Przepis na tradycyjny pasztet wielkanocny
Pasztet to tradycyjne danie mięsne, którego początki sięgają starożytności. Już w starożytnej Grecji i Rzymie przygotowywano różne rodzaje past z mięsa, ryb i warzyw. W średniowieczu pasztety stały się popularnym daniem w Europie, zwłaszcza we Francji i Włoszech.
Reklama
Idealny nie tylko od święta
Pasztet to danie, które znakomicie komponuje się z atmosferą radosnego świętowania, dzięki swojej uniwersalności i możliwościom kreatywnego przyrządzania. Często przyrządzany z mięsa drobiowego, wieprzowego lub mieszanki obu, pasztet jest w stanie zadowolić każde podniebienie, a jego aromatyczna nuta wypełnia dom przyjemnym zapachem.
Zrób go po swojemu
Wiele rodzin przekazuje sobie swoje własne, sprawdzone receptury na pasztet, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. To właśnie dzięki temu danie towarzyszy nam nie tylko w czasie świąt, ale także w codziennym życiu, przypominając o wspólnych chwilach spędzonych przy stole. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu do czasu wprowadzić do niego nowe, odświeżające smaki czy innowacyjne składniki, które nadadzą mu nowego charakteru.
Pasztet na polskim stole
W Polsce pasztety pojawiły się prawdopodobnie w XVI wieku i były popularne zwłaszcza wśród szlachty. W XVIII wieku pasztety zaczęły być przygotowywane także w gospodarstwach chłopskich, a ich składniki często były uzależnione od regionu. Współczesne przepisy na pasztet różnią się w zależności od kraju i regionu, ale zazwyczaj zawierają zmielone mięso, a nawet jego różne rodzaje, oraz dodatki takie jak cebula, czosnek, zioła i przyprawy, a także tłuszcz i składniki wiążące masę, takie jak jajka, bułka tartana czy kasza. Pasztet zwykle piecze się w formie, a następnie kroi w plastry i podaje na zimno.
Wielkanocny pasztet to tradycyjne danie świąteczne w Polsce i innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.
Reklama
Przepis na tradycyjny pasztet
Składniki:
- 1 kg wieprzowiny (np. łopatka, karczek lub szynka)
- 500 g wołowiny (np. pręgi, antrykot, udziec)
- 250 g wątróbki drobiowej (np. z indyka lub gęsi)
- 250 g surowego boczku lub podgardla
- 2 średnie cebule, pokrojone w drobną kostkę
- 3 ząbki czosnku, drobno posiekane
- 3 jajka
- 1 szklanka wody
- 1/2 małej bagietki
- bułka tarta
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka pieprzu
- 1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 3 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
Sposób przygotowania:
- Boczek należy pokroić i ułożyć na spodzie dużego oraz szerokiego garnka. Mięso pokroić na małe kawałki około 4 x 4 cm i położyć na boczku.
- Cebule obrać i pokroić na grube plastry, położyć na mięsie. Wlać wodę, dodać sól, listki laurowe oraz ziele angielskie. Zagotować na dużym ogniu.
- Po zagotowaniu składniki wymieszać i dusić pod przykryciem na małym ogniu aż do miękkości, przez około 1,5 godziny.
- Odstawić z ognia, a pokrojoną bułkę zanurzyć w wywarze. Wszystko dokładnie ostudzić.
- Wątróbkę sparzyć we wrzątku, a następnie ugotowane mięso wraz z dodatkami zmielić trzykrotnie w maszynce do mięsa z sitkiem o małych oczkach.
- Dodać żółtka, świeżo zmielony pieprz, gałkę muszkatołową i doprawić solą, wszystko wymieszać. Na koniec delikatnie połączyć z ubitymi białkami.
Reklama
Pieczenie
- Dwie wąskie i podłużne formy wysmarować smalcem i posypać bułką tartą. Wyłożyć masę mięsną, dobrze docisnąć, aby nie pozostały wewnątrz pęcherze powietrza.
- Wstawić do nagrzanego do 190 stopni C piekarnika i piec przez ok 1,5 godziny. Ostudzić.
Wielkanocny pasztet jest pysznym i tradycyjnym daniem na świąteczny stół. Smacznego!
źródło: lookatdish.com , wikipedia.org
autor: KZ | aktualizacja 18.03.2024, 13:51
tagi: Styl życia, Aktualności, Kulinaria