Zioła pomocne w walce z stresem. Top 7 ziół, które ukoją twoje nerwy w naturalny sposób
Stres i pobudzone nerwy to jedne z tych czynników, które wyjątkowo niekorzystnie wpływają na nasz organizm. Stres definiowany jest jako zaburzenie równowagi psychicznej i fizycznej, i stanowi przyczynę wielu chorób cywilizacyjnych. Wśród jego skutków wymienia się między innymi problemy z zasypianiem oraz bezsenność, a także nerwowość oraz drażliwość.
Reklama
Trochę historii ziołolecznictwa
Już od starożytności znany jest pozytywny wpływ medycyny naturalnej na zdrowie człowieka, a na podstawie zachowanych artefaktów można stwierdzić, że ziołolecznictwo w Chinach praktykowane jest od ponad 4500 lat. W dzisiejszych czasach w każdej aptece można kupić farmaceutyki na większość dolegliwości, ale jeszcze nasze babcie musiały uciekać się do tradycyjnych metod, które niejednokrotnie były tak samo skuteczne, jak stosowanie lekarstw wytworzonych w warunkach laboratoryjnych. Zioła używane są w naszych domach po dziś dzień, ale tym razem skupimy się na tych, które działają kojąco na nasze nerwy.
Przypomnijmy, które rośliny są niezrównane w walce ze stresem
Najpopularniejsze, a zarazem najskuteczniejsze w leczeniu stanów nerwowych są m.in. zielona herbata, szyszki chmielu, miłorząb japoński, dziurawiec, melisa, kozłek lekarski (waleriana), lawenda, męczennica cielista oraz rumianek. Wszystkie wymienione możne kupić w formie suszonych liści za przystępną cenę. Susz można stosować w formie naparów do picia, ale również do inhalacji.
Melisa
Zdecydowanie jedno z najpopularniejszych ziół nie tylko Polsce, ale i na całym świecie. Stosowane do ukojenia nerwów od ponad 2 tysięcy lat, najpierw w formie okładów po ukąszeniach, a następnie w formie naparów, tabletek itp. Melisa polecana jest w formie naparu z liści, zwłaszcza przed snem, aby w pełni wykorzystać jej potencjał i właściwości nasenne. Ludowe nazwy tej rośliny to np. matecznik, starzyszek, rojownik, pszczelnik, cytrynowe ziele.
Waleriana (kozłek lekarski)
Również bardzo popularna roślina na terenie Ameryki Północnej i całej Euroazji. Korzeń waleriany pozytywnie wpływa na układ nerwowy. W sprzedaży występuje w formie herbat, a także jako składnik suplementów mających łagodzić skutki stresu, pomagać ze snem, a tym samym pomóc w zmniejszeniu napięcia nerwowego. Obejmuje kilkanaście gatunków o podobnym działaniu leczniczym.
Reklama
Lawenda
Większości z nas lawenda może kojarzyć się z pięknym zapachem i naturalnym sposobem na zwalczanie moli. Jednak ta roślina wykazuje się wszechstronnym działaniem, ponieważ od lat stosowana jest również jako środek uspokajający. Rośnie na suchych zboczach gór basenu morza śródziemnego, a także w południowo-zachodniej Azji i północno wschodniej Afryce. Charakteryzuje się działaniem obniżającym ciśnienie, łagodzi bóle głowy, a w formie naparów uspokaja i rozluźnia.
Męczennica cielista
Przypisuje się nazwanie tej niezwykłej rośliny „męczennicą” konkwistadorom, ponieważ kształt kwiatów może przypominać koronę ciernistą oraz gwoździe, którymi ukrzyżowano Jezusa. Występuje naturalnie w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, ale uprawiana jest również w Ameryce Południowej, a także w wielu europejskich szklarniach. Posiada działanie przeciwskurczowe i relaksujące. Wykazano, że ma działanie nasenne i wydłuża głęboki sen tzw. fazę REM. Obecnie jest badana pod kątem pomocy osób chorym na ADHD.
Szyszki chmielu
Chmiel uprawiany jest niemal na całym świecie. Szyszki chmielowe mimo, że mocno kojarzą się z branżą piwną, to posiadają wielu sympatyków jego uspokajającego działania. Herbata na bazie szyszek chmielu ma kojące działanie na układ nerwowy, a także pozytywnie wpływa na długość i jakość snu. Przetwory z szyszek chmielu posiadają ponadto właściwości poprawiające trawienie, rozkurczowe na przewód pokarmowy i moczopędne.
Rumianek
Rumianek pospolity jest niewielką rośliną jednoroczną, powszechnie rosnącą na łąkach, polach i w ogrodach. To kwiaty rumianku są najcenniejsze, ponieważ znajduje się w nich duża ilość olejku eterycznego bogatego w witaminy i minerały. To kolejna roślina wielofunkcyjna, która znakomicie radzi sobie z dolegliwościami powodowanymi przez stres, jak również jest doskonała na dolegliwości ze strony układu pokarmowego, posiada właściwości rozkurczowe, przeciwzapalne i antybakteryjne. Jako środek przeciwzapalny, rumianek stosowano już w starożytności w przypadku bólów kostnych oraz nerwobóli.
Reklama
Dziurawiec
Występuje przeważnie w klimacie umiarkowanym oraz w górach strefy tropikalnej, ale to przede wszystkim pospolita roślina rosnąca na naszych łąkach. Polska nazwa dziurawiec odnosi się do liści, które mają małe zbiorniczki olejku eterycznego tworzące jaśniejsze, prześwitujące punkty. Kwiaty po roztarciu wydzielają czerwony sok, stąd ludowe nazwy ziele świętojańskie lub krew św. Jana. Oprócz wielu innych właściwości leczniczych, roślina ta wykazuje przede wszystkim właściwości uspokajające i kojące nerwy. Dziurawiec wykazuje też działanie przeciwdepresyjne i uspokajające, dlatego polecany jest w stanach niepokoju oraz zaburzeniach równowagi nerwowej.
źródło: tematem.pl, wikipedia.org
autor: KZ | ostatnia aktualizacja 05.10.2023, 20:45
tagi: Zdrowie, Styl życia