Koronacja Karola III. Dokładny plan ceremonii
W sobotę 06 maja 2023 r. oczy całego świata będą skierowane w kierunku Opactwa Westminsterskiego, a konkretnie na ceremonię koronacji Karola III. Z tego artykułu dowiesz się m.in., o której odbędzie się koronacja, poznasz dokładny plan ceremonii oraz kto przybędzie na uroczystość i jacy artyści wystąpią.
Reklama
Karol III królem już od września
Wraz ze śmiercią swojej matki, królowej Elżbiety, we wrześniu, Karol III natychmiast został królem. W następnych dniach został formalnie ogłoszony nowym monarchą Wielkiej Brytanii, a teraz, po miesiącach żmudnych przygotowań, jesteśmy w przeddzień koronacji.
Czas na koronację
Po 70 latach od ostatniej koronacji, Karol zostanie oficjalnie koronowany podczas ceremonii z udziałem kościoła, która odbędzie się w sobotę 6 maja. Tysiące ludzi zgromadzi się w Opactwie Westminsterskim i na okolicznych ulicach centrum Londynu, aby podziwiać wspaniały pokaz. To będzie widowisko z udziałem dygnitarzy z całego świata i oglądane przez miliardy widzów na całym świecie.
Gdzie obejrzeć ceremonię
Koronację króla Karola III obejrzymy równolegle na Polsat News, TVN24 oraz TVP Info. Ceremonia będzie też dostępna dla widzów online w serwisie TVN24 GO. Początek transmisji w telewizji publicznej przewidziano na godzinę 11:15. Uroczystość w Opactwie Westminsterskim rozpocznie się 45 minut później. Przekaz live w TVN24 ruszy natomiast o 11:45.
Jak długa będzie trwała uroczystość?
Koronacja Karola będzie krótsza niż siedem dekad temu jego matki. Wtedy ceremonia, która była pierwszym królewskim wydarzeniem transmitowanym na żywo przez telewizję, trwała ponad trzy godziny.
Tym razem nabożeństwo anglikańskie potrwa dwie godziny z „przedstawicielami innych wyznań, aby odzwierciedlić różnorodność współczesnej Wielkiej Brytanii”, jak twierdzi hrabia marszałek, książę Norfolk, którego rodzina jest odpowiedzialna za organizowanie uroczystości państwowych od 1482 roku.
Reklama
📺 Watch the first Coronation Service in almost 70 years live on YouTube tomorrow.
— The Royal Family (@RoyalFamily) May 5, 2023
⏰ Livestream starts at 10.25 BST.
🔗https://t.co/cltm4gC2DI pic.twitter.com/u2xuw4KOrK
Szczegóły ceremonii
Ceremonię poprowadzi arcybiskup Canterbury Justin Welby. Podstawowymi elementami nabożeństwa są uznanie, przysięga, namaszczenie, inwestytura i koronacja, po których następuje intronizacja i hołd. Uznanie następuje wtedy, gdy władca staje w teatrze opactwa i przedstawia się ludowi. Po złożeniu przysięgi koronacyjnej, która jest ślubem rządzenia zgodnie z prawem, sprawiedliwości z miłosierdziem i utrzymania Kościoła anglikańskiego – monarcha zostaje namaszczony świętym olejem przez arcybiskupa.
Inwestytura
Następna część to inwestytura, podczas której władca jest ubrany w święte szaty koronacyjne i przedstawiany z symbolami monarchii: kulą, pierścieniem koronacyjnym, berłami i innymi. Pod koniec ceremonii korona św. Edwarda jest umieszczana na głowie monarchy, zanim obejmie on tron. Tradycyjnie książęta i parowie udają się następnie do władcy, aby złożyć wyrazy szacunku w tak zwanym hołdzie.
Po zakończeniu duchowych elementów nabożeństwa król Karol i Camilla udają się do kaplicy św. Edwarda, kamiennej kaplicy w sercu opactwa, gdzie król włoży cesarską koronę państwową w ramach przygotowań do powrotu do Pałacu Buckingham.
Reklama
Jakiej korony użyje król Karol III?
Nabożeństwo zawiera całkiem sporo świętych regaliów koronacyjnych. Korona Św. Edwarda jest uważany za element centralny, ponieważ jest używana dokładnie w momencie koronacji. Została wykonana dla Karola II w 1661 roku po przywróceniu monarchii rok wcześniej. Uważa się, że jego średniowieczny poprzednik, który został przetopiony w 1649 roku, pochodzi z korony XI-wiecznego angielskiego króla Edwarda Wyznawcy.
Nie jest to dokładna replika wcześniejszego projektu, ale jest zgodna z oryginałem i zawiera cztery krzyże pattée, cztery fleurs-de-lis i dwa łuki. Wykonany z litego złota, ozdobiony 444 kamieniami szlachetnymi – w tym rubinami, ametystami, szafirami i innymi klejnotami – jest wyposażony w fioletową aksamitną czapkę i gronostajową opaskę. Historycznie miał pozostać w Opactwie Westminsterskim, więc stworzono drugą koronę.
Druga korona
Ta druga korona to Cesarska Korona Państwowa, która jest często używana podczas uroczystych okazji, takich jak państwowe otwarcie parlamentu. Zawiera olśniewające 2868 diamentów, w tym ogromny Cullinan II. Został wykonany w 1937 roku i jest niemal repliką wcześniejszej Cesarskiej Korony Państwowej królowej Wiktorii. Łuki w jego projekcie miały zademonstrować, że Anglia nie podlega żadnej innej ziemskiej władzy.
Ulicami Londynu przejdzie procesja
To królewskie święto, więc oczywiście będzie procesja. Ulicami stolicy Wielkiej Brytanii przejdą dwie. Jedna zabierze króla na koronację, a po nabożeństwie odbędzie się większa parada z powrotem do Pałacu Buckingham, gdzie monarcha i członkowie rodziny królewskiej pojawią się na balkonie i będą obserwować przelot 60 samolotów.
Sama trasa jest znacznie krótsza niż pięciomilowa podróż królowej do Opactwa Westminsterskiego w 1953 roku. Przed nabożeństwem król Karol opuści Pałac Buckingham i uda się w dół centrum handlowego Diamentowym Jubileuszowym Autokarem Stanowym w towarzystwie eskorty Suwerena. Procesja przejdzie przez Admiralty Arch, po czym skręci w Whitehall i będzie szła wzdłuż Parliament Street do opactwa. Powróci tą samą trasą o długości 1,3 mili, z monarchą podróżującym tym razem w Gold State Coach.
Ile będzie kosztować koronacja
Pałac Buckingham oświadczył kilka dni temu, że szczegóły zostaną udostępnione w odpowiednim czasie. Oświadczenie pojawiło się po tym, jak powstały pytania o to, ile wydano na imprezę państwową podczas narodowego kryzysu kosztów utrzymania. W oświadczeniu napisano dalej, że wielkie uroczystości państwowe, takie jak pogrzeb królowej, zwykle generują więcej pieniędzy niż wydaje się na organizację takich wydarzeń, przyciągając ogromne zainteresowanie na całym świecie, co napędza gospodarkę narodową.
Reklama
Czy Camilla zostanie królową
W przeciwieństwie do trzech ostatnich królowych małżonków – Aleksandry, która była żoną Edwarda VII; żona Jerzego V, Mary; i Elżbieta, żona Jerzego VI – Camilla nie ma korony wykonanej specjalnie na jej koronację. Zamiast tego zdecydowała się na koronę królowej Marii. Kiedy w 1911 roku zapłaciła za srebrną koronę, intencją królowej Marii było, aby służyła jako stała korona przyszłych małżonków. Pałac poinformował, że wybór Camilli był „w interesie zrównoważonego rozwoju i wydajności”, ale że dokonała „drobnych zmian i uzupełnień”. W szczególności chce uhonorować swoją zmarłą teściową, wysadzając koronę kilkoma diamentami – Cullinan III, IV i V – z osobistej kolekcji królowej.
Kto został zaproszony
Około 2300 osób otrzymało zaproszenia na nabożeństwo w Opactwie Westminsterskim. Chociaż pałac nie publikuje szczegółowej listy gości, potwierdził, że kongregacja będzie się składać z członków rodziny królewskiej, a także międzynarodowych przedstawicieli z 203 krajów, a także wolontariuszy społecznych i charytatywnych.
Organizator koronacji, hrabia marszałek, książę Norfolk, powiedział: „Po raz pierwszy weźmie w niej udział około 100 głów państw z całego świata, a także przedstawiciele Królestw i Wspólnoty Narodów oraz naszego rządu, Lordowie i Izba Gmin, lokalni bohaterowie i medaliści Imperium Brytyjskiego oraz wiele innych osób, które tak wiele przyczyniły się do dzisiejszej Wielkiej Brytanii i całego świata”.
W trakcie uroczystości wystąpią gwiazdy
7 maja, dzień po koronacji, w całym kraju odbędą się tysiące wydarzeń w ramach „Wielkiego lunchu koronacyjnego”, a Lionel Richie, Katy Perry i Take That wystąpią jako główne gwiazdy wieczornego „Koncertu koronacyjnego” w zamku Windsor.
W koncercie weźmie udział publiczność złożona z wolontariuszy z organizacji charytatywnych króla i królowej, a także kilka tysięcy członków publiczności wybranych w ogólnokrajowym głosowaniu przeprowadzonym przez BBC.
źródło: CNN, media
autor: KZ | 05.05.2023, 21:14
tagi: Aktualności, Kultura, Styl życia