Wzrost zapasów ropy naftowej i malejący popyt przekładają się na ceny
Ceny ropy naftowej spadły w środę i osiągnęły najniższy poziom od trzech miesięcy. Sytuacja powoduje obawy o spowolnienie popytu ze Stanów Zjednoczonych i Chinach, największych rynkach konsumenckich ropy na świecie.
Reklama
Bieżące dane
Do godziny 3:30 czasu GMT kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły o 4 centy, do 81,65 dolarów za baryłkę, podczas gdy amerykańskie kontrakty terminowe na ropę spadły o 14 centów, do 77,24 dolarów za baryłkę. Obydwa spadły we wtorek do najniższego poziomu od 24 lipca.
„Rynki są mniej zaniepokojone potencjalnymi zakłóceniami w dostawach na Bliskim Wschodzie, a zamiast tego skupiają się na redukcji bilansu” – stwierdzili analitycy ING Banku Warren Patterson i Eva Manti w notatce dla klientów. Mówiono także o złagodzeniu rygorystycznych warunków popytu i podaży ropy.
Wzrost zapasów i perspektywy
Zapasy ropy w USA wzrosły w zeszłym tygodniu o około 12 milionów baryłek, podają źródła rynkowe, powołując się na dane Amerykańskiego Instytutu Naftowego. NAS. Energy Information Administration (EIA) opóźni publikację cotygodniowych danych dotyczących zapasów do tygodnia rozpoczynającego się 13 listopada.
We wtorek EIA podała, że produkcja ropy naftowej w USA wzrośnie w tym roku nieco mniej niż oczekiwano, a popyt spadnie. EIA spodziewa się, że całkowite krajowe zużycie ropy naftowej spadnie w tym roku o 300 000 baryłek dziennie, obalając poprzednią prognozę wzrostu o 100 000 baryłek dziennie.
Reklama
WTI crude has now lost nearly all its gains YTD.#OOTT pic.twitter.com/hcwlY5FEZq
— OilPrice.com (@OilandEnergy) November 7, 2023
Istotne zmiany
Agencja oszacowała również, że do końca 2024 r. produkcja ropy w Wenezueli będzie wynosić średnio 900 000 baryłek dziennie, w porównaniu z nieco ponad 200 000 baryłek dziennie. W ramach łagodzenia amerykańskich sankcji.
Reklama
Analitycy Goldman Sachs prognozują eksport netto ropy z sześciu krajów OPEC, które ogłosiły cięcia wydobycia o 2 mln baryłek dziennie (bpd) od kwietnia 2023 r., aby złagodzić obawy dotyczące niedoboru dostaw wynoszącego zaledwie 0,6 bpd dziennie. Utrzymywała się poniżej limitu 1 mln baryłek dziennie. Poziom kwietniowy. Dane z Chin, największego importera ropy na świecie, również poddają w wątpliwość perspektywy popytu.
źródło: media, goldmansachs.com
autor: KZ | 08.11.2023
tagi: Aktualności, Biznes