie się 22 maja 2023 r. o godzinie 9:00 i potrwa do godziny 12:30, natomiast egzamin z języka hiszpańskiego startuje o godzinie 14:00.
Jakie zagadnienia na maturze z informatyki
Uczniowie przystępujący do matury w formule 2015 (stara formuła) egzamin mają podzielony na dwie części:
- część pierwsza trwa 60 minut i polega na rozwiązaniu zestawu zadań bez korzystania z komputera;
- część druga trwa 150 minut i polega na rozwiązaniu zadań przy użyciu komputera.
W czasie trwania pierwszej części egzaminu zdający może korzystać z kalkulatora. Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z wymaganiami egzaminacyjnymi oraz aneksem do wymagań 2023 i 2024. Wśród nich znalazły się m.in.:
- Posługiwanie się komputerem i jego oprogramowaniem, korzystanie z sieci komputerowej;
- Wyszukiwanie, gromadzenie, selekcjonowanie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji, współtworzenie zasobów w sieci, korzystanie z różnych źródeł i sposobów zdobywania informacji;
- Rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji z wykorzystaniem komputera, stosowanie podejścia algorytmicznego;
- Zdający wykorzystuje komputer i technologie informacyjno-komunikacyjne do rozwijania swoich zainteresowań, opisuje zastosowania informatyki, ocenia zagrożenia i ograniczenia, docenia aspekty społeczne rozwoju i zastosowań informatyki.
Reklama
Egzamin maturalny z informatyki w formule 2023 trwa 210 minut. Zdający ma dostęp do autonomicznego stanowiska komputerowego i może korzystać wyłącznie z programów i danych zapisanych na tym urządzeniu. Około 60 proc. punktów można zdobyć za zadania dotyczące analizy algorytmów i programowania.
W arkuszu egzaminacyjnym część zadań wymaga jedynie zapisu odpowiedzi w arkuszu papierowym. Rozwiązanie większości zadań wymaga użycia komputera i zapisania komputerowej realizacji rozwiązania. W zadaniach tego typu rozwiązanie, w którym brakuje komputerowej realizacji, nie będzie oceniane – czytamy w informatorze CKE.
Jakie zadania mogą pojawić się na egzaminie?
- zadania z luką, wymagające uzupełnienia luk w podanym zdaniu lub krótkim tekście;
- zadania krótkiej odpowiedzi, wymagające stworzenia krótkiego tekstu;
- zadanie rozszerzonej odpowiedzi, np. wymagające zaprojektowania i zapisania algorytmu.
Przed egzaminem warto powtórzyć sobie zagadnienia takie jak m.in. generowanie liczb pierwszych metodą sita Eratostenesa, sortowanie ciągu liczb przez scalanie i obliczania wartości wielomianu za pomocą schematu Hornera. Szczegółowe wymagania egzaminacyjne na maturę z informatyki, znajdują się na stronie CKE.
Matura 2023 z języka polskiego – część ustna
Matura ustna z języka polskiego w 2023 roku jest obowiązkowym egzaminem dla każdego ucznia. Matura ustna z języka polskiego w terminie głównym odbywa się zgodnie z harmonogramem szkół od 10 do 23 maja 2023 r. (z wyjątkiem 14 i 21 maja). Egzamin w terminie dodatkowym odbędzie się od 5 do 7 czerwca 2023 r, a egzamin w terminie poprawkowym w poniedziałek 21 sierpnia 2023 r.
Reklama
Co będzie na maturze ustnej z języka polskiego
W formule 2015 maturzyści podczas trwania egzaminu maturalnego z języka polskiego losują jedno zadanie, które składa się z polecenia i tekstu. W Formule 2023 zestaw zadań egzaminacyjnych będzie składał się z dwóch zadań:
- zadania jawnego (pula pytań jest publikowana na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej), które sprawdza znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej;
- zadania, które dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki, a osoba zdająca omawia je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu literackiego, nieliterackiego lub tekstu ikonicznego.
Ile trwa matura ustna z języka polskiego
Matura ustna z języka polskiego w 2023 roku trwa 30 minut, w tym:
- 15 minut – przygotowanie do odpowiedzi
- 15 minut – wypowiedź monologowa i rozmowa z zespołem przedmiotowym
Ile procent trzeba mieć, żeby zdać maturę ustną
W przypadku matur ustnych obowiązkowych, w formule 2023 roku obowiązuje próg zdawalności i jest on taki sam, jak na egzaminach pisemnych, a więc wynosi 30 procent. Maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć to 30, żeby więc zdać maturę ustną, uczeń musi zdobyć przynajmniej 9 punktów.
Reklama
Harmonogram egzaminu maturalnego
Reklama
W jakich dniach egzamin dodatkowy i poprawkowy
Termin dodatkowy – od 1 do 19 czerwca 2023 r.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 19 czerwca.
- Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 7 czerwca.
Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.
Termin poprawkowy – 21–22 sierpnia 2023 r.
- Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
- Część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 22 sierpnia.
Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej. Szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE.
Reklama
Czas trwania egzaminu maturalnego w części pisemnej
Reklama
Kiedy wyniki matury 2023
Wyniki matury 2023 zostaną ogłoszone przez CKE w systemie ZIU w piątek 7 lipca 2023 r. o godz. 8:30. Tego samego dnia szkołom zostaną wydane świadectwa oraz aneksy. Osoby poprawiające maturę 21 i 22 sierpnia o wynikach dowiedzą się 8 września 2023 r.