Od 1 lutego NFZ zapłaci więcej za hospitalizację

Od 1 lutego NFZ zapłaci więcej za hospitalizację i rehabilitację

Już od lutego 2023 r. ulegną zmianie stawki za pierwsze dni pobytu w szpitalu. Narodowy Fundusz zdrowia będzie płacił więcej również za rehabilitację. Przeczytaj, na czym polegają zmiany.

Od 1 lutego NFZ zapłaci więcej za hospitalizację i rehabilitację
źródło: materiały prasowe NFZ | id 236380 / pixabay / pexels.com

Reklama

NFZ zapłaci za hospitalizację już od pierwszego dnia

Od przyszłego miesiąca w całej Polsce zmieni się system wypłacania środków przez Narodowy Fundusz Zdrowia za krótsze pobyty w szpitalu. Chodzi o stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za dobę hospitalizacji, już od pierwszego dnia pobytu w placówce. Dotychczas do trzeciego dnia hospitalizacji, rozliczanej wybraną Jednorodną Grupą Pacjentów, szpital otrzymywał połowę stawki za hospitalizację. Pełna stawka była wypłacana od trzeciego dnia hospitalizacji. Teraz szpitale dostaną pieniądze już za jeden dzień pobytu pacjenta, dzięki czemu zarobią więcej, a pacjenci otrzymają pomoc bardziej adekwatną to stanu ich zdrowia. W efekcie, w ciągu roku do szpitali trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł.

Stopniowe dochodzenie do pełnej stawki za hospitalizację

Podwyżka NFZ będzie stopniowa:

  • za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50% pełnej stawki za hospitalizację,
  • w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17%, tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100%.

„Przewidujemy, że dzięki podwyżce stawek za pierwsze dni hospitalizacji, pacjenci jeszcze szybciej otrzymają fachową pomoc. Dzięki temu pacjenci będą mogli być wypisani ze szpitala wcześniej, a tym samym placówki będą mogły przyjąć więcej chorych. Zmiany korzystnie wpłyną również na sytuację ekonomiczną szpitali, które z jednej strony zwiększą przychody, a z drugiej obniżą koszty” – powiedział Filip Nowak, prezes NFZ.

Reklama

Ograniczenie sytuacji patologicznych

Ten mechanizm ograniczy sytuacje, w których pacjent był hospitalizowany, kiedy nie było to konieczne, ponieważ problem zdrowotny, z którym trafił do szpitala, mógł być rozwiązany w trybie ambulatoryjnym. Świadczenie medyczne mogło być udzielone w AOS zamiast w warunkach szpitalnych. Ulepszony mechanizm zapewni więc, że placówka otrzyma dodatkowe fundusze, a dyrektorzy szpitali zyskają większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów. Pod koniec grudnia 2022 r. NFZ wydał specjalne instrukcje, które pozwalają szpitalom na uwzględnienie zmian w stawkach za hospitalizacje. Miesięczny bufor był potrzebny na dostosowanie systemów szpitalnych do nowych stawek za hospitalizację. Placówki mają na to czas do końca stycznia 2023 r.

Reklama

Od 1 lutego zmiany również w rehabilitacji

Placówki otrzymają również wyższe stawki w rehabilitacji dziennej i stacjonarnej. Wyżej premiowana będzie również indywidualna praca z pacjentem. Czas pracy rehabilitantów będzie wyznacznikiem wyceny świadczeń, co ma pozytywnie wpłynąć na cały przebieg rekonwalescencji. NFZ zmienia także podejście do zabiegów i wprowadza większą elastyczność w ich doborze dla potrzeb chorych.

źródło: nfz.gov.pl

autor KZ | 18.01.2023

tagi: Aktualności, Zdrowie

NIE PRZEGAP

NIE PRZEGAP

Reklama

W tematem.pl

Reklama