Szybki przepis na oryginalne kimchi

Szybki przepis na oryginalne kimchi

Szybki przepis na oryginalne kimchi
Foto: 709 K z pixabay.com

Najważniejsza w diecie jest jej różnorodność wynikająca nie tyle z różnych posiłków, ale z bilansu i mnogości składników odżywczych, jakie powinna zawierać. Podczas posiłku musimy dostarczyć maksymalną ilość treści dopasowanej do obecnego stanu zdrowia, wieku czy stylu życia. Bez względu na to, który czynnik jest tu decydujący musimy dostarczać organizmowi właściwych witamin i minerałów, dlatego zbilansowana dieta bez względu na jej rodzaj jest tak ważna.

Reklama

Historia Kimchi

Ojczyzną kimchi są tereny obecnej Korei Południowej, a obecna forma z dodatkiem ostrej papryki chili jest znana już od XVIII w., kiedy to chili pojawiło się w tych rejonach. Wcześniej była znana jako potrawa pozbawiona ostrości, której smak bazował na rzepie, rzodkwi i kapuście pekińskiej. Do tego czasu produkt należał do kategorii słonych, co zmienił dodatek chili. Marynowana potrawa miała zapewnić dostarczanie niezbędnych składników do organizmu w trakcie zimy, kiedy to niemożliwe było pozyskanie świeżych warzyw i owoców. Jednak sposób na koreańskie zapasy zimowe wykroczył poza jego zastosowanie i przyjął się w Azji, a następnie na całym świecie, nie tylko jako zimowa przekąska, czy też uzupełnienie posiłku, ale stał się kultowym całorocznym daniem uwielbianym przez ludzi na całym globie.

Właściwości potrawy

Jedną z recept na idealne uzupełnienie diety w witaminy i minerały jest kimchi, które zwiększy naszą odporność i pomoże utrzymać odpowiedni bilans kwasowo zasadowy jako produkt o działaniu średnio zasadotwórczym, czyli odkwaszającym organizm. Kolejną ważną cechą tego dania jest fakt, iż jest naturalnie sfermentowany na skutek fermentacji kwasu mlekowego. Kwas ten jest ważny dla wytworzenia mikroorganizmów, które odpowiadają za wspaniałe właściwości tego produktu, a także jego smak.

Przepis na kimchi

Główne składniki

Kapusta pekińska 1 sztuka ok. 2 kg,

biała rzodkiew 1 szt. ok. 400 g,

marchew 1 szt. ok. 60 g,

szczypior czosnkowy 1 pęczek,

sól surowa (5% wagi kapusty pekińskiej) 100 g,

1 łyżka cukru

  • pamiętajcie o składnikach do pasty, które znajdziecie poniżej

Reklama

Składniki pasty Kimchi Yangnyeom

Mąka ryżowa Shiratamako 2 łyżki,

wodorosty Kelp 10 cm,

sardynki sushone Niboshi 50 g,

papryczki chili płatki 100g

kalmary solone 100 g,

miód 2 łyżki,

jabłko tarte 1/2,

czosnek tarty 4 ząbki

imbir tarty ok. 40g,

sezam mielony 2 łyżki.

Robimy pyszne kimchi

  1. Kapustę suszymy delikatnie na zewnątrz przez maksymalnie pół dnia, dzięki temu wydobędziemy słodycz z naszej pekińskiej kapusty. W ten sposób sprawimy, że będzie miększa i łatwiejsza w kiszeniu.
  2. Umyj kapustę. Następnie wykonaj cztery nacięcia nożem w rdzeniu każdego boku podstawy kapusty. Oderwij podstawę.
  3. Starannie pokrój kapustę w ok. 3 cm kostkę i wrzucić do miski. Następnie namoczoną kapustę posyp solą i przykryj miskę dociskając ją od góry.
  4. Po 30 minutach kapustę delikatnie posól, przemieszaj i przykryj.
  5. odczekaj pół dnia, aby następnie kilkukrotnie dokładnie przepłukać całą kapustę i odstawić.

Przygotuj pastę kimchi:

  1. wlej 2,5 szklanki wody (600 ml) do garnka,
  2. dodaj wodorosty i suszone sardynki, a następnie podgrzej. Pamiętaj, aby wyjąć wodorosty i suszone sardynki tuż przed gotowaniem.
  3. wsyp mąkę ryżową do innego naczynia, wlej do niej 5 łyżek stołowych wody i poczekaj, aż mąka rozmięknie, a później dodaj ją do garnka i gotuj na małym ogniu, aż zgęstnieje.
  4. ostudź mieszankę do letniej temperatury, dodaj miód, zmielony pieprz, wymieszaj i poczekaj aż całkowicie wystygnie.

Reklama

Wiążemy w całość:

  1. Do ostudzonego kleiku dodaj starte jabłko, solone kalmary, posiekany drobno imbir i czosnek, a także sezam i dobrze, lecz delikatnie wymieszaj,
  2. Posiekaj w talarki rzodkiew i marchew, dodaj do nich posiekany drobno szczypior czosnkowy,
  3. Połącz wszystkie składniki delikatnie, lecz długo mieszając.

Gotowe:) Pamiętaj o przechowywaniu w lodówce.

 

Źródło: tematem.pl, wikipedia.org

autor KZ | aktualizacja 26.02.2024, 11:04

tagi: Kulinaria, Zdrowie

NIE PRZEGAP

Reklama