Pierwszy dzień wiosny i równonoc wiosenna. Co wiemy o tym zjawisku

Pierwszy dzień wiosny i równonoc wiosenna. Co wiemy o tym zjawisku

Pierwszy dzień wiosny, czyli równonoc wiosenna, przypada na 21 lub 22 marca. Jest to dzień, kiedy dzień i noc mają taką samą długość, a od tej pory dni zaczynają się wydłużać.

Pierwszy dzień wiosny i równonoc wiosenna. Co wiemy o tym zjawisku
Foto: Norma Miramontes / pixabay.com

Reklama

Co to jest równonoc wiosenna

Równonoc, to moment w czasie, kiedy na całej Ziemi dzień i noc mają taką samą długość. Jest to zjawisko astronomiczne, które występuje dwa razy w roku, gdyż Ziemia obraca się wokół własnej osi oraz krąży wokół Słońca. Równonoc wiosenna przypada zazwyczaj na 20 lub 21 marca na półkuli północnej oraz na 22 lub 23 września na półkuli południowej. Jest to czas, kiedy Słońce znajduje się w punkcie przecięcia ekliptyki, czyli płaszczyzny orbity Ziemi wokół Słońca z równikiem niebieskim, czyli płaszczyzną przecinającą Ziemię na połowie pomiędzy biegunami. W momencie równonocy wiosennej, na półkuli północnej zaczyna się wiosna, a na południowej jesień. Dzień i noc mają taką samą długość, a Słońce równomiernie oświetla obie półkule.

Reklama

Wierzenia wiosenne

Pierwszy dzień wiosny zawsze wypada 21 lub 22 marca, bez względu na dawne zwyczaje i wierzenia. Jednak w dawnych wierzeniach i zwyczajach pierwszy dzień wiosny miał dużą wagę. Był to czas, kiedy ludzie cieszyli się z nadejścia wiosny, wypuszczających pąków na drzewach, pierwszych kwiatów i cieplejszych dni. W Polsce przetrwały wiele tradycji związanych z wiosną, jak np. malowanie pisanek, palenie wianków, pochody wiosenne czy robienie marzanny. W dawnych wierzeniach pierwszy dzień wiosny był też czasem rytuałów i obrzędów, których celem było przyciągnięcie dobrej pogody i urodzajnych plonów. Wierzono, że odpowiednie działania podjęte w tym dniu mogą wpłynąć na to, jak będzie wyglądać cały nadchodzący rok.

Obchody pierwszego dnia wiosny

Niektóre z tradycji związanych z pierwszym dniem wiosny przetrwały do dzisiaj, choć z biegiem czasu zmieniły swój charakter. Malowanie pisanek, czyli jajek w kolorowe wzory, stało się popularnym sposobem dekorowania domów i symbolizuje nadejście wiosny. Palenie wianków, czyli stosów zielonych gałązek, ma za zadanie przepędzenie zimy i przyciągnięcie dobrej pogody. W niektórych regionach Polski odbywają się pochody wiosenne, w których ludzie tańczą i śpiewają. Zwykle odbywają się one w tradycyjnych strojach ludowych, co podkreśla ich lokalny charakter. Warto także wspomnieć o tradycji robienia marzanny, która związana jest z wiosennym oczyszczaniem i rytuałem przepędzania zimy. Marzanna to kukła wykonana z ubrań i słomy, którą palono lub wrzucano do wody, symbolizując tym samym odejście zimy.

Reklama

Szczególny i wyczekiwany czas

W Polsce pierwszy dzień wiosny to także czas ożywienia przyrody. W parkach i ogrodach pojawiają się kolorowe kwiaty, drzewa zaczynają wypuszczać pąki, a ptaki powracają z cieplejszych krajów. W Polsce to czas radosny i pełen tradycji, który związany jest z nadejściem cieplejszych dni i ożywieniem przyrody. Choć dzisiaj datę tę wyznacza astronomia, to wierzenia i zwyczaje, które przetrwały do dziś podkreślają wagę tego wyjątkowego dnia.

źródło: tematem.pl

autor: KZ | 21.03.2023, 9:20

tagi: Aktualności, Styl życia, Kultura

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

W tematem.pl

Reklama