Wyrok w sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny – trzech lekarzy skazanych. Co dalej z prawem aborcyjnym?

Wyrok w sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny - trzech lekarzy skazanych. Co dalej z prawem aborcyjnym?

Wyrok w sprawie śmierci Izabeli z Pszczyny - trzech lekarzy skazanych. Co dalej z prawem aborcyjnym?
Materiały prasowe

Izabela z Pszczyny zmarła w 2021 roku w 22. tygodniu ciąży. Diagnoza: wady płodu, sepsa i dramatycznie opóźniona interwencja medyczna. Jej historia wywołała falę protestów pod hasłem „Ani jednej więcej” i rozpaliła debatę o prawie aborcyjnym w Polsce. Teraz zapadł pierwszy wyrok – i już teraz mówi się o nim jako o przełomie.

Reklama

Sąd ogłasza wyrok. Trzech lekarzy uznanych za winnych

W czwartek 17 lipca Sąd Rejonowy w Pszczynie wydał nieprawomocny wyrok ws. śmierci 30-letniej ciężarnej kobiety. Na ławie oskarżonych zasiedli trzej lekarze – Andrzej P., Krzysztof P. i Michał M. Sąd uznał ich za winnych narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, a w przypadku jednego z nich – również nieumyślnego spowodowania śmierci.

Dwóch lekarzy usłyszało wyroki bezwzględnego więzienia (rok i trzy miesiące oraz półtora roku) oraz czasowy zakaz wykonywania zawodu na sześć lat. Trzeci został skazany na rok więzienia w zawieszeniu oraz zawieszony w zawodzie na cztery lata. Dodatkowo sąd nałożył grzywny i obowiązek przeprosin.

Rodzina, prokuratura i społecznicy komentują

Pełnomocnik rodziny zmarłej, mec. Marek Malara, ocenił wyrok jako „w znacznej części satysfakcjonujący”, choć zaznaczył, że motywy orzeczenia są nadal niejawne. Podobne zdanie wyraziła prokuratura, która nie wyklucza apelacji. Przedstawicielki Strajku Kobiet uznały wyrok za przełomowy – pierwszy, który tak stanowczo wskazuje odpowiedzialność lekarzy w podobnej sprawie.

Reklama

Co dalej z ustawą?

Choć po śmierci Izabeli politycy – w tym Donald Tusk – zapowiadali zmiany w prawie, dotąd nie udało się przeforsować nowelizacji ustawy antyaborcyjnej. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło jedynie wytyczne, m.in. w zakresie ochrony zdrowia psychicznego i ograniczenia klauzuli sumienia w szpitalach z kontraktem NFZ.

Tymczasem w Sejmie wciąż czekają cztery projekty ustaw. Część z nich zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży, inne – przywrócenie możliwości przerywania ciąży w przypadku ciężkich wad płodu. Czy po tym wyroku ruszy realna debata?

Reklama

Przyjdzie czas na zmianę prawa?

Choć wyrok nie jest prawomocny, już dziś mówi się o nim jako o punkcie zwrotnym – zarówno dla polskiego sądownictwa, jak i debaty o prawach kobiet. Śmierć Izabeli stała się symbolem systemowej niewydolności. Teraz pojawia się pytanie, czy po wyroku przyjdzie czas na zmianę prawa.

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu.

źródło: PAP, X

autor: KZ | 17.07.2025, 21:35

tagi: Aktualności

NIE PRZEGAP