22 stycznia startuje Chiński Nowy Rok wyznaczony przez kalendarz księżycowy
Tradycyjny kalendarz chiński jest kalendarzem, który opiera się na obserwacjach słońca i księżyca. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat chińskiego, noworocznego święta przypadającego na drugą połowę stycznia.
Reklama
Co wiemy o kalendarzu chińskim
Kalendarz chiński określa miesiąc księżycowy, zawierający przesilenie zimowe, jako 11 miesiąc. Oznacza to, że Księżycowy Nowy Rok przypada zwykle na drugi nów po przesileniu zimowym. W noc poprzedzającą pierwszy dzień nowego roku ludzie świętują Księżycowy Nowy Rok. Chiński kalendarz pochodzi sprzed wielu wieków i jest podobny do kalendarza hebrajskiego. W Chinach istnieją dwa kalendarze: zwykły kalendarz i kalendarz chiński. Zwykły kalendarz jest używany do codziennych spraw, jak np. kiedy ludzie wykonują swoją pracę. Kalendarz chiński jest używany do ważnych okoliczności, związanych z tradycją i przyrodą, takich jak festiwale, daty ślubów i fazy księżyca.
Kiedy i jak obchodzony jest Chiński Nowy Rok
W Chinach Chiński Nowy Rok nazywa się to Festiwalem Wiosny i rozpoczyna się 22 stycznia. Jest to naprawdę duże święto i wiele osób je obchodzi. Gdzie indziej ludzie obchodzą je inaczej, ale nadal nazywa się je Księżycowym Nowym Rokiem. Księżycowy Nowy Rok jest obchodzony poprzez wymianę prezentów, puszczanie fajerwerków i świętowanie nadejścia nowego roku. Jest wiele uroczystości podczas Nowego Roku. Niektóre obejmują tańce, przedstawienia i festiwale muzyczno-akrobatyczne. Uroczystości trwają przez dwa tygodnie, a następnie Festiwal Latarni sygnalizuje koniec obchodów.
Gdzie obchodzi się Nowy Rok Księżycowy
Podczas Księżycowego Nowego Roku różne kraje obchodzą go inaczej. W tym czasie świętuje wiele krajów Azji, a należą do nich: Chiny, Tajwan, Mongolia, Wietnam i Korei Południowa. Należy pamiętać, że Azja to ogromny kontynent bardzo różnorodny pod względem kulturowym. W zależności od regionu nawet wyznawcy pokrewnych religii i podobnych kultur posiadają odrębne obrzędy i święta. W niektórych krajach, jak Korea, Japonia, Filipiny i Wietnam, obchody odbywają się każdego roku innego dnia, ze względu na różnicę w strefie czasowej.
Reklama
W Chinach zwyczaje noworoczne różną się w zależności od regionu. W Chiński Nowy Rok udajcie się z nami do Syczuanu, którego mieszkańcy słyną ze spokojnego stylu życia i poznajcie wspaniałą kulturę Bashu.https://t.co/wiseI3DrGk pic.twitter.com/LOmveD01lo
— Chinese Embassy in Poland (@ChinaEmbPoland) January 18, 2023
Chiński Rok Królika
Chińskie znaki zodiaku różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Każdy z nich reprezentuje określony rok w chińskim kalendarzu. Znakiem, który będzie rządził w 2023 roku jest królik, zwany też, co ciekawe, kotem. Królik jest jednym ze zwierząt, które pojawiają się w chińskim zodiaku i chińskim kalendarzu. Jest częścią 12-letniego cyklu. Zwierzę to chińskie księgi opisują jako to, które uwielbia rutynę i stabilność. Jego chiński horoskop przewiduje, że przyszły rok będzie bardzo spokojny. To pozwoli Ci w końcu zacząć planować i realizować swoje cele, które w przeszłości były trudne do osiągnięcia z powodu chaosu i ciężkiej pracy.
źródło: media, wikipedia.org
autor: KZ | 21.01.2023
tagi: Aktualności, Kultura, Styl życia