Matura 2023. Terminy egzaminów

Matura 2023. Terminy egzaminów

Maj to miesiąc egzaminów maturalnych. Sprawdź, kiedy będzie przeprowadzona matura w 2023 r. W jakich dniach odbędą się egzaminy główne i poprawkowe oraz, które przedmioty są obowiązkowe.

Matura 2023. Terminy egzaminów
Foto: Karolina Grabowska / Pexels

Reklama

Terminy egzaminów maturalnych 2023

Termin główny – od 4 do 23 maja 2023 r.‎

  • Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 10 do 23 maja (z wyjątkiem 14 i 21 maja).
  • Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 4 do 23 maja.

Termin dodatkowy – od 1 do 19 czerwca 2023 r.

  • ‎Część ustna (wszystkie przedmioty) – od 5 do 7 czerwca.
  • Część pisemna (wszystkie przedmioty) – od 1 do 19 czerwca.

Termin dodatkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w maju i uzyskali zgodę dyrektora OKE na ‎przystąpienie do egzaminu w czerwcu.‎

Termin poprawkowy – 21–22 sierpnia 2023 r.‎

  • Część ustna (język polski, języki mniejszości narodowych, języki obce nowożytne) – 21 sierpnia.
  • Część pisemna (wszystkie przedmioty na poziomie podstawowym) – 22 sierpnia‎.

Termin poprawkowy jest przeprowadzany dla tych zdających, którzy w maju/czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów ‎obowiązkowych i nie zdali egzaminu tylko z jednego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej albo w części pisemnej.‎ Szczegółowy harmonogram egzaminu jest określony w komunikacie dyrektora CKE.

Reklama

Które egzaminy w 2023 są obowiązkowe

W 2023 r. absolwent obowiązkowo przystępuje do:

  • dwóch egzaminów w części ustnej, tj.:

    1) z języka polskiego (bez określania poziomu)

    2) z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)

  • czterech egzaminów w części pisemnej, tj.:

    1) z języka polskiego (na poziomie podstawowym)‎

    2) z matematyki (na poziomie podstawowym)‎

    3) z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)‎

    4) z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym), przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.

Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują ‎także do egzaminu z języka tej mniejszości w ‎części pisemnej (na poziomie podstawowym).

Reklama

Co daje zdany egzamin maturalny

Matura pełni trzy zasadnicze funkcje:‎

  • wyznacza poziom spełniania przez zdających wymagań egzaminacyjnych w zakresie ‎przedmiotów, z których przystępują w 2023 r.
  • stanowi poświadczenie osiągnięcia przez zdającego wymaganego prawem poziomu ‎wiadomości i umiejętności w zakresie języka polskiego, matematyki i wybranego ‎języka obcego – w przypadku zdania wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ‎ustnej (bez określania poziomu) i w części pisemnej (na poziomie podstawowym)
  • zastępuje egzamin wstępny do szkół wyższych, które wykorzystują wyniki egzaminu ‎maturalnego z danego przedmiotu lub przedmiotów – przede wszystkim na poziomie ‎rozszerzonym – jako kryteria w procesie rekrutacji.

Wszystkie zadania w arkuszach egzaminacyjnych sprawdzają, w jakim stopniu zdający ‎spełnia wymagania egzaminacyjne określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 10 czerwca 2022 r. (Dz.U. poz. 1246) i wymienione dla każdego przedmiotu. Jest to dokument, który określa zakres wiadomości i umiejętności, ‎które z jednej strony muszą zostać uwzględnione w procesie kształcenia, z drugiej zaś są ‎sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych w 2023 r.

źródło: cke.gov.pl

autor: KZ | 30.04.2023 | 13:42

tagi: Styl życia, Aktualności, Nauka

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama