Czy oprogramowanie kwantowe wyprzedziło już sprzęt
Obliczenia kwantowe są miliony razy szybsze niż dzisiejsze najszybsze superkomputery i mogą zrewolucjonizować wszystko, od badań medycznych po sposób walki ludzi ze zmianami klimatycznymi.
Reklama
Startupy na ratunek
Pomimo zainwestowanych miliardów dolarów oczekiwanie na ten moment jest już długie. Niepewność i słabe wyniki notowanych na giełdzie firm zajmujących się komputerami kwantowymi, w tym Rigetti Computing Inc, nie odstraszyły inwestorów. Niektórzy z nich zwracają się do startupów, które przestawiają się na używanie potężnych chipów do uruchamiania oprogramowania inspirowanego technologią kwantową na „zwykłych” komputerach.
Nowy poziom oprogramowania
Nie mając komputerów kwantowych, startupy opracowują nowy rodzaj oprogramowania inspirowany algorytmami stosowanymi w fizyce kwantowej. Kiedyś zbyt duże dla konwencjonalnych komputerów, algorytmy te są w końcu uruchamiane dzięki dzisiejszym potężnym chipom sztucznej inteligencji. QC Ware, startup zajmujący się oprogramowaniem, który zebrał ponad 33 miliony dolarów i początkowo koncentrował się tylko na oprogramowaniu, które mogłoby działać na komputerach kwantowych, powiedział, że musi zmienić taktykę i znaleźć rozwiązanie dla klientów do czasu pojawienia się przyszłych maszyn kwantowych.
Tak więc dyrektor generalny QC Ware, Matt Johnson, powiedział, że zwrócił się do jednostek przetwarzania grafiki (GPU) firmy Nvidia Corp, aby „dowiedzieć się, w jaki sposób możemy zapewnić coś, co stanowi dużą zmianę wydajności i zbudować pomost do kwantowego przetwarzania w przyszłości”.
Reklama
Oprogramowanie, a sprzęt
Procesory graficzne to mikroczipy zaprojektowane do przetwarzania wideo w grach i są teraz wystarczająco wydajne, aby wykonywać większość obliczeń AI. Obecnie są one również wykorzystywane w rozwoju kwantowym. W tym tygodniu firma QC Ware wprowadziła inspirowaną technologią kwantową platformę programową o nazwie Promethium, która symuluje cząsteczki chemiczne, aby zobaczyć, jak oddziałują one z substancjami takimi jak białka na konwencjonalnych komputerach z GPU. W porównaniu z istniejącymi rozwiązaniami programowymi, oprogramowanie kwantowe jest w stanie skrócić czas symulacji z godzin do minut w przypadku cząsteczek zawierających np. 100 atomów.
Powolne tempo rozwoju
Jason Turner, który założył Entanglement Inc w 2017 roku jako „laboratorium wyłącznie kwantowe”, zniecierpliwił się powolnym tempem rozwoju sprzętu kwantowego. W końcu zwrócił się do firmy Groq, startupu zajmującego się sztuczną inteligencją z Doliny Krzemowej, aby pomógł mu uruchomić algorytm inspirowany kwantami cyberbezpieczeństwa.
Ostatecznie oprogramowanie inspirowane fizyką kwantową nie będzie działać dobrze na komputerach kwantowych bez pewnych zmian, powiedział William Hurley, szef firmy zajmującej się oprogramowaniem kwantowym Strangeworks z siedzibą w Austin.
Reklama
Od kiedy trwają prace
Praca nad komputerami kwantowymi i oprogramowaniem do nich rozpoczęła się w latach 80. XX wieku. Pierwsze próby stworzenia komputera kwantowego były jednak bardzo trudne, ponieważ wymagały stabilizacji układów kwantowych, co było niezwykle skomplikowane. W latach 90. XX wieku pojawiły się pierwsze prototypy komputerów kwantowych, jednak były one mało stabilne i ich działanie było bardzo ograniczone. Od tamtej pory naukowcy z całego świata pracują nad stworzeniem stabilnego i wydajnego komputera kwantowego oraz oprogramowania do nich. W 2011 roku firma D-Wave Systems zaprezentowała pierwszy komercyjny komputer kwantowy, który miał rozwiązywać problemy optymalizacyjne. Obecnie, wiele firm i instytucji naukowych pracuje nad stworzeniem stabilnych i wydajnych komputerów kwantowych oraz oprogramowania do nich, które pozwoli na ich praktyczne wykorzystanie.
źródło: Reuters
autor: KZ | 18.04.2023 | 08:10
tagi: Aktualności, Biznes, Technologie