Amerykański urząd ds. sankcji bada Raiffeisen w sprawie Rosji
Reklama
Kontrola banku w obliczu sankcji
Amerykański organ ds. sankcji wszczął dochodzenie w sprawie Raiffeisen Bank International, napisał Reuters. Portal donosi, że bank stwierdził, że otrzymał prośbę od Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) Departamentu Skarbu USA o „wyjaśnienie działań płatniczych RBI i związanych z nimi procesów w świetle ostatnich wydarzeń dotyczących Rosji i Ukrainy. Według źródła, które rozmawiało z Reutersem, OFAC zwrócił się do Raiffeisen o informacje dotyczące jego działalności w Syrii, Ukrainie, częściowo okupowanym Donbasie, Rosji i innych krajach, w tym transakcji i działalności niektórych jego klientów.
Raiffeisen odpowiada
W oświadczeniu dla agencji Reuters, Raiffeisen powiedział, że w pełni współpracuje z OFAC i jest świadomy, że wniosek nie ma nic wspólnego z konkretną transakcją lub linią biznesową. Twierdził, że ma zasady, które zapewniają przestrzeganie sankcji. Rzecznik stwierdził, że zapytania miały „charakter ogólny” i że jest „przekonany, że informacje przekazane OFAC spełnią ich prośbę”.
Chociaż Raiffeisen nigdy nie został ukarany, styczniowa prośba o udzielenie informacji zaalarmowała nadzorujące bank europejskie organy nadzoru finansowego, ponieważ, według dwóch osób bezpośrednio znających sytuację, może to skutkować grzywną.
Reklama
The bank's 3.8 billion euros net profit last year included 2 billion euros from Russia, and Russians have put more than 20 billion euros with the bank.https://t.co/50JYCJsEjQ
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) February 18, 2023
Znaczenie banku na arenie międzynarodowej
Fakt, że Raiffeisen jest jednym z zaledwie dwóch zagranicznych banków na liście 13 „instytucji kredytowych o znaczeniu systemowym” sporządzonej przez rosyjski bank centralny, podkreśla znaczenie tego banku dla rosyjskiej gospodarki, borykającej się z ogromnymi zachodnimi sankcjami. Jest drugim co do wielkości pożyczkodawcą Austrii, wnosi znaczący wkład w gospodarkę kraju i ma znaczną obecność w Europie Wschodniej. Według austriackiego urzędnika, ze względu na znaczenie banku, władze austriackie uważnie śledzą sytuację Raiffeisen i jego działalność w Rosji. Bank już w 2022 został skrytykowany za dalsze prowadzenie interesów z Moskwą, a krytyka ta pochodziła również od inwestorów. We wcześniejszej obronie swojego stanowiska bank twierdził, że jego ekspozycja na Rosję jest minimalna. W międzyczasie rosyjscy oszczędzający zdeponowali w banku ponad 20 miliardów euro.
Reklama
USA powołały instytucję nadzorującą sankcje
Departament Skarbu USA może karać przestępców, którzy naruszają sankcje. Jego najostrzejsze narzędzie sankcji zamraża amerykańskie aktywa i zabrania bankom używania dolarów amerykańskich, które są niezbędne dla światowego handlu i finansów. Lista SDN, najsilniejsza sankcja w zestawie narzędzi OFAC, uniemożliwia obywatelom lub firmom amerykańskim prowadzenie interesów z podmiotami znajdującymi się na liście i zamraża aktywa przechowywane w kraju, skutecznie uniemożliwiając bankowi lub osobie fizycznej otrzymywanie jakichkolwiek płatności w dolarach. Daje to Stanom Zjednoczonym możliwość egzekwowania sankcji daleko poza ich granicami. Alternatywnie OFAC może również zastosować mniej surowe środki w przypadku naruszenia sankcji, takie jak nakładanie grzywien i wysyłanie listów ostrzegawczych.
Exclusive: The U.S. sanctions authority asked Raiffeisen Bank International for information about its business related to Russia, increasing scrutiny of the Austrian lender that plays a critical role in the Russian economy https://t.co/t6xieblNFg pic.twitter.com/OVrj39fg8l
— Reuters (@Reuters) February 18, 2023
Reklama
Te banki odczuły sankcje na własnej skórze
W 2018 r. Departament Skarbu USA nałożył sankcje na łotewski bank ABLV w związku z podejrzeniami o nielegalną działalność, w dużej mierze powiązaną z Rosją; w rezultacie bank został szybko rozwiązany. Pięć znaczących rosyjskich banków, w tym m.in. wspierany przez rząd Sbierbank (SBER), zostały objęte sankcjami przez OFAC. Stany Zjednoczone odcięły Sbierbankowi dostęp do amerykańskiego systemu finansowego wkrótce po inwazji Rosji na Ukrainę. Wkrótce potem jej europejski oddział z siedzibą w Wiedniu został zamknięty.
Zdaniem amerykańskich urzędników
Jednak według dwóch byłych urzędników amerykańskich, którzy poprosili o zachowanie anonimowości, Waszyngton zwykle waha się przed wprowadzeniem tak ekstremalnych środków. Niemiecki adwokat ds. sankcji, Viktor Winkler, odmówił komentarza w sprawie Raiffeisena, ale zauważył, że OFAC często żąda informacji od banków i że nie zawsze skutkuje to karami.
źródło: Reuters, media, wikipedia.org
autor: KZ | 18.02.2023, 19:47
tagi: Aktualności, Biznes