Odkwaszanie organizmu – sprawdzone sposoby

Odkwaszanie organizmu – sprawdzone sposoby

odkwaszanie organizmu dieta
Foto: Imran / pixabay.com

Większość ludzi w naszym nowoczesnym społeczeństwie cierpi na zakwaszenie organizmu, które spowodowane jest głównie rosnącym spożyciem toksycznych i kwasotwórczych pokarmów. Poprzez żywność taką jak np. przetworzony cukier, sztuczne słodziki, rafinowane zboża, konwencjonalnie produkowane mięso i nabiał, przeciążamy nasz system odpornościowy i powodujemy zachwianie równowagi kwasowo-zasadowej.

Reklama

Zakwaszenie organizmu – co to dokładnie jest

Najdokładniejszym sposobem na określenie kwasowości jest badanie krwi. Kiedy masz nadkwasotę, Twój organizm dosłownie ma za dużo kwasu. Podczas gdy istnieją pewne obszary w ludzkim ciele, które powinny być kwaśne, istnieją również obszary, które powinny być zasadowe. Zasadowy oznacza, że pH jest większe niż 7, ale prawidłowe stężenie jonów wodorowych (pH) krwi człowieka dla większości procesów przemiany materii mieści się w granicach 7,35–7,45. Jeśli ta równowaga kwasowo-zasadowa jest zaburzona, pojawia się nadkwasota. W normalnych warunkach o utrzymanie odpowiedniego poziomu pH dbają mechanizmy regulacyjne naszego organizmu. Wraz z upływem lat i zmianami w naszych nowoczesnych nawykach żywieniowych, ilość kwasów i toksyn w naszym organizmie zwielokrotniła się, a nasz organizm jest nimi całkowicie przeładowany i nie radzi sobie z ich eliminacją.

Jakie problemy zdrowotne może powodować zakwaszenie

Zakwaszenie to inaczej zaburzenie równowagi w proporcjach minerałów. Aby zneutralizować tę nierównowagę, organizm sięga do zasobów minerałów alkalicznych, pobierając minerały alkaliczne, takie jak wapń i magnez z kości, chrząstek, zębów, tkanki łącznej, ścięgien i innych tkanek bogatych w minerały. Z powodu wyczerpania ważnych zasobów mineralnych mogą wystąpić różnego stopnia problemy zdrowotne jak np.: problemy trawienne, zgaga, cellulit, skurcze mięśni, zmęczenie i brak energii, bóle głowy, bóle mięśni, nastroje depresyjne. Ale może prowadzić to również do dużo poważniejszych konsekwencji w postaci m.in. choroby zwyrodnieniowej stawów, a nawet udaru mózgu czy zawału serca.

Jak odkwasić organizm

Możesz odkwasić swój organizm poprzez stosowanie określonej diety, przyjmowanie minerałów alkalicznych i prowadzenie zdrowego, bezstresowego trybu życia. Poznaj kilka wskazówek, które możesz wykorzystać, aby albo odkwasić swoje ciało. Zaplanuj skrupulatne odkwaszanie organizmu efekty na pewno pojawią się z czasem. Poniżej znajdziesz kilka ważnych wskazówek na ten temat. Pamiętaj przede wszystkim, aby udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i pokieruje twoim leczeniem.

1. Stosuj dietę alkaliczną

Poza węglowodanami, białkami i tłuszczami, nasze pożywienie dostarcza również cennych minerałów. Niektóre z nich są kwasotwórcze, a inne zasadotwórcze. Niezbędne minerały zasadowe to sód, potas, wapń, magnez i żelazo. Kwaśne to siarka, fosfor, chlor, fluor, jod i krzem. Organizm potrzebuje zarówno minerałów zasadowych, jak i kwasowych. Każdy minerał z osobna spełnia ważne zadania. Aby zapobiec nadkwasocie, zaleca się, aby dieta składała się w 70-80% z pokarmów zasadowych i w 20-30% z pokarmów kwaśnych. Dieta alkaliczna jest głównie wegetariańska, z dużą ilością świeżych warzyw, owoców, herbat ziołowych, chleba na zakwasie i oleju tłoczonego na zimno.

Reklama

Włącz do swojej diety następujące pokarmy alkaliczne:

  • kasza jaglana, quinoa, amarantus, gryka, siemię lniane,
  • jarmuż, szpinak, papryka, seler naciowy, awokado, brokuły,
  • tofu i sfermentowane produkty sojowe jak np. miso,
  • kiszone warzywa,
  • migdały, nasiona słonecznika, nasiona dyni, nasiona kiełków,
  • zielona herbata, kombucha, woda mineralna, świeże soki.

Pamiętaj, że nie należy jednak całkowicie unikać kwaśnych pokarmów, ponieważ są one również ważnym źródłem białka, np. rośliny strączkowe. Jako wprowadzenie do zrównoważonej diety bogatej w zasady, pomocne może być całkowite unikanie pokarmów kwasotwórczych przez 2-3 miesiące.

2. Unikaj zbyt dużej ilości kwaśnych pokarmów

Smak żywności nie zdradza, czy jest ona kwaśna czy zasadowa. Ma to związek ze zdolnością żywności do wiązania i uwalniania atomów wodoru. Żywność o wysokiej zawartości soli alkalicznych wiąże i neutralizuje kwasy.

Zaleca się unikania następujących produktów:

  • cukier,
  • produkty mleczne,
  • produkty light,
  • mięso,
  • białka zwierzęce,
  • sól,
  • produkty z białej mąki,
  • alkohol,
  • kofeina,

3. Zmniejsz stres

Produkcja hormonów stresu wyprowadza normalny metabolizm z równowagi. Ludzie, którzy mają do czynienia ze stresem w pracy lub w domu, często cierpią na szereg problemów zdrowotnych, takich jak podagra, wypadanie włosów, bezsenność i wysokie ciśnienie krwi. Dlatego właśnie redukcja stresu i odpowiednia ilość snu są dla Ciebie niezwykle ważne. Zaleca się medytację, ponieważ nasze płuca są najważniejszym organem odpowiedzialnym za usuwanie kwasów. 

Reklama

W sytuacjach stresowych często nieświadomie oddychamy szybciej niż zwykle. Jeśli ktoś oddycha stale płytko, komórki nie mogą pracować optymalnie. Im bardziej intensywny jest oddech, tym większa jest wydolność systemu i tym bardziej jesteśmy zrelaksowani. Dlatego w jodze i medytacji koncentrujemy się na głębokim wdechu i wydechu.

4. Zażywaj wystarczająco dużo ruchu

Regularne ćwiczenia również pomagają organizmowi w odkwaszaniu. Podczas ćwiczeń nie tylko intensywniej i głębiej oddychamy, ale także pocimy się. W ten sposób wydalamy nadmiar kwasów przez skórę. Również sesje w saunie są bardzo zalecane, ponieważ organizm wypłukuje kwasy poprzez pot.

5. Pij dużo wody i sok z cytryny

Pomóż swojemu organizmowi wyeliminować kwasy pijąc dużo wody. Ciało potrzebuje wystarczającej ilości płynów, aby wypłukać kwasy z organizmu. Woda niegazowana i herbaty ziołowe są najlepsze dla wsparcia nerek. Cytryna jest niezwykle alkaliczna, gdy jest przetwarzana w organizmie. Ma właściwość doprowadzania do idealnej równowagi pH, z ogromnymi właściwościami detoksykacyjnymi. Zrób z tego nawyk, aby rozpocząć dzień od wypicia filiżanki ciepłej wody z dużą ilością soku z cytryny. To sprawi, że Twoja krew będzie bardziej alkaliczna, a jednocześnie poprawi trawienie, zmniejszy stany zapalne i ból. Sok z cytryny daje niesamowitego kopa energii w godzinach porannych.

💡Ważne wskazówki

  • Stosuj dietę w większości opartą o produkty zasadowe,
  • zwróć szczególną uwagę na spożycie niezbędnych minerałów alkalicznych, takich jak magnez, wapń i cynk,
  • wspomagaj dietę poprzez ruch, najlepiej na świeżym powietrzu,
  • praktykuj świadome oddychanie np. poprzez medytację,
  • zwracaj szczególną uwagę na odpowiednią ilość snu i unikaj stresu.

Powyższy tekst ma charakter wyłącznie edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej diagnozy czy porady lekarskiej. Pamiętaj, że każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny lekarza specjalisty.

Reklama

Dziękujemy za przeczytanie artykułu.

źródło: tematem.pl , X

autor: KZ | aktualizacja 16.04.2024, 10:59

tagi: Zdrowie, Kulinaria, Styl życia

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama