Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego – najjaśniejsza gwiazda naszej astronomii
19 lutego obchodzimy urodziny jednego z najwybitniejszych naukowców w historii świata – Mikołaja Kopernika. Kopernik był polskim astronomem, matematykiem, lekarzem, prawnikiem i ekonomistą, uznawanym za jednego z najważniejszych naukowców wszech czasów. Jego osiągnięcia w dziedzinie astronomii miały ogromny wpływ na rozwój nauki, a jego praca „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach ciał niebieskich) uważana jest za jedną z najważniejszych książek w historii nauki.
Reklama
Edukacja Mikołaja Kopernika
Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu, w ówczesnym Królestwie Polskim. Jego ojciec był kupcem, a matka pochodziła z zamożnej rodziny. Mikołaj był najmłodszym z czworga rodzeństwa. Po śmierci ojca w 1483 roku został oddany pod opiekę wuja, biskupa Luksemburga. To właśnie w trakcie pobytu u wuja Mikołaj zainteresował się nauką i matematyką. W 1491 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie studiował m.in. matematykę, astronomię, teologię, filozofię i języki klasyczne. W czasie studiów Mikołaj Kopernik poznał m.in. Janusza Prusina, który zaprosił go do swojego dworu w Lidzbarku Warmińskim, gdzie Kopernik spędził wiele lat. W latach 1503-1506 studiował w Bolonii, gdzie uczył się m.in. matematyki u Domenico Maria Novary i teologii u Benedetto Fontany.
Powrót do Polski wybitnego uczonego
Po powrocie do Polski w 1506 roku Kopernik został kanonikiem kapituły warmińskiej, a w 1512 roku uzyskał tytuł doktora medycyny na Uniwersytecie w Ferrarze. Mikołaj Kopernik zajmował się również astronomią. Już jako młody człowiek interesował się ruchami ciał niebieskich i próbował rozwikłać tajemnice wszechświata. W trakcie swojej pracy w Lidzbarku Warmińskim, Kopernik dokładnie obserwował ruchy planet i zauważył, że w układzie geocentrycznym, czyli z punktem centralnym w Ziemi, ich ruchy były bardzo skomplikowane i trudne do wyjaśnienia. Dlatego też postanowił opracować nową teorię ruchu planet, opartą na heliocentrycznym układzie, czyli z Słońcem w centrum.
Reklama
Prace jednego z największych umysłów świata
W trakcie swojej pracy nad heliocentrycznym układem, Mikołaj Kopernik skupił się na badaniach ruchu Ziemi i innych planet wokół Słońca. W 1530 roku opublikował swoje odkrycia w książce „Commentariolus”, która zawierała podstawowe założenia teorii heliocentrycznej. W 1543 roku opublikował swoje najważniejsze dzieło „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach ciał niebieskich), w którym przedstawił teorię heliocentryczną w pełni. Książka ta była kontrowersyjna, ponieważ sprzeciwiała się ówczesnej doktrynie kościoła katolickiego, która uznawała, że Ziemia jest w centrum wszechświata. W związku z tym, Kopernik był krytykowany przez kościelnych hierarchów i spotykał się z oporem ze strony wielu uczonych.
Wszechstronnie uzdolniony
Jednak pomimo tych trudności, teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika zyskała coraz większe poparcie wśród naukowców i przyczyniła się do rewolucji naukowej w XVI wieku. Jej wpływ na rozwój nauki był ogromny, a wiele z badań i odkryć w dziedzinie astronomii, jakie dokonano w ciągu kolejnych stuleci, było możliwe dzięki pracy Kopernika. Mikołaj Kopernik był również zainteresowany medycyną i był autorem kilku prac na temat tej dziedziny. Poza tym, Mikołaj Kopernik zajmował się również ekonomią i sprawami administracyjnymi. Był administratorem dóbr kościelnych w Warmii i brał udział w rozmowach na temat reformy monetarnej w Polsce.
Reklama
550 years ago, on February 19, 1473, the Polish astronomer Mikołaj Kopernik - the creator of the Heliocentric Model was born in Toruń. He was the son of a Krakow merchant. His maternal grandfather Łukasz Watzenrode fought on the Polish side, against the Teutonic Knights.
— Europe of the Jagiellonians (@EJagiellonians) February 19, 2023
📜🇵🇱🌞 pic.twitter.com/GTzwzZNarm
Dorobek Mikołaja Kopernika
Mikołaj Kopernik zmarł w 1543 roku we Fromborku, gdzie pracował jako kanonik katedralny. Jego praca była kontynuowana przez innych naukowców, którzy poszerzali wiedzę na temat ruchu ciał niebieskich i przyczynili się do rozwoju astronomii. Mikołaj Kopernik był jednym z najwybitniejszych naukowców w historii, który swoimi badaniami nad ruchem planet i teorią heliocentryczną dokonał przełomu w nauce. Jego osiągnięcia miały ogromny wpływ na rozwój nauki w kolejnych wiekach i przyczyniły się do rewolucji naukowej w XVI wieku. Dzięki Kopernikowi ludzkość zyskała nową perspektywę na świat i zrozumienie jego złożoności.
źródło: media, wikipedia.org
autor: KZ | 19.02.2023, 12:42
tagi: Aktualności, Kultura, Nauka