Zmiany w nieruchomościach 2023. Koniec z użytkowaniem wieczystym
Nowe przepisy umożliwią firmom, osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym wykup gruntów. Ustawa weszła w życie 31 sierpnia 2023 r.
Reklama
Możliwość uzyskania gruntów na własność
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, gospodarce nieruchomościami, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw ma umożliwić firmom, osobom fizycznym i spółdzielniom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają w użytkowaniu wieczystym.
Zmiana ustawy przewiduje też, że nabycie pierwszego mieszkania będzie zwolnione z PCC.
20-krotność dotychczasowej opłaty
Regulacja przewiduje, że cena nieruchomości nabywanej przez użytkownika wieczystego będącego przedsiębiorcą będzie ustalana jako co najmniej 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. W przypadku niewykorzystywania nieruchomości na działalność gospodarczą cena będzie ustalana na poziomie 20-krotności dotychczasowej opłaty.
W ciągu roku od wejścia w życie ustawy użytkownik wieczysty nieruchomości gruntowej będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży tej nieruchomości na jego rzecz. Spod roszczenia wyłączono m.in. grunty, w stosunku do których użytkowanie wieczyste zostało ustanowione po 31 grudnia 1997 r., a także grunty Skarbu Państwa powierzone Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa, Agencji Mienia Wojskowego, Lasom Państwowym czy parkom narodowym.
Reklama
Nie można przekroczyć rynkowej wartości gruntu
Cena gruntu stanowiącego własność Skarbu Państwa w przypadku płatności jednorazowej wyniesie 20-krotność dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. W przypadku płatności ratalnej cena wyniesie równowartość 25 opłat rocznych. Samorządy będą mogły przyjąć tę samą zasadę lub negocjować cenę z nabywcą, przy czym cena nie będzie mogła przekroczyć rynkowej wartości gruntu.
Plan ogólny gminy
Jak podaje Kancelaria Prezydenta, jednym z podstawowych założeń ustawy jest także wprowadzenie instytucji planu ogólnego gminy. Plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin zachowają moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.’
Zintegrowany plan inwestycyjny i umowa urbanistyczna
Uchwalona ustawa wprowadza także instytucję zintegrowanego planu inwestycyjnego oraz umowy urbanistycznej. Na wniosek inwestora złożony za pośrednictwem wójta, burmistrza albo prezydenta miasta rada gminy może uchwalić zintegrowany plan inwestycyjny, będący szczególną formą planu miejscowego. Zintegrowany plan inwestycyjny obejmuje obszar inwestycji głównej oraz inwestycji uzupełniającej. Jego wejście w życie powoduje utratę mocy obowiązującej planów miejscowych lub ich części odnoszących się do terenu objętego tym zintegrowanym planem inwestycyjnym.
Reklama
Rejestr urbanistyczny
Nowela ustawy wprowadza nowy rozdział, zawierający podstawy prawne do utworzenia nowego rejestru publicznego – Rejestru Urbanistycznego będącego referencyjnym źródłem informacji i danych, w tym danych przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Rejestr będzie prowadzony w systemie teleinformatycznym.
Zmiany dot. decyzji o warunkach zabudowy
Zmiany w przepisach dotyczących decyzji o warunkach zabudowy sprowadzają się do:
- wprowadzenia ograniczenia obszaru analizowanego do decyzji o warunkach zabudowy – ustawa określa maksymalny dopuszczalny zasięg obszaru analizowanego (wymagania dla nowej zabudowy będą ustalane w oparciu o najbliższe sąsiedztwo),
- związania decyzji ustaleniami planu ogólnego – uwarunkowanie jej wydania od położenia na obszarze wskazanym do uzupełniania zabudowy oraz określenie ram dla samych przesądzeń podejmowanych w decyzji,
- wprowadzenia w ustawie terminu obowiązywania decyzji o warunkach zabudowy – 5 lat od daty uprawomocnienia się decyzji.
źródło: Kancelaria Prezydenta, media
autor: KZ | 26.07.2023, 11:30 | aktualizacja: 02.10.2023
tagi: Aktualności, Biznes